Hareket Sekiz

Komedyen, Dramı da Komediyi de oynayandır.

Ben, bir komedyen olduğumu düşünüyorum. Komedyen; dramı da komediyi de oynayandır, komik değil komedyen yani oyuncu…” TARIK ÜNLÜOĞLU

Bazı filmler vardır oyuncusunu, yönetmenini, müziğini belki de herşeyini geride bırakır ve öne çıkar. Yıllar geçtikten sonra bile aklımızda kalan filmin ismi olur. Bazen de bir oyuncu tüm bunları arkasında bırakarak filmden önce duyurur ismini… İşte bu isimlerden birisidir Kemal Sunal… Belki de biz gülmeyi onunla öğrendik.

Atilla Dorsay’ ın da dediği gibi “Kemal Sunal’ı almadan, Kemal Sunal’ı işin içine katmadan Yeşilçam’ı anlamak ve anlatmak mümkün değil”. Türk sinemasında ayrı bir boyut açan usta oyuncumuzu rahmet ve minnetle anıyor bizlere bırakmış olduğu en değerli emanetini, gülüşünü yaşatan Ali Sunal’ ı canı gönülden tebrik ediyorum.

Yıllardır süregelen komedi filmlerimizin bu önlenemez yükselişi devam ediyor. Yeşilçam komedisinin peşinden gelen ve seyirciyi adeta ekrana kilitleyen yapımlar, filmler günlük yaşantımızdaki her anımızı perdeye taşımaya devam ediyor. Ali Sunal’ ın başrolünü oynadığı Hareket Sekiz filmi de bu serüvende yerini alıyor. Film aksiyon – komedi olarak karşımıza çıkıyor. Son yıllarda ekranlarda sık sık gördüğümüz ve tiyatro sanatına dair yeni lezzetler sunan Ali Sunal bu filmde aldığı görevi ziyadesi ile yaptığını söyleyebilirim. Başarısız bir polis memurunu canlandıran ve aldığı gizli görevi artık bir dönüm noktası olarak belirleyen özellikle mimikleriyle bu karakteri çok güzel bir şekilde sunan Ali Sunal övgüyü hak ediyor.

Alışılagelmiş Türk komedi filmlerimizdeki sahnelerinde olduğu bölümler var. Garson müşteri ilişkisini tatlı bir dille anlatan, ortak alan WC’ lerinde karşılaştığımız durumları samimi ve en doğal haliyle bizlere anlatan film dozunda bir komedi izlememizi sağlıyor.

Bugüne kadar yerli yabancı sayısız defa izlemiş olduğumuz kovalamaca aksiyon temasını işleyen film ilk sahnelerden itibaren komedi filmlerinin bilindik kozları ile seyirciyi etkilemeye çalışıyor. Hikayenin merkezinde yer alan oyuncu kadrosunun performansı ise göz dolduruyor. Ali Sunal ile birlikte polis rolünü üstlenen Onur Atilla ve Bihter Dinçel gibi oyuncuların karşısında ise tam dişlerine göre bir düşman var ki o da Rus Mafya Lideri rolünde Gürgen Öz. Oyunculuğunu her zaman beğenmiş olduğum Gürgen Öz yer aldığı projeler ile de bunu açıkça belli ediyor. Ali Sunal’ın oyunculuğunu izlerken ise karşımda Kemal Sunal oynuyormuş gibi izlemek bana ayrı bir keyif verdi doğrusu… Ses tonu, konuşma tarzı, vücut dili ve esprileriyle Kemal Sunal dolu bir 103 dk izledim.

Film boyunca yaşanan aksiyon ve komedi sahneleri muazzam yenilikler sunmuyor ama seyirciyi de sıkmadan tatlı bir seyir ile devam ediyor. Bu haftanın öne çıkan filmi olacağı aşikâr ama film için ayrıca bir yaş kısıtlaması gerektiğini düşünüyorum çünkü küfür var. Evet küfür hayatımızın her anında var ama böyle yapımlar için fazlaca göze battığını söyleyebilirim. Filmin müziklerinde ise yine çoğu Türk filminde çalınmış Cahit Berkay’ ın huzur ve neşe dolu eşsiz bestelerinden melodiler var. Sanırım artık ne varsa eskilerde var…

 

Yönetmen : Ali Yorgancıoğlu

Senarist : Ayberk Çınar

Görüntü Yönetmeni  : Alp Korfalı

Oyuncular : Ali Sunal, Onur Atilla, Devrim Yakut, Gürgen Öz, Bihter Dinçel, Sarp Bozkurt, Hakan Bilgin, Hande Katipoğlu, Aykut Taşkın, Çağatay Atasagun, Doğan Akdoğan

TÜRKİYE / Komedi / 103 Dk.

 

OrtaKoltuk Puanı:

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz