İmgeler ve Sözcükler

Sinemaya veda ederken İnsanlığa manifesto!

Godard 87 yaşında belki de son filmini yapmak için kollarını sıvadığında herhalde son sözünü söyleyecekti dünyaya, o da beş parmağının izi kalan bir tokat olmuş! Bir manifesto! Bir haykırış.

İmgeler diye çevrilmiş ama bence “Görseller ve Sözcükler” daha iyi anlatıyor, zaten filmin Fransızcasından duyumsadığım, alt yazıdan okuduğumdan çoğu zaman farklıydı, ki bu beni rahatsız etti. Tabii ki bu sıradan bir film değil. Savaşa, entrikalara, acıya, şiddete, dünyanın görmüş geçirmiş en vahşi canlısı olan İnsana duyulan bir öfke. Ki o insan, kendisi gibi başka insanları katlediyor, işkence ediyor, yok ediyor, sadece o insanları değil, yaşadıkları yerleri, şehirleri, doğayı, ürettiklerini.

O insan bir ölüm makinesi. O insan gücünü yok etmek için kullanıyor. Beynini, zekasını, yaratıcılığını savaşlar için, öldürmek için kullanıyor. Godard, bunca yılın birikimiyle taradığı bütün arşivin içinden en çarpıcı görüntüleri bulmuş, en çarpıcı sözcükleri seçmiş. Dinlerken kulak kesiliyorum, ama ah keşke metni alıp altını çizerek okuyabilsem.

Zaten film bittikten sonra lütfen, lütfen kalkıp gitmeyin. Jenerik akarken kullanılan malzemenin zenginliğine kulak verin, hayranlık duyun, saygı gösterin. O kadar çok film, o kadar çok kitap, o kadar çok ünlü düşünür, o kadar çok ünlü besteci var ki. Görüntüler onlarca filmden, metin onlarca kitaptan, müzikler onca besteciden. Bir entellektüeller geçidi.

Çağımızın en karanlık sayfalarını, en acımasız hafızasını bir araya getirmiş onları bozmuş, onları karalamış, onlarla oynamış, ama yine de belgeselle karışık bir Manifesto yazmış! Bu film anlatılmaz ki, seyredilir, metni okunur, müziği dinlenir ve başınızı önünüze eğer utanırsınız. Türdeşlerinizden! İnsandan.

Filmin adı İngilizcesinde Fransızca’dan alınmış: “Görüntünün Kitabı” Evet, çünkü bu sadece bir film değil. Bu sinemaya bir armağan kitap. Seyirci arkadaş: gerçek bir sinefil değilsen boşuna yorma kendini. Ama sinema senin için eğlence değil, kendini geliştirme aracıysa kaçırma.

OrtaKoltuk Puanı:

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz