Hangi Kadın  /   Celle que Vous Croyez

Hangi Kadın? Bir sosyal medya analizi ve terkedilme dramı

Juliette Binoche’un başrolü üstlendiği ve filmin neredeyse tamamını sırtlanıp götürdüğü Hangi Kadın, yine tipik bir Fransız filmi. Claire, (Kler okunur) kocası tarafından iki oğluyla terkedilmenin travmasını atlatmak için kendine, tıpkı kocası gibi, genç sevgili yapıyor. Burada bir büyük parantez açacağım: Paris’te yaşadığım 5 yıl boyunca tanıştığım, sohbet ettiğim kadın arkadaşlarımın en çok şaşırdığım sıkıntısı bu olmuştu: düzenli seks hayatı. Fransız taşrasında da böyle mi bilmiyorum ama Parisli kadın, sekse düşkün. Düzenli bir partneri olmasını çok önemsiyor, olmazsa kendini eksik, yalnız, yaşlı ve zavallı hissediyor. Bunun için de kimi bulursa razı oluyor! Parantezi kapadık.

Claire, bu travmayı atlatabilmek için de bir psikiyatrdan yardım alıyor. Ne ki doktoru rahatsızlanmış yerine bakan yeni psikiyatr, kendi yaşlarında bir kadın ve Claire’i dinlerken ona çok da yardımcı olmuyor. İkinci bir parantez açabilir miyim? Aslında psikanaliz böyle bir şey: Doktor, “Ya siz olsanız ne yapardınız?” gibi sorular soran Claire’e, “Ben sizin arkadaşınız değil, doktorunuzum, benim ne düşündüğüm önemli değil” yanıtını veriyor. Zaten biz de olan biteni Claire’in doktora anlattıklarından öğreniyoruz ki bazıları da doğru değil, her şeyi söyleyememiş.

Bu arada Claire’in bir eğitim kurumunda edebiyat dersleri verdiğini de görüyoruz arada. Claire’in ders verdiği ortamı bizimkilerle kıyaslandığımızda arada bir asır kadar uygarlık farkı olduğunu görüyoruz. Karartılmış bir amfi, herkesin önünde bir bilgisayar ve öğrenciler dersi ekrandan da takip edip aynı zamanda not alıyor. Olsa olsa üniversitedir diye düşünüyorum, lise için fazla komplike.

Claire, facebook’ta eski sevgiliyi ve onun yeni ev arkadaşını izleyebilmek için fake isim ve foto ile bir hesap açıyor. Ve güzel bir genç kadın fotosu koyuyor. Sonra da eski sevgilinin yeni ev arkadaşı, fotoğrafçı ile sanal ortamda tanışıp yazışmaya başlıyor. İnanılmaz ama bu arkadaşlık, giderek çığrından çıkıp sanal bir aşka dönüşüyor! Fotoğrafçı genç adam Claire’in kişiliğinde ve daha sonra onun sesinde, ama Clara’nın görüntülerindeki genç kadına aşık oluyor!

Konuyu, hep yaptığım gibi, daha fazla anlatmayacağım. İşlerin iyice karıştığını, her ikisinin de başının belaya girdiğini ve acı çektiğini tahmin edebilirsiniz. Günümüzün sosyal medya sıkıntısı bunlar. Yeni aşklar, aldatmalar, ihanetler, artık sosyal medyada, sanal alemde sanal sanal yaşanıyor!

Filmin yönetmeni Safy Nebbou, Camille Laurens’in ödüllü romanından uyarladığı senaryoda filmi olağanüstü bir oyunculukla götüren Juliette Binoche ile sevimsiz psikanalist rolündeki Nicole Garcia’yı karşı karşıya getirip konuştururken kendisinin de bu seanslardan pek hoşlanmadığını itiraf mı ediyor acaba? Filmin kendisi değil ama fotoğraflarıyla var olan güzel kadını Marie-Ange Casta, Laetitia Casta’nın kız kardeşi ve tahmin edebileceğiniz gibi çok alımlı. Sadece fotoğraflarıyla fotoğrafçı Alex rolündeki François Civil’in aklını başından alıyor. İlk sevgili Ludo rolünde Guillaume Gouix ve terkeden koca rolünde Charles Berling’i pek az görüyoruz.

Zaten film bir Juilette Binoche filmi. Makyajsız, takısız, özensiz giyimiyle bile hoş, sesiyle, sohbetiyle, tutkusuyla her erkeğin hoşuna gidebilecek bir kadın. Ama terkedilmenin travması onu mahvediyor. Fransız filmi gibi Fransız filmi! Bizde de festivallerde gösterildi ve Fransız filmlerini seven seyirciler tarafından ilgiyle izlendi. Sadece Juliette Binoche’un oyunculuğu için bile izlenebilir.

Yönetmen : Safy Nebbou

Senaryo : Safy Nebbou, Julie Peyr

Görüntü Yönetmeni : Gilles Porte

Oyuncular : Juliette Binoche, François Civil, Nicole Garcia, Maria-Ange Casta, Guillaume Gouix, Jules Houplain, Jules Gauzelin, Charles Berling

Fransa/Romantik-Gerilim-Dram/102 Dk.

OrtaKoltuk Puanı:

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz