Güven Bana

İsimlere bakıp konuya güvenme

Filmde yeni değişik bir konu arıyorsanız sayın okuyucum bana güven, yok. Ama kadro güzel! Onların hatırına gider izlerim diyorsanız saygı duyarım. Filme gidecekseniz Ufuk Bayraktar ın canlandırdığı karaktere dikkat! Gözünüzü ondan ayırmayın.

OrtaKoltuk Puanı:

 

Asıl mesleği uçak mühendisliği olmasına rağmen mesleğini yapmayıp yönetmenliğe soyunan Selçuk Aydemir, Düğün Dernek filmi ile iyi bir iş çıkarıp müthiş bir gişe başarısı yakalamıştır. Paranın, başarının ve şöhretin tadını alan yönetmen bilindiği üzere, oyuncu Ahmet Kural ve Murat Cemcir ikilisi ile iyi bir ekip olmuşlar, birlikte peş peşe 6 film çekmişler. Seyirci bu ekibi sevmiş bağrına basmıştı. Ne olduysa Ahmet’in şöhret sarhoşluğu ve sonrasında şarkıcı Sıla ile yaşadıkları film ekibinin dağılmasına yol açtı. Lafın kısası, Selçuk kardeş çaptan düştüğü günlerin arefesinde eski ve yeni tüfekli karma oyuncu kadrosu ile yeniden çıkış arıyor.

Sıfır Bir dizisi ile ismini duyuran Cihangir Ceyhan, oyun gücü ve yakışıklılığı ile sinema ve dizi dünyasında son yılların aranan popüler oyuncusu olmayı başarmıştır. Fanları vardır ismi iş yapar. Ufuk Bayraktar, sinema-dizi dünyasında ismi ve özgül ağırlığı vardır iş yapar. Erdal Özyağcılar, eski tüfek. Bu alemde ismi aranan karakter oyuncuları arasında ilk sırada yazılır. Özgür Emre Yıldırım, çok iyi oyuncudur, verilen her rolün altından kalkar. Çoğunuzun bildiği bilgileri tekrardan niye yazdım biliyor musunuz sevgili okuyucular. Bu iyi oyuncu kadrosu filmi kurtarmaya yetmemiş. Senaryon iyiyse ve iyi yönetirsen filmin başarılı olur. Ama senaryon seyirciye tırışkadan nağmeler sunuyorsa, içi boşsa içine istediğin ünlü oyuncuyu koy başarıyı yakalayamazssın.

Film, tefeci, tefeciye borcu olan iki kardeş ve hala çocukları üçgeni arasında yaşananları anlatıyor. Anneleri öldükten sonra yatalak babalarına (Köksal Engür) bakmak zorunda kalan iki kardeş Özcan (Cihangir Ceyhan) ve Sercan’ın (Okan Çabalar), tefeci Hulusi’ye (Erdal Özyağcılar) 150 bin lira borçları vardır. Enişteleri Müslim (Zihni Göktay) tefeciye olan borçlarını kapatmaları için 150 bin lirayı verecekken yaşamını kaybeder. Çeketin cebinden parayı alan kardeşler tefeciye gelip borçlarını öderken tefeci paraların sahte olduğunu öğrenince ortam değişir. Sonradan olaya Müslim emminin ganyan bayii işleten oğulları Yılmaz (Ufuk Bayraktar), Hayri (Kıvanç Baran Aslan) ve diğer kardeş de dahil olunca işler iyice karışır.

Hikaye bu. Defalarca filmlerimize konu olan hikaye temcit plavı gibi ısıtılıp ısıtılıp önümüze konuluyor. Sadece karakterler ve oyuncular değişiyor o kadar. Tasvip etmediğim seyirci gülsün diye yazılan küfürler (gerek varmış gibi), araya sıkıştırılan 2-3 espri ve sonrasında izleyiciyi rahatsız eden bir birinin tekrarı cıvık cıvık sahneler. Filmi basın gösteriminde çok az miktarda film eleştirmeni izledi. Film sonunda yazar arkadaşların ” eh işte, orta düzeyde, zamanımızı çaldılar” serzenişlerine şahit oldum. ”Wavv, iyi film çıkmış ortaya” diyenine rastlamadım. Ortak görüş, filmin seyirciye olumlu mesaj verme içerisinde olmaması ve gençleri yarattığı abuk subuk karakterlere özendirme çabası taşıması yönündeydi.

Filmin tartşmasız yıldızı fiziki değişimi ve oyun gücü ile Ufuk Bayraktar. Bugüne kadar oynadığı bütün rollerin dışında bir performans sergilemiş. Dram kolay, komedi oynamak zordur der ustalar. Ufuk, hem dram hem komedi benim işim diyor filmde yarattığı Yılmaz karakteri ile. Kendisini yürekten tebrik ediyorum. Diğer oyuncuların işi kolaydı. Filme kattıkları bir özellik yoktu. Yönetmenin kendilerinden istediklerini yerine getirmişler o kadar. Senaryo zayıf olunca oyuncular da o kadar oluyor ne yazık ki. Aytekin Ataş‘ın müziklerini beğendim. Unutmadan yazayım, Cihangir Ceyhan‘ın yer aldığı aksiyon sekanslarındaki kavga koreografisini sevdim. Kimin eli değdiyse emeğine sağlık.

Sözün Özü : Filmde yeni değişik bir konu arıyorsanız sayın okuyucum bana güven, yok. Ama kadro güzel! Onların hatırına gider izlerim diyorsanız saygı duyarım. Filme gidecekseniz Ufuk Bayraktar ın canlandırdığı karaktere dikkat!

  • İçerdiği küfür, şiddet ve olumsuz karakterler nedeniyle ailelerin filmi çocuklarla izlememesinde fayda var.

Yönetmen / Senaryo : Selçuk Aydemir

Görüntü Yönetmeni : Ferhat Uzundağ

Kurgu : Hüseyin Haluk Arus

Müzik : Aytekin Ataş

Oyuncular : Pelin Karahan, Cihangir Ceyhan, Okan Çabalar, Erdal Özyağcılar, Ufuk Bayraktar, Özgür Emre Yıldırım, Köksal Engür, Serap Önder, Zihni Göktay, Kıvanç Baran Aslan, Tuncay Beyazıt, Korhan Herduran

Türkiye / Komedi-Aksiyon / 112 Dk.

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz