Anasayfa Film Eleştirisi ve Yorumlar Hitchcock / Truffaut

Hitchcock / Truffaut

533
0

Hitchcock/Truffaut, yönetmenliğini Kent Jones’in yaptığı bir belgesel film. Film; Truffaut’un , Hitchcock ile üç gün süren roportajından sonra 1966 yılında çıkan kitabından hareketle belgeselleştirilmiş. Filmde röportajdan alınan ses kayıtları ve fotoğraflar ile film dili üzerine olan konuşmalar ve bunlara ek olarak Martin Scorsese gibi bir kaç ünlü yönetmenin Hitchcock ve filmleri ile ilgili konuşmalarından oluşuyor.

3

Günümüzde , tarihin en iyi yönetmenlerinden kabul edilen Hichcock’un kendi sesiyle yer yer kendini ve filmlerini  anlattığı film, sinema severler için önemli bir yapıt.

2

Adından da anlaşılacağı gibi filmde, sadece Hitchcock ile ilgili değil Truffaut ile ilgili bilgiler sunulmakta. Filmin başında, ikisinin de film serüvenlerine nasıl başladığı üzerinde duruluyor.

Daha sonra ikisinin birbirlerine yazığı mektuplar üzerinde geziniliyor. Çok farklı sanat anlayışları olan iki sinemacının, birbirlerine yazdığı mektuplar gerçekten ilgi uyandırıcı. Bu mektup arkadaşlığı, Truffaut’un roportaj teklifi ile ikili görüşmelere uzanıyor ve bu görüşmenin meyvesi olan Hitchcock’un filmlerinin kare kare analizinin yapıldığı kitabın basılmasına kadar gidiyor. Bu kitap, gelecek neslin yönetmenlerinin adeta bir başucu kitabına dönüşüyor.

1

Daha çok sinefillere hitap eden film, Hitchcock sinemasının ayrıntılarını merak edenler için izlenmesi gereken bir yapıt. İyi seyirler.

hitchcock-truffaut-Afis

Film notum:

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here