Gucci Ailesi

Ridley Scott “GUCCİ AİLESİ”nde efsanevi İtalyan moda ailesini perdeye taşıyor

NE AİLE AMA

Yakın tarihten trajik öyküsüyle film Gucci ailesinin yükseliş ve çöküşünü anlatıyor. 2 senaryo yazarı ve yönetmen Ridley Scott bo moda imparatoru ailenin trajedisini ironi ve mizah ağırlıklı absürt bir komedi formatında ele almayı tercih etmişler. Ancak senaryodaki karakter tahlillerinin iyi yapıldığını söylemek güç. 4 Oscar Ödüllü oyuncunun yer aldığı oyuncu kadrosunda baba- oğulu canlandıran Al Pacino ile Jared Leto görkemli performanslarıyla öne çıkıyor.

İtalyan moda imparatoru ailelerinden Gucci’lerin geçmişini bilenler yazımın başlığını yadırgamamıştır. Bilmeyenlere spoiler vermemek için filmi izlemelerini öneririm.

Yakın tarihten trajik bir öykü anlatan film çantalarıyla ünlü İtalyan moda evi Gucci’nin ardındaki aile imparatorluğunun şok edici gerçek hikayesinden ilham alıyor. 30 yıllık aşk, ihanet, çöküş, intikam ve nihayetinde cinayetle, bir ismin ne anlama geldiğini, değerinin ne olduğu ve bir ailenin kontrol için ne kadar ileri gidebileceğini filmde görüyoruz.

BİR MODA HANEDANI DESTANI

Film Guccio Gucci (1881-1953) tarafından Floransa’da 1921 yılında kurulan moda ve eşya markasının iki mirasçısı Rodolfo ve Aldo Gucci ve onların birer oğlu olan Maurizio ve Paolo’nun hayat hikayesini anlatıyor. Dünya çapında 425 mağazası olan, 2006’da 3,5 milyar dolar kar eden Gucci’nin son iki temsilcisine odaklanan film önemli hayat dersleri içeriyor. Aile içi kavgalar ve bir moda imparatorluğunun el değiştirmesi üzerine sinemaya uygun konusuyla filmin çekilmesi 15 yıllık bir projeye dayanıyor.

Başta Leonardo Di Caprio ve Angelina Jolie düşünülürken, sonraları baş karakter için Margot Robbie, Penélope Cruz, Marion Cotillard’ın adı geçmiş. Sinemada “Bir Yıldız Doğuyor” dışında pek deneyimi olmayan şarkıcı Lady Gaga’nın tercihi pek isabetli olmamış. Film boyunca abartılı performansıyla, herkesten rol çalmasıyla, Lady Gaga filmi aşağıya çekiyor.

Filmin senaryosu Sara Gay Forden tarafından 2001’de yayımlanan “The House Of Gucci: A Sensational Story Of Murder, Madness, Glamour and Greed” adlı şok edici kitaptan alındı. Senaryo yazarlarından Becky Johnston, Jean-Jacques Annaud’nun “Tibette 7 Yıl”, Barbra Streisand’ın “Dalgaların Prensi”nden tanınıyor. İtalyan Roberto Bentivegna senaryo yazılımına katkı vermiş. Ancak bu ikili ile yönetmen Scott, Gucci trajedisinin mizah dozu ağırlıklı absürt bir komedi formatında ele almayı tercih etmişler. Film de sürükleyici bir ihanet ve cinayet hikayesi olarak perdeye taşınmış. Ancak senaryoda karakter tahlillerinin iyi yapıldığını söylemek güç.

Gucci’nin kurucusunun torunu Maurizio Gucci’nin hayatına odaklanan film, bu kişinin 1995’te öldürülmesinden önce yaşananların perde arkasını anlatırken, cinayet sonrasındaki gelişmelere de yer veriyor. Modaevine bir dönem başkanlık yapan Maurizio henüz 46 yaşındayken, terkettiği eski karısı Patrizia’nın tuttuğu Sicilyalı bir tetikçi tarafından vurularak öldürülmüştü.

Gucci Modaevi günümüzde Fransız Printemps-Redoute şirketinin sahibi François Pinault’nun başında olduğu şirketler grubunun elinde. Pinault’nun 2009 yılından beri evli olduğu Meksikalı aktris Salma Hayek’ten bir kızı var.

HIRS, AÇGÖZLÜLÜK, SKANDAL

Film hırs, açgözlülük, kıskançlık, seks, skandal ve çöküş temalarını işliyor. 84 yaşında üretkenliğini sürdüren (geçen ay nefis tarihi film “Son Düello”sunu izlediğimiz) İngiliz usta, kariyerinin 63. filminde öykü anlatmadaki becerisini sürdürüyor. Ancak filmin beklenenin altında kaldığı bir gerçek. “Gucci Ailesi”nin Scott’un filmografisindeki önemli filmler arasında yer alma şansı yok.

Gucci Ailesi”nin 157 dakikalık süresinde tempo hiç düşmediği gibi, izleyici üst üste gelen sürprizlerle keyifli bir film izlemiş oluyor. Tıkır tıkır işleyen bir mizansen, dönemin atmosferini ustalıkla yansıtan bir teknik kadronun varlığı, uyumlu bir oyuncu kadrosu filmi 1. sınıf bir seyirlik yapıyor. Görsel açıdan da şık olan film Gucci ailesi imparatorluğunun çalkantılı 30 yılına ışık tutuyor.

Ortadirek bir İtalyan ailesinin az tahsilli, görgüsüz ama ihtiraslı kızı Patrizia Reggiani (Lady Gaga) bir yabancı olarak gelin geldiği Gucci ailesinde, dizginlenemeyen hırsı ile dengeleri alt st eder. Aile fertlerinin birbirlerine girmelerine yol açan, bir aile büyüğünün hapse girmesi ve 2 kuzen kanlı bıçaklı hale gelmesini sağlayan Patrizia sonun başlangıcını hazırlar.

Kamyonla nakliye işiyle iştigal eden mütevazi bir ailenin kızı iken, Patrizia göz koyduğu Gucci’lerin veliahtı, çekingen, mahçup hukuk öğrencisi Maurizio’yu (Adam Driver) seksapeliyle etkileyip avucunun içine alır. Ailenin işleriyle ilgilenmeyen, ihtirassız, pasif yaratılışta bir delikanlı iken, babasının soruşturarak paragöz bir kadın olduğunu öğrendiği, pervasız Patrizia ile evlenen Maurizio, babası Rodolfo (Jeremy İrons) ile ilgisini tamamen kesmiş olur.

1980’li yılların başında babasının kendisine hediye ettiği bir çatı katında mütevazi bir hukuk öğrencisi olarak Maurizio hayatına giren bir kadının kışkırtmalarıyla etrafını boşalttığının bilincine varmaz. Kendisini çok seven, ABD’de ailenin işlerini genişleten amcası Aldo (Al Pacino) babasıyla barışmasına ön ayak olur. Ancak Maurizio karısının tahriklerine kapılıp, babasının ölümünden sonra amcasına karşı yasal bir savaş başlatır.

Patrizia’nın vergi kaçakçısı olarak polise ihbar ettiği Aldo’nun 81’inde hapse mahkum edilmesinden sonra, Maurizio şirketin çoğunluk hisselerini ele geçirir. İhanetini affetmeyen kuzeni Paolo’nun (Jared Leto) imza taklidi suçlaması üzerine Maurizio İsviçre’ye kaçar. Bahreyn merkezli bir yatırım fonu ile yapılan evlilikten sonra Gucci firması ailenin elinden çıkar.

TRAJİK BİR AİLE HİKAYESİ

Karısının kendisine yaptığı kötülüklerin bilincine çok geç varan Maurizio kendisini terk eder. Bir dağ merkezinde karşılaştığı çocukluk arkadaşı Paola Franchi (Camille Cottin) ile hayatını birleştiren genç adam, 5 yıl boyunca son derece müsrif yaşantısıyla iflasın eşiğine gelir. Tarantino filmlerini akla getiren skandal bir hayat tarzı, tükenmekte olan Gucci prestijini, devreye giren moda tasarımcısı Tom Ford sayesinde sürdürülür. Ancak Maurizio sağ kolu olduğunu düşündüğü, sadık yardımcısı Domenico De Sole’nin (Jack Hudson) ihanetinden sonra şirketin yönetiminden ayrılmak zorunda kalır, koltuğunu Domenico’ya kaptırır. Mafyanın anavatanı İtalya’da, biraz da akıl hocası falcı Pina’nın (Salma Hayek) kışkırtmasıyla, Patrizia nihai çözümü tetikçi tutmakta bulur. Etkileyici final bölümü çok iyi çekilmiş.

Sinemada moda dünyası üzerine yapılan filmlerin en eskisi, Rainer Werner Fassbinder’in kendi oyununa dayanan “Petra Von Kant’ın Acı Gözyaşları” adlı 1972 tarihli film. 3 Fransız yönetmenin bu konuda başarılı filmleri var. Anne Fontaine’in “Coco Avant Chanel”i (2009), Bertrand Bonello’nun “Saint Laurent”ı (2014) ve Fabient Coustant’ın “Mademoiselle C” (2013) belgeseli.

Görkemli uluslararası oyuncu kadrosunda 4 Oscar’lı, 2 Oscar adayı oyuncu var. Al Pacino (81) “Kadın Kokusu” (1990) ile, Jeremy İrons (73) “Talihin Dönüşü” (1990), Jared Leto (50) “sınırsızlar Kulübü” (2013) ile Oscar Ödülü sahibi olmuşlardı. Lady Gaga (35) Oscar ödülünü oyuncu olarak değil, “Bir Yıldız Doğuyor” (2018) ile En İyi Orijinal Şarkı dalında almıştı. 2 Oscar adaylığı olan Adam Driver’in (38) yanında, Salma Hayek (55) “Frida” ile ödüle aday gösterilmişti.

Ridley Scott ile “Son Düello”da birlikte çalışan Adam Driver son yıllarda Hollywood’un en çok aranan aktörü. Senaryoda karikatürize edilmiş karakterlerin başında Lady Gaga’nın oynadığı Patrizia var. Asil bir ailenin fertlerini birbirine düşüren, farklı sınıftan gelen kadın rolünü Lady Gaga rahatsız edici bir abartıyla oynuyor.

Ancak oyuncu kadrosunda öne çıkanlar, baba-oğul Gucci’leri canlandıran Al Pacino ile Jared Leto oluyor. Film boyunca düzenbaz beceriksiz Paolo Gucci’yi oynayan aktörün kim olduğunu merak ettim. Kapanış jeneriğinde Jared Leto’nun ismini görünce makyajcısına şapka çıkardım.

Yönetmen : Ridley Scott

Senaryo : Becky Johnston

Görüntü Yönetmeni : Dariusz Wolski

Kurgu : Claire Simpson

Müzik : Harry Gregson-Williams

Oyuncular : Lady Gaga, Adam Driver, Al Pacino, Salma Hayek, Jared Leto, Jeremy Irons, Jack Huston, Camille Cottin, Reeve Carney, Mădălina Ghenea, Youssef Kerkour, Bianca Nappi

İngiltere-ABD / Biyografi-Suç-Gerilim-Dram / 157 Dk.

OrtaKoltuk Puanı:

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz