Göktaşı

Yönetmen koltuğuna 1982 Erzurum doğumlu ”Mar (2011), Yeni Dünya (2015), Hayat Çizgisi Suriye (2016)” filmleri ile tanıdığımız Caner Erzincan oturmuş. Yönetmenin yukarıda isimlerini belirttiğim filmlerin üçü de dram filmiydi. ”Yeni Dünya” filmini izleyip beğenmiş ve yorumunu da yazmıştım. Ancak, ilk kez denediği bu komedi filmi bir felaket. Her oyuncu komedi oynayamadığı gibi her yönetmen de komedi çekemez. Bu denenmiş bir gerçektir. Bu ”Göktaşı” filmini yok sayıp dram çekmeye devam etmesi kendisine naçizane tavsiyemdir.

Kırklareli’nin bir köyüne Göktaşı düşüyor ve köy halkı ne oluyor demeden Amerika’sı, Alman’ı, Rusya’sı taşı bulup satın almak için köye üşüşüyor. Gram başına verecekleri parayı duyan köylülerde birbirine düşünce curcuna başlıyor. Filmin kısaca özeti bu.

Eleştirmeye önce filmin şivesinden başlayalım. Sevgili yönetmenim, memleketin Erzurum tamam da anladık da hiç mi Trakya şivesine vakıf değilsin? Hiç mi ön hazırlık yapmadın? Hadi sen bilmiyorsun, oyuncularına Trakya yöresinin şivesini öğretecek, ezberlettirecek bir danışmanda mı bulamadın? Senin yardımcıların ne işe yarar?

Ben, Trakya halkının bu kadar aşağılandığı bir film bugüne kadar izlemedim. Trakya’da, yüreğinde iyilik olmayan, üçkağıtçılık, düzenbazlık, cahillik, her türlü melanet ve ananın, babanın, oğlunun birbirine madik attığı kaç köy var acaba? Ya, her konuşmalarında ağızlarından düşürmedikleri yakası açılmadık küfürlere ne demeli! Bu mudur Trakya köylüsü?

Küfürden beslenen ve seyirciyi a.la, g.tle güldürmeye çalışan mantığı bir türlü anlayabilmiş değilim. Evet, bazı filmlerde yerinde kullanıldığı zaman kabul görüyor, konu içerisinde sırıtmıyor da  ama iş olsun torba dolsun diye yerli yersiz seyirciyi güldüreceğim diye her komedide küfür kullanılmaz ki..

Diğer bir konu ise, Türkiye’nin bir köyünde geçen hikayede Türk yetkililerin dışında uçan kuşun haberi oluyor, hatta uzaylılar bile geliyor ama bizimkilerde tık yok. Sadece, hikayenin sonlarına doğru, oyuncu sektöründe kıtlık varmış gibi binbaşı yapılmış 60 yaşındaki bir karakter oyuncusu 2-3 er ile gözümüze sokulmaya çalışılıyor. Türk Hükümeti, komedi filmi de olsa bu kadar ilgisiz ve küçük gösterilmemeli.

Bir çift sözüm de bu filme sponsor olan firmalara. Filmin karelerine reklamınızı yapan sahneler eklenmiş, isminiz ve firma logonuz da gözüküyor. Buraya kadar güzel. Sayın firma yetkilileri bu filmin yapımı için para ödüyorsunuz hiç mi senaryoyu okumadınız? Hiç mi filmin çekimlerinde bulunmadınız? Hadi söylediğim iki şeyi yapmadınız, çekimler bittikten sonra hiç mi filmi izlemediniz? Yoksa siz de filmi, bizim gibi galasında mı izlediniz? Komedi olarak yerlerde sürünen bu filme nasıl sponsor oldunuz anlayabilmiş değilim doğrusu. Yoksa siz de, filmin sonunda imamın köy halkına dediği sınıftan mısınız?

Kurgusunda sıkıntı göremediğim ve müziklerini beğenmediğim filmin oyunculukları ise tam bir felaket. Ben, Şafak Sezer’in hiç bu kadar adam sende tarzında oynadığını hiç görmemiştim. Sanki rol yapma yeteneğini kaybetmiş. Çekimler bitse de gitsek havasında. Mimikleri soğuk ve duygusuz. Diğer oyuncularında bedenleri var ruhları yok. Bunda, genç yönetmenin oyuncularını iyi yönetememesinin etkisi olduğunu düşünüyorum. Oyuncuları tek tek ele aldığınızda hepsi kendini kanıtlamış oyuncular ama ne yazık ki bu filmde maalesef yoklar. İçlerinde oyunculuk olarak öne çıkanlar ise eski kurt Yılmaz Gruda, Bülent Çolak ve Mehmet Esen.

Sözün Özü : Seyirci dağarcığına, ne konu, ne komedi, ne de oyunculuk olarak hiç birşey katamayan filmi belki Şafek Sezer hayranları ne olursa olsun deyip izleyebilir. Diğer komedi seven seyirciler için 90 dakika, güleyim derken işkenceye dönüşebilir.

Not : Küfürlü sahneler nedeni ile çocuklarla izlenmesi sakıncalı olabilir.

 

OrtaKoltuk Puanı:

 

47 YORUMLAR

 1. Şafak sezerin her filmini izlemişimdir. Uzun süredir beklediğim bir filmdi. Ama sonuç hüsran. Sakın ola sakın gitmeyin hayatımda izlediğim en sıkıcı filmdi.

 2. Inanılmaz sıkıcı bir filmdi. Pek şaşırmadım çünkü Şafak sezer genel olarak komik degil. Ama bu kadarını da beklemiyordum açıkcası. Filmin sonunu bile getiremeden çıktım. Emeğe ve paraya yazık.

 3. Güzel bir film izlemek gülmek için gittik filmin yarısında salonun yarısından fazlası çıktı hatta biz beş kişi izlemeye girdik bizden birtek sonuna kadar ben kaldım vasatın çok altında bir film kimseye tavsiye etmem vakit ziyanlığı hayatımda izlediğim en kötü film diyebilirim

 4. OKADAR FİLM İZLEDİM BU KADAR HAYAL KIRIKLIĞĞINA UĞRAMADIM YAAA…. ŞAFAK SEZERİN O KADAR FİLMİNİ İZLEDİM DİĞER FİLMLERİ GAYET BAŞARILIYDI AMA BU FİLMDE BIRAKIN GÜLMEYİ KONUYU İDRAK EDEMEDİM… O KADAR ÜZÜLDÜMKİ YAZIK YAAA BU MUYDU DEDİM KENDİ KENDİME… BİRDE YAZMIŞLAR YILIN EN BÜYÜK KOMEDİ FİLMİ DİYE… PARDON AMA KOMEDİ HANGİ SAHNESİNDEYDİ ? GERÇEKTEN BEN ŞOKKKK ….BU SEFER OLMAMIŞ ŞAFAK SEZER… BU SEFER GERÇEKTEN OLMAMIŞ.

 5. 34 yaşındayım hayatım boyunca izlediğim en berbart en sıkıcı en saçma filmdi.Nişanlım ile birlikte resmen salonda uykumuz geldi.Sakın gitmeyin ayırdığınız zamana verdiğiniz paraya yazık.Şafak Sezer’e hiç yakışmadı bu film.Tamamen hüsran…..

 6. Ya boşu boşuna geçen 2 saat.keşke Altına 0-12 yaş aralığı diye belirtseydiniz bu kadar berbat bir film hiç izlemedim ressmen hüsran verilen 50 tl ye yazık oldu.şafak Sezer duy sesimizi…

 7. Rezalet film değil bu.Ben 30 yaşıma kadar çok sinemaya gittim ama böyle kepazelik görmedim.Kız arkadaşımla yarım saat zor durduk.Benı bekletmese 10 dk içinde kalkacaktım.Kolpaçino serilerinden bildiğimiz şafak sezer bu filmine güvenip girdlk ama,hayatımızdan giden 1 saate mi üzüleyim yoksa verdiğim paraya mı?Yahu ben elime cep telefonu alıp 15 20 kişi toplasam bundan daha anlamlı bı senaryo cıkarıp fılm yapardım.Resmen dalga geçmiş.Tekrar söylüyorum bu film falan olamaz,hakkımı helal etmıyorum.

 8. sinema eleştirmeni değilim haddimde değil emeğe saygı diyecem zerre emek yok hani desem toplumsal. bir mesaj vermek istemiş ortada öyle bi emek yok
  komedi adına tek bir sahne yok
  konu hiç yok
  hele ufo gelmesi neydi ya
  insanların aklıyla bu kadar dalga geçilmez

 9. Şafak Sezerin Oyunculuğu için Fragmanını Dahil izlemeden Gittim Ama sonuç vasat gitmeyin paranıza zamanınıza yazık filmin yarısında çıktık gitmeyin ki böyle aptal yerine koyamasınlar insanları.

 10. Şafak sezeri çok severim yetenekli bir insan ama hayatimda izledigim en kötü filmdi başrolde şafak sezerin olmasi ayri bi üzdü. Film tamamen reklamlar icin yapilmiş bir film gelsin sponsorluktan para noluyosa olsun hesabi hic komik değil.

 11. Yemin ederim yıllardır bende ki şafak sezer bitmiştir. lafı cok uzatmayacağım bir film kötü olabilir ama b.k gibi olamazdı ilk 20 dk dan sonra çıktım, 2018 deyiz bu ne yaa. Bu filme sakın gitmeyin…

 12. Fragmanı izlediğimde gerçekten güzel flim sanıyordum özellikle başrolde Şafak sezer olunca ama ne yazıkki flime gittim ve ilk aradan sonra çıktım hem küfürlü kısımları fazla hemde aşırı derecede sıkıcı komedi tarzı flim yapılmaya çalışılmış ama hiç olmamış gitmenizi izlemenizi tavsiye etmem Şafak sezer den beklenmeyen bir kötü performans bu

 13. FİLM BAŞLAMADAN BİTSEYDİ İYİYMİŞ. BU KADAR KÖTÜ, SAÇMA, VASAT , ALAKASIZ ,ANLAMSIZ BİR KOMEDİ TÜRK FİLM DAHA İZLEMEDİM. CÜNEYT ARKIN’IN AMERİKA’DA DÜNYANIN EN KÖTÜ FİLMİ FESTİVALİNDE BİRİNCİ SEÇİLEN ‘DÜNYAYI KURTARAN ADAM ‘ FİLMİ BİLE ÇOK ÇOK DAHA İYİ SENERYO…………!!!! BU KADAR NET…..

 14. Berbat bir film izledik! Yağmur duası bile alay konusu olan bu filmi izlemeye sakın gitmeyin resmen insanları aptal yerine koymuş bir film! Emek yok! Komedi yok! Yerli yersiz bir sürü küfür var! Şafak sezer var kesin komiktir dedik gittik sonramı? FİYASKO!!!

 15. Kesinlikle gidilmeyecek bir film çok sıkıcı ben eşimle gittim şafak sezerin filmi diye ama bu kadar berbat ötesi sinemada bir film daha izlemedim.baştan aşağı film bitse de gitsek dedirtti biz filmin bitmesine dayanamadan çıktık.türk sineması komedi filmlerinde ilerleme göstermisken bunun gibi filmler çıtayı aşağı çekiyor.

 16. Hayatımda izlediğim en kötü filmdi. Bu filmi izleyene kadar kötü film izledim demeyin. Şafak Sezer hevessiz filmi hiç sallamamış. Senaryo berbat, yapılacak esprileri önceden anlıyorsun ve espri bile değil. Nilay Toprak’ı instagramdan takip edip sevdiğim için gittim izlemeye ama Nilay hiç mi utanmadın böyle bir filmle seyirci karşısına çıkmaya. Bir de sinemada milleti ayakta alkışlatıyorsun zorla. Çıkışta eminim sülalene sövdürtmüşsündür. Neyse gidenlere geçmiş olsun, gitmeyenler aman diyeyim sakın öyle bir hataya düşmesin. Film resmen eziyet ve çöp.

 17. Dün filmi izledim arkadaşlara katılıyorum. Filmin ortasında insanın çıkası geliyor bu kadarda değildir belki ikinci yarı iyi olur diye kalma hatası yaptım. Rezalet. Çocuk zekası ile çekilmiş, banal. Afedersınız Şafak Sezer b…. mok diyerek insanları güldüreceğini sanıyor. Oyuncular oynamamış taklit yapmışlar adeta. Kardeş payında oynayan şu dişleri öne çıkan tip orada gayet başarılı iken bu filmde iğrenç olmuş. Filmi Trakya şivesi ile yapmaya çalışmaları ise işi iyice batırmış. Resmen taklit yapmışlar ama trakyalı olamamışlar. Filmde ınsanları abuk sabuk seylerle güldürebileceklerini düsünmüşler. 0-12 yaş grubu zekasına hitaben yapılmış bır film olmuş. Tahminime göre son zamanlarda gişe rekorları kıran bir kaç film voleyi vurdu diye bizde bir kaç kişi bir araya gelelim bunu başaralım mantalitesi ile her oyuncunun kontrol dışı kendince taklit yaparak bir sey katmaya çalıştığı bir saçmalık olmuş. Olay zeka arkadaşlar, zeka faktörü çok önemli. Baktığınız zaman Cem Yılmaz yada kardeş payının yonetmeni, komediyi izleyici kitlesinin zeka seviyesinin üstüne çıkarak sağlıyorlar. Sinema 16 lira. Bu ekonomik krizde sinemacıya, filmin yarısında çıksam 8 liramı geri verirmisiniz dedirtecek kadar boş, Türk sinemasına ve filmdeki oyunculara yakışmayacak kadar basit bir film.

 18. Bugun gittim kardeşimle amaa filmi izlerken yorumlara baktım gerçektende öyle sıkıldım düşünün çıkasım geldi para çöpe gitti ??

 19. Bolu:
  Şafak SEZER varsa komedidir diyerek gittik ama film boyunca 3 defa gülemedik bile Kesinlikle Tavsiye etmem boşuna zaman kaybı fragmana inanıp gittik senaryo saçma film boyunca sıkıntıdan patlarsınız boşuna zamanınızı harcamayın..

 20. Aşırı kötü,saçma,hiç bir olumlu yanı olmayan,asla güldürmeyen,2 saat boyunca insanların telefonlarıyla oynamasına sebep olan film,öyle söyliyeyim siz anlayın.

 21. Berbat ötesi… oyunculara baktım idare eder dedim meraktan gittim ama ilk defa merak edipte hüsrana uğradığım tek şeydi hayatımda bi ilki yaşadım ne kadar gereksiz bişeyi merak etmişim diye söyleniverdim. Sakın ola gitmeyin paranıza zamanınıza yazık ☝️

 22. Kesinlikle izlediğim eeenn kötü filmdi Arkadaşlar.paranıza ve zamanınıza yazık? Şafak sezer den böyle bir film şaşırttı bizi?çok pişman olduk gittiğimize??‍♀️ Zaten sinema salonundakiler filmin ortasında çıkıp gitti o derece BERBATTT???

 23. İğrenç ötesi bir film sakin gitmeyin. Dayanamayıp erkenden çıktık böyle bir rezalet film olamaz. Paraniza ve zamanıniza yazık olur. Espri kalitesi yok resmen izleyici aptal yerine konmuş. !!!

 24. Simdiye kadar gördüğüm en berbat ötesi filmdi. Gülmek için gittik komedi diye ızdırap çektik ailecek. Para gitmesi oönemli değilde 2 saat zamanımız bosa gitti. Millete komedi diye saçma sapan bir film izlettirdiler. Senaryo ve oyuncular berbattı. Düzgün bir bayan oyuncu bile yoktu filmde. Yaşlı bir dedenin kadınlara sarkması ve gıcık bir gazeteci rolünde kız vardı. Böyle saçma bir filmi nasil gösterime alıyorlar ilginç doğrusu.

 25. Film boyunca bırakın gülmeyi tebessüm bile etmediğim değişik birşey izledim film demeye şahit gerek gerçekten gitmeyin o filme vereceğiniz parayla gidin yemek yeyin

 26. Beş para etmez bi filim verilen paraya yazık . Bi de telif hakkı yüzünden net te kimseye izletmiyorlar sanki güzel miş gibi algı yaratıyorlar. Arkadaşlar beş para etmez verilen paralara da yazık.

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz