İKSV ONLİNE FİLM FESTİVALİ III

ULUSAL KISA FİLM VE UZUN METRAJLI FİLM YARIŞMASI

Neredeyse 40 yıl önce, İKSV’nin İstanbul Festivali bünyesindeki Sinema Günleri ile başlamış olan Uluslararası İstanbul Film Festivali, uzun yıllardan beri Ulusal Sinemamıza büyük önem vermiş, bir yandan Kısa Film, Uzun Metraj ve Belgesel Film Altın Lale Yarışmalarıyla hatırı sayılı bir maddi destek vermeye çalışırken, Yarışma Dışı Gösterimler ve yılın Türkiye Sineması başlıkları altında pek çok yapımın ilk kez izlenebilmesini sağlamıştır.

Birçok festivalin, “vizyona girmemiş olma”, ya da “başka festivallere katılmamış” ve/veya “ödül almamış olma” kriterlerine karşın, Uluslararası İstanbul Film Festivali, seçkisini sadece o yıl çekilmiş bütün filmler arasından yaparak, izleyiciye çok daha geniş bir perspektif sunmayı yeğlemiştir.

Bu senen çevrimiçi yapıldığı için, Türk Sineması panoramasını ibraz kısıtlı tutmak zorunda kalsa da, 6’sı Seyfi Teoman İlk Film Ödülü adayı olan, diğerlerinin arasında başka festivallerde de izlenmiş yapıtlar bulunan 11 Uzun Metraj ve 12 Kısa Filmle yine sinemamızın 2019/2020 dönemine geniş bir panoramik bakış getirmektedir.

Bir Ulusal Yarışma söz konusu olduğu için, bundan önceki gösterimlerde yapmış olduğum izlenimlerimi günü gününe aktarma yöntemine bu kez ara vererek, her iki yarışmanın filmlerine ait eleştirilerimi ödüller belli olduktan sonra yayınlayacağım. Ancak sizinle bir ilk izlenimimi paylaşmakta sakınca görmüyorum: Görülen şu ki karşımızda, eski ustaların çok sağlam işlerinin umut vadeden birçok yeni sinemacı ile yarıştığı sağlam, her biri izlenmeye değer bir seçki var.

Hepinize iyi seyirler dilerim.

Yazar : Erdoğan Mitrani / ortakoltuk.com

ortakoltuk.com

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz