Hedefim Sensin

SICAK VE SAMİMİ..

Filmin yönetmen koltuğuna, 1969 Zonguldak doğumlu ”Patron Mutlu Son İstiyor (2014), Kocan Kadar Konuş (2015), Kocan Kadar Konuş Diriliş (2016), Görümce (2016), Ariv V 216 (2018)” filmleri ile seyircinin beğenisini kazanan Kıvanç Baruönü oturmuş.

Komedi dışında hiç bir projeye imza atmayan Baruönü, yine bir komedi olan ”Hedefim Sensin”i seyircinin beğenisine sunuyor. BKM ve CJ Entertainment Türkiye ortak yapımı olan filmde, çiğ köfte ustası Zekeriya Taştan’ın yaşadığı komik olaylar hikaye ediliyor. Zekeriya, kimsesi olmayan, geçimini eğlence yerlerinde çiğ köfte satarak sağlayan orta yaşlarda bir adamdır. Bir akşam, bir eğlence yerinde, mafyanın eski çağlardan kalma antika ”sikke” alışverişi yaptığı toplantı masasına çiğ köfte satmak için gelen Zekeriya Taştan (Ata Demirer), yaptığı bir gaf sonucu ortalığın karışmasına neden olur. O kargaşada sikke ortadan kaybolur. Silahların konuştuğu toplantıdan sağ kurtulan Zekeriya, sikke’nin kendisinde olduğunu düşünen mafyadan kaçarak Çanakkale’nin Gökçeada’sına gider. Burada iş ararken hepsi birbirinden değişik, çılgın bir ailenin yanında iş bulur ve sonrasında komik olaylar yaşanmaya başlar..

Kendisi ve vücudu ile barışık olan Ata Demirer, senaryosunu yazıp baş rolünü üstlendiği hemen her filminde bedeniyle dalga geçmeyi tercih ederken bunu da Çanakkale’de, başka deyişle sahil şehirlerinde yapmayı tercih ediyor. Bu durum bana göre, onun İstanbul kargaşasını sevmediğinin bir kanıtı. Hedefim Sensin‘de İstanbul’da başlayıp Çanakkale / Gökçeada’da biten bir hikayeye sahip.

Filmde rol alan oyuncular, Cem Yılmaz‘ın filmlerinde olduğu gibi sabit olmasa da iki oyuncu hemen her filminde var olmaya devam ediyor. Bunlar Demet Akbağ ve Tarık Ünlüoğlu. Bu ikiliye biçilen roller ise usta bir terzinin elinden çıkma gibi üzerlerine cuk oturuyor. Ata’nın her filminde yarattığı kahraman, duygusal, saf, sıcak, samimi ve biraz da sakar bir yapıya sahip insan tipinden oluşuyor. Bu da seyirci tarafından kahramanın sevilmesine ve benimsenmesine olanak sağlıyor doğal olarak. Ata, diğer yandan filmlerinde küçük sahil kasabalarında ki aile yapısını da öne çıkarırken büyük kentlerde ki aile yaşamlarını ve yaşam biçimlerine tatlı bir eleştiri getiriyor.

Hemen her filminde argoya ve küfüre başvurmadan güldürmeyi tercih eden Ata, Hedefim Sensin‘de bu geleneğini bozmuş gibi gözüksede repliklere yerleştirdiği ”-küfür yok, küfür yok..” cümleleri ile bu durumun farkında olduğunun altını kalın çizgilerle çiziyor. Ata’nın aralara serpiştirdiği aşk-meşk ve ufak çaplı macera içeren bütün filmlerini keyifle izliyor, sıcak ve samimi buluyorum. Samimiyetine inandığınız için aralara sıkıştırdığı o küfürler bile rahatsızlık yaratmıyor seyircide.

Filmin senaryosunu, kurgusunu, müziklerini ve oyunculuklarını beğendim. Hiç bir işi bitirmeyip yarım bıraktığı için ”Yarım Hasan” lakabı ile anılan Hasan rolünü canlandıran İlker Aksum, ailenin ablası Hafize rolünü üstlenen Demet Akbağ ve mafya babası Adnan rolünde Tarık Ünlüoğlu oyunculuk olarak öne çıkan isimler.

Sözün özü : Hafta sonu, ailece izlerken gülüp eğleneceğiniz, sıkılmayacağınız sıcak bir aile komedisi arıyorsanız Ata Demirer‘in senaryosunu yazıp baş rolünü üstlendiği sabun köpüğü kıvamında ki Hedefim Sensin filmini izlemenizi öneririm. Zaten bunca sıkıntının arasında ailece gülüp eğlenmek varken neden diğer tercihlere yönelesiniz ki?

OrtaKoltuk Puanı:

 

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz