İyi Şanslar Leo Grande / Good Luck To You, Leo Grande

Kadın cinselliğine zeki cesur ve eğlenceli bir bakış

“İyi Şanslar, Leo Grande / Good Luck to You, Leo Grande”

Kadın cinselliğinin karmaşıklığı popüler sinemada asap bozucu derecede yanlış anlatılmış bir konudur. Ya tek boyutlu huysuz ve sinirli bir feminist bakış açısıyla güçlü, cinselliği bildiği gibi umursamazca yaşayan kadınlar ele alınmakta, ya da giderek gelişen bağnazlığa ve dar görüşlülüğe prim verilerek ilişkilerdeki erotizmden oldukça ayıklanmaktadır.

Kadının çapraşık cinsel dürtüleri ve düşleri adına sinemasal açıdan pek bir şey yapılmamış olduğuna hayıflanırken, Avustralyalı yönetmen ve yapımcı Sophie Hyde’ın, senaryosunu BBC’nin komedi yazarlarından Katy Brand’ın “Good Luck to You, Leo Grande / İyi Şanslar Leo Grande” filminde, beden, yaş, cinsellik, zevk ve özgürlük hakkındaki tüm kalıpları sorgulayışı müthiş keyifli bir sürpriz oldu.

Zekice yazılmış, keskin ve hınzır bir mizah duygusuyla anlatılmış olan “İyi Şanslar Leo Grande” muhteşem bir Emma Thompson’un canlandırdığı orta yaşlı emekli öğretmen Nancy’nin, 31 yıl sürmüş tutkusuz ve sıkıcı evlilik hayatının ardından girdiği yeni arayışlara odaklanır. Nancy, saygın bir kariyer yapmış, kuşağından beklenenleri harfiyen yerine getirerek kusursuz bir aile yetiştirmiştir. Ancak eşi Robert ile “mutlu” bir yaşam sürdürmesine karşın, sıradan ve epey zevksiz bir seks hayatı olmuş, ne cinsel zevkin ne de kendi bedeninin gizemlerini keşfedememiş, sözün kısası bu yaşa kadar bir kez bile orgazm olmamıştır.

Kocasının ölümünden bir süre sonra, sıkıcı oğluyla çılgın kızından da pek hazzetmeyen Nancy artık kendini düşünme zamanı geldiğini fark ederek, belki yıllardır özlemini duyduğu, hayalini kurduğu, yakınlık, romantizm ve cinsel heyecan deneyimlerini yaşamaya karar verir.

Bir zamanlar onun için düşünülmesi bile imkânsız bir şey yapar, kendini alabildiğine keşfedeceği zevk dolu bir gece geçirmek umuduyla internet üzerinden bir “profesyonele” başvurur. İsimsiz bir otelde buluştuğu, adının Leo Grande olduğunu söyleyen genç seks işçisi (Daryl McCormack), hem fotoğraftakinden çok daha iyi görünen son derece karizmatik bir yakışıklıdır, hem de kendini çok iyi ifade edebilen, işini ciddiyetle ve severek yapan özel bir kişidir. Hiç hesapta yokken eylemlerine kaygıların, korkuların, geçmişin gölgesinin karıştığı samimi bir sohbet eklenir, ilk geceden önce Nancy’nin yeniden buluşmak istemesiyle giderek kendilerini birbirlerine açtıkları bir dostluk oluşur…

İyi Şanslar Leo Grande”, sadece kadın cinselliğinin dürüst bir portresi bile olsa çok başarılı bir film olurdu. Ancak Hyde, bunu da aşarak yaşlanmaya başlanmış bir kadının yıllardır sürdürdüğü inançlardan ve kısıtlamalardan vazgeçişini de öykülüyor. Film boyunca istediğini elde etmek için çaba göstermenin utanılacak bir şey olmadığını anlayarak bedeninin farkında olmayı, tüm kırışıklık ve kusurlarıyla onu kabullenmeyi ve de beğenmeyi öğreniyor.

Sophie Hyde, hepsi de aynı mekânda geçen dört buluşmanın anlatıldığı, otelin cafe’sindeki garson kız sahnesi dışında iki kişilik bir film olmasına karşın, Görüntü yönetmeni Bryan Mason’un da desteğiyle odaya farklı bir boyut kazandırarak, duyumsal yakın çekimlerle, geniş planları değişimli kullanarak, akıcı, filme alınmış tiyatro izleniminden uzak bir görsallik kazandırıyor.

“İyi Şanslar Leo Grande”nin asıl büyük şansı, bu hem çok ciddi hem de çok komik öyküye müthiş bir tat katan kusursuz oyunculuklar. Bu kimi zaman gerçek, kimi zaman metaforik dansın iki partneri de gerçekten çok başarılı. Yıllardır biriktirdiği zincirlerini kıran Nancy olarak Emma Thompson müthiş bir clown olduğunu kanıtlıyor. Doğal çekiciliğine benzersiz bir derinlik ve insancıllık katan Daryl McCormack bu dansta ustasına büyük rahatlıkla ayak uyduruyor. İkilinin her şeyin büyük rahatlıkla söylendiği, an açık sözcüklerin bile çekinmeden telaffuz edildiği konuşmalarının doğallığı da çok atkileyici.

Bu hafta vizyona girecek. Sakın kaçırmayın derim.

Yönetmen : Sophie Hyde

Senaryo : Katy Brand

Görüntü Yönetmeni : Bryan Mason

Kurgu : Bryan Mason

Müzik : Stephen Rennicks

Oyuncular : Emma Thompson, Daryl McCormack, Isabella Laughland

İngiltere / Romantik-Komedi-Dram / 97 Dk.

OrtaKoltuk Puanı:

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz