İyi Bir Dinozor filminin animasyon yönetmenliğini 1977 ABD doğumlu Peter Sohn yapmış. İnanılmaz Aile (2004), Kayıp Balık Nemo (2004), Retatuy (2007), Parçalı Bulutlu (2009) filmlerin çizerliğini ve ikisinin yönetmenliğini üstlenen animasyon yönetmeni filminde, 65-70 milyon yıl önceki vahşi doğada yaşam savaşı veren insanların daha konuşamadığı, medenileşmediği ve iki ayak üzerinde bile yürümekte zorlandığı, dinozorların yaşadığı dönemi anlatıyor bizlere.

Ben, Pixar’ın bugün vizyona sürdüğü filmi çok beğendim. Bence, haftanın büyük-küçük herkesin izleyip zevk alacağı en iyi film. Sizi, başlar başlamaz içine alacak, sarıp sarmalayacak, yumuşak, sevimli bir öyküsü var İyi Bir Dinozor’un. Bu filmi izleyince arkadaşlığın, dostluğun ne kadar güzel ve kıymetli bir şey olduğunu bir kez daha anlıyorsunuz.

İYİ BİR DİNAZOR

Önce filmin konusu: Anne ve baba dinozor, üç yumurtadan çıkacak yavrularını beklerler. İki afacan dinozor, doğar doğmaz yaramazlıkları ile ortalığı şenlendirir. En son büyük yumurtadan iri bir yavru çıkacağı beklenirken ufak tefek, tedirgin, etrafa korku dolu bakışlarla bakan minik bir yavru Dinozor çıkar. Babası ismini ”Arlo” koyar. Kardeşlerine göre daha beceriksiz, tedirgin ve korkak olan Arlo’nun durumuna üzülen babası onu bir gün gezintiye çıkarır. O sırada fırtına patlak verir ve babası taşan nehirde kaybolur. Babasını ve evin yolunu kaybeden Arlo, evinin yolunu bulmaya çalışırken insanoğlunun en vahşi küçüğü ”Spot” ile tanışır. İkili, tehlikelerle ve tuzaklarla dolu doğada ailelerini ararken hayatta kalma mücadelesi verir…

İYİ BİR DİNAZOR

İyi Bir Dinozor, usta işi senaryo, görüntü, kurgu ve dokunuşlarıyla büyük küçük herkesi salondan mutlu uğurlayacak bir yapım. Film, ailenin, arkadaşlığın, kardeşliğin öneminin altını kalın çizgilerle çizip hayat dersi verirken izleyiciyi asla sıkmıyor tam tersine macerayı destansı bir masala dönüştürüyor. Büyük ve güçlü olanı zeka ile yenmenin mümkün olabileceğini beyin kıvrımlarına itina ile yerleştirirken, aç kalmanın ne kadar zor olduğunu, canlıları besleyen besinlerin önemini, besinleri elde etmenin ve o besinleri elde tutmak için verilen heyecanlı mücadeleyi çarpıcı bir dille anlatıyor.

İYİ BİR DİNAZOR

Sözün özü: İnsana insan olmayı hatırlatan, bu sıcak animasyon filmini tüm anne-babalara ve çocuklara gönül rahatlığı ile tavsiye ediyorum. Gidin ve 90 dakika boyunca hoş vakit geçirin. İyi seyirler.

OrtaKoltuk Puanı:

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz