Güzelliğin Portresi

Yine bir Güney Kore uyarlaması, yine başarılı!

Ben aslında korku filmi sevmem. İzlemem. Bunu niye izledim? Şeytan dürttü! Hayır, bunda iş var dedim. Türk filmlerini desteklemek istiyorum, zaten ben desteklemesem de bir kısmının ciddi bir izleyicisi var. Eli yüzü düzgün olanı da destekleyelim; hiç olmazsa sektör beslensin, daha iyileri yapılsın. Güzelliğin Portresi, ürünü satacak bir isim değil. Adı yanlış seçilmiş. Akılda bile kalmıyor. Kendileri bilir.

Burçin Terzioğlu ve Birkan Sokullu, başrolde. Yan karakterler de iyi seçilmiş. Melisa Şenolsun’a bayılıyorum, ne kadar güzel bir genç kadın. O çok iyi olacak, az daha bekleyelim. Serkan Keskin ve Feridun Düzağaç da karakter rollerinde, sıkıntı yok. Filmde bir de küçük kız var. Başka oyuncu yok, fazla para harcanmamış. Bir BKM ve CJ işbirliği deyince anladınız siz. Güney Kore uyarlaması. Ne ara biz kendi hikayelerimizi bıraktık da denenmiş ve başarılı olmuş Güney Kore senaryolarına sardık, şart mıdır, bizim hikayemiz yok mudur, hep söylüyorum, düşünmek lazım.

O kadar Güney Kore ki, filmin geçtiği bahçeli ev, sanki bir gerçek Güney Kore yapımı olan ve şimdiki Oskar adayları Parazit’in geçtiği evin bire bir aynısı!

Burçin Terzioğlu ve Birkan Sokullu, evli bir çifti canlandırıyor. Kadının ikinci evliliği ve ilk evliliğinden olan küçük kızı ile 16 yaşından beri görmediği babasının yaşadığı eve, onun esrarengiz ölümü üzerine geri dönüyor. Söylendiğine göre baba intihar etmiş. Genç kadın, kaçarak ayrıldığı eve geri dönmekten, anıları canlandığı için hayli huzursuz, bir yandan da adli işlemler nedeniyle orada kalmak zorunda olduğu için mutsuz, eski anıları yaşamaya başlıyor.

Gerisi korku filmi, gıcırdayan dolap kapakları, tablolara konu olan kadına şiddet sahneleri, küçük kızın gece uykusunda duyduğu sesler ve kadının sonunda panik atak başta olmak üzere her türlü krize girmesi. Peşlerinde de ressamın intiharını şüpheli bulduğu için peşlerinden ayrılmayan bir polis memuru. G.Kore polisi çerçevesinde bir “dedektif”, tabii bizde böylesi yok ama idare edin. Filmi izlerken kendi kendime rahat ol, bu bir film, kamera da şurada çekiyor diye telkin edip durmama karşın çok korktum! Filmi de öncelikle bu açıdan çok başarılı buldum, çünkü bu bir korku filmi!

Katil kim?

İkinci olarak çok uğraşmama rağmen filmin sonuna yaklaşana kadar katil kim bulamadım! Hepi topu altı kişiler, birinden biri suspect, oradan gitsem bile bulurdum. Ama çözemedim. Demek ki film başarılı! Zaten size de hikayeyi çok erken kestim, farkettiyseniz. Katil kim yazacak değilim herhalde!

Yönetmen Umur Turagay, işini doğru düzgün yapmış. Üstelik şiddet çizen ressamlar filan, bize de çok uyan bir öykü değil. Hatta neredeyse ters, ama yine de iyi çekmiş. Filmin son bölümlerinde ciddi aksiyon sahneleri var, Burçin Terzioğlu ve Melis Şenolsun, o sahnelerde de çok başarılı. Sanırsın hep dövüşüyorlar, oyunculuk böyle bir şey. Bir süredir Türk yapımı korku filmlerinin iyi gişe yaptığını biliyoruz. Güzelliğin Portresi, ( hay Allah akılda bile kalmıyor!) gişede ne yapacak göreceğiz.

Yönetmen : Umur Turagay

Senaryo :  Onur Koralp, Pınar Bulut

Görüntü Yönetmeni : Yon Thomas

Müzik : Marios Takoushis

Oyuncular : Burçin Terzioğlu, Birkan Sokullu, Serkan Keskin, Feridun Düzağaç, Lara Tonka, Melisa Şenolsun, Şencan Güleryüz, Gizem Soysaldı

Türkiye / Gerilim-Korku / 125 Dk.


OrtaKoltuk Puanı:

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz