İkizler Projesi  /  Gemini Man

Karanlık güçlerin elindeki derin devlet..

Bir filmin öyküsü ilginç olabilir, izlenir. Bir filmin oyuncuları güçlüdür yine izlenir. Bir filmin görüntüleri muhteşemdir kaçırılmaması gerekir. Gerekçeleri arttırmak mümkün… İkizler Projesi’nin izlenmesi ise tekniği sayesinde olacaktır.

Devletlerin “derin” olan kısımlarında katiller de yer alır (aslına bakarsanız o derinlikte hemen hiç “düzgün” insan yoktur). Onlar ancak ölümle kurtulabilir bu bataktan. Son yıllarda birbiri ardına çıkan savaşlarda yer alan keskin nişancı, bir diğer deyişle “katil” devletin karanlık işlerinde sıranın kendilerine gelmesini bekler. Henry de bunlardan biridir, başarılı bir keskin nişancıdır, ancak “tak” demiştir; hiç olmayacak birini öldürünce artık emeklilik hayalleri kurmaya başlar. Tabii ki, devlet, yani karanlık güçlerin elindeki derin devlet onu bırakmaz.

Savaşa hayır!

Somali’den Kenya’ya, Irak’tan Afganistan’a birçok ülkede savaşan ve hayatta kalmayı başaran keskin nişancı askerler “savaşa hayır” diyerek kurtulmanın yolunu ararken, bizim ülkemizde savaş naralarının atılması büyük bir çelişkidir. Tabii, İkizler Projesi, bir yanıyla savaşa karşı olmayı isterken diğer yanıyla da savaştan nemalanmayı da göz ardı etmiyor.

Emekliliğini isteyen Henry, herkesten sıyrılsa da kendinden kaçamaz. Derin devlet (ya da devletlerin casusluk örgütleri) kendisinin kendisini öldürmesini ister. Biz de zaten bu mücadeleyi izliyoruz. (Bu da sinemanın bir diğer güzelliği… geleceği görmesi… olasılıklar hesabıyla uğraşması veya bizi geleceğe hazırlaması)

Üç boyutlu yüksek hızlı kare

Yukarıda değindiğimiz gibi bazı filmler tekniğiyle beğenilir. İzleyicinin öyküsünden alacağı çok kısıtlı olabilir. Üç boyutlu ve yüksek hızlı kare (HFR+3D) tekniğiyle film perdede daha bir canlı, daha bir net ve daha bir yakın görünüyor. Bir de üç boyutlu filmlerin aşılamayan bozulması (perdeyi biraz yandan görmek ve/veya gözlüğün kayması gibi) sorunlarına karşı bu teknik inanılmaz başarılı.

Perdede görüntüler, sözcüğün tam anlamıyla cam gibi… Kamera hareketinde bile bozulmuyor. İkizler Projesi’nde saniyede 120 kare geçiyor… Normal bir filmin 24 kare üzerinden oynadığını düşünürseniz perdeye yansıyan görüntünün canlılığını siz de fark edeceksiniz. Bu da demektir ki, ilerleyen dönemlerde çok daha net, renkleri çok daha canlı, hareketlerde bozulmayan filmler izleyeceğiz.

Sinema seyircisinin standart bir öyküsü olsa bile görüntü kalitesi dolayısıyla İkizler Projesi’ne gereken ilgiyi göstereceğini umuyorum.

Yönetmen : Ang Lee

Senaryo : Darren Lemke, David Benioff, Billy Ray

Müzik : Lorne Balfe

Görüntü Yönetmeni : Dion Beebe

Oyuncular : Will Smith, Mary Elizabeth Winstead, Clive Owen, Benedict Wong, Douglas Hodge, Ralph Brown

ABD / Bilimkurgu-Aksiyon-Dram / 117 Dk.

Film notum:
İLEİkizler Projesi
KAYNAKİkizler Projesi
Önceki yazı7. Koğuştaki Mucize
Sonraki yazıAcı ve Zafer

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz