Hızlı ve Öfkeli 8

Sokak yarışçısının aksiyon dolu kaderi

Siyahi Amerikalı yönetmen F. Gary Gray’in yönettiği “Hızlı ve Öfkeli 8”, rap ruhlu çılgın bir aksiyon. Önceki filmlerden keyif alan sinema severlerin, Küba ve New York sokaklarında ki yeni macerayı IMAX perdede izlerken adrenalleri bir hayli yükselecek.

Emekliye ayrılmış sokak yarışçısı Dominic “Dom” Toretto, Letty’le Havana’da mutlu balayını yaşarken, Cipher’ın şantajıyla işe yeniden dönüyor. Cipher, siber bir terörist. Öte taraftan Cipher’a karşı Luke Hobbs da göreve çağrılıyor Diplomatik Güvenlik Servisi (DSS) tarafından. Berlin’de bombalar patlamadan suçluları yakalaması gerekiyor. Şimdilerde kızının okulunda ilkokul öğrencilerine futbol antrenörlüğü yapan Luke, gönülsüz de görevi kabul ediyor. Luke, önce Dom’u arıyor. Sonra da diğerlerini topluyor. Berlin’de bombalar patlarken, Luke başarısız oluyor. Çünkü Dom alacağını alıyor ve Cipher’a götürüyor.

Dom’un kaderi…

Cipher, Dom’u kıpırdayamayacak kadar sıkıştırıyor. Cipher’ın uçak sığınağında Elena Neves ve ondan olma oğlu esir. Dom onları nasıl kurtaracaktı? Cipher, bir robota dönüştürdüğü Dom’a işlerini kolayca yaptırıyor. Luke da başarısız görev yüzünden hapse atılıyor ve orada özel kuvvetler suikastçısı Deckart da var. Gizli operasyonlar yöneten Bay Hiçkimse onları hapisten çıkartıp, Luke’un ekibiyle beraber Cipher’a ulaşmak istiyor. Cipher’ın hedefinde Rusların nükleer denizaltısını ele geçirmek.

İşte tüm bunların ortasında aksiyon ve eğlence IMAX perdede adrenalini bir hayli yükseltiyor. Küba ve New York, var olduklarından bu yana bu kadar aksiyonu bir arada görmemiştir herhalde. Araba takip sahneleri gerçekten baş döndürüyor filmde. Öncelikle New York anlarında nefes kesiciydi. Bu anları perdeye yansıtabilen filmin ekibine de övgü göndermeli. Rusya Arktiki’nde geçen sahneler de nefes kesiyor. Bunları devasa perdede yaşamak gerek. Filmdeki New York’a ve Havana’ya tutulabiliyor insan. Yönetmen, Afro-Amerikalı olunca filmine rap tadı da vermiş. Öncelikle hapishanedeki anlarda, fonda rap müziği duyulurken kavga-dövüş de rap koreografisi gibi yansıyordu. Rap müziği ve koreografisi, siyahi ruhu perdeye taşımış.

1969’da New York’ta doğan siyahî yönetmen F. Gary Gray 1993’te “The Negotiator-Arabulucu”, 2003’te “The Italian Job-İtalyan İşi”, 2005’te “Be Cool-Sakin Ol”, 2009’da “Law Abiding Citizen-Adalet Peşinde” gibi aksiyon filmleri perdede heyecan yaratmıştı. 2017 yapımı sinemaskop “The Fate of the Furious- Hızlı ve Öfkeli 8”, önceki filmlerde kazandığı aksiyon duygusunu üste taşımış. Meraklıları çok eğlenirken, yönetmen nükleer tehlikeyi de fark ettiriyor seyircilere.

Hızlı ve Öfkeli 8 (The Fate of the Furious)
Yönetmen: F. Gary Gray
Eser: Gary Scott Thompson
Senaryo: Chris Morgan
Müzik: Brian Tyler
Görüntü: Stephen F. Windon
Oyuncular: Vin Diesel (Dominic), Charlize Theron (Cipher), Jason Statham (Deckard), Dwayne Johnson (Hobbs),
Kurt Russell (Bay Hiçkimse), Helen Mirren (Magdalene), Luke Evans (Owen), Tyrese Gibson (Roman),
Scott Eastwood (Eric), Michelle Rodriguez (Letty), Nathalie Emmanuel (Ramsey), Elsa Pataky (Elena),
Kristofer Hivju (Rhodes)
Yapım: Universal (2017)
OrtaKoltuk Puanı:

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz