1974 Doğumlu İspanyol film yapımcısı ve yönetmeni Jaume Collet-Serra genellikle gerilim-aksiyon türü filmleri ile tanınan bir yönetmen. Filmlerinin çoğunda iyi anlaştığı ünlü oyuncu Liam Neeson ile çalıştı. Bu sefer Jungle Cruise ile, gerilim ve aksiyonun yanına komediyi de eklemiş. Bence komedide de oldukça başarılı olabileceğini bu filmle kanıtlamış oldu.

Filmde, 1930’lu yıllarda geçen efsanevi bir macera anlatılıyor. Amozon yağmur ormanlarının içinde yaşanıldığına inanılan efsanevi olayları araştıran Lily Houghton (Emily Blunt), adından çokça bahsedilen iyileştirme gücü yüksek, çiçeğini yiyene sonsuz hayat veren ”Ayışığı Ağacı” nı bulmak için erkek kardeşi ile birlikte yola çıkar. Gideceği yere ulaşmak için o bölgeyi çok iyi bilen gemi kaptanına ihtiyacı vardır. Yaşadığı maceralar sonunda her türlü yeteneğe sahip Frank Wolff (Dwayne Johnson) ile yolları kesişir. Para karşılığında Lily’i istediği yere götürme konusunda anlaşan Frank’ın peşine, Ayışığı Ağacının başka bir taliplisi oldukça gaddar, kötü kalpli, ağacı ele geçirmek herşeyi feda etmeyi göze alan Prince Joachin (Jesse Plemons) takılır…

Ben, anlatılan hikaye çok özgün olmamasına rağmen ”Karayip Korsanları / İndiana Jones” tadında gördüğüm ”Jungle Cruise” filmini baştan sona sıkılmadan izledim. Maceraysa macera, aksiyonsa aksiyon, komediyse komedi. Herşey dozunda ve kararındaydı. Senaryosu iyi yazılmış filmin kurgusu da oldukça başarılı. Sadece filmin müziklerine takıldım. Senfoni orkestrası tarafından seslendirilen müzikler aksiyon ve takip sahnelerinde sanki biraz abartıya kaçmış. Başkasını bilemem ama beni rahatsız etti ve kulaklarımda hoş seda bırakmadı.

Diğer taraftan, hiçbir şekilde kafa karıştırmayan oldukça eğlenceli, aksiyon ve gerilim yüklü maceranın aralarına yerleştirilen komedi seyirciyi rahatlatırken, karakterlere söylettirilen diyaloglardaki kelime oyunları da oldukça ilgi çekici. Disney yapımı ”Jungle Cruise”, bu sıcak yaz aylarında sinemaya gidip aksiyon, macera ve komedi yüklü eğlenceli bir film izlemek isteyenler için ideal bir yapım.

Heyecanının, aksiyonun, gerilimin, maceranın üst seviyede olduğu yapımda görsel efektlerin, bilgisayar hilelerinin tadında ve yerinde kullanılması, seyirciyi güldürecek derecede sırıtmaması anlatılan hikayenin seyir zevkini artırıyor. Bunda yönetmeninin başarısının payının fazla olduğunu düşünenlerdenim. Yönetmen Jaume Collet-Serra, önüne konulan senaryoyu, bütçeyi, dökümanları, seti ve oyuncuları oldukça iyi kullanıp yönetmiş. Serra‘nın yaşı ilerledikçe ve tecrübesi arttıkça çok daha iyi yapımlara imza atacağına inanıyorum.

Filmin oyunculuklarını beğendim. Bu filmde oynamaktan oldukça  keyif aldığını düşündüğüm başarılı oyuncu Emily Blunt, diğer filmlerine nazaran bu yapımda oldukça sevimli şahane bir kompozisyon çizmiş. Daha önce ”Jungle Cruise” filmine benzer birçok orman macerasını anlatan aile ile izlenebilecek yapımlarda yer alan ve adeta bu tip filmlerin aranan yüzü olan ” The Rock” lakaplı Dwayne Johnson ise diğer filmlerinde olduğu gibi iri kıyım vücuduna rağmen hem aksiyona hem de komediye cuk diye oturan aktör bu filmde de başarılı bir çizgi tutturmuş.

Genellikle komedi filmlerinden aşina olduğumuz filmin kötü adamı Jesse Plemons, canlandırdığı karaktere benim istediğim türdeki yeterli ruhu verememiş olsa da ortalamanın üzerinde bir oyunculuk sergilemiş. Emily’nin erkek kardeşi rolünü üstlenen Jack Whitehall ise zengin züppe rolünde oldukça başarılı. Filmin yan karakterleri Édgar Ramírez ve Paul Giamatti ise oyunculukları ile filme lezzet katan diğer ünlü oyuncular.

Sözün özü : Pandemi nedeniyle kapalı olan sinemalara gidemeyip, normalleşme süreci içerisinde açılan sinemalara gidip büyük beyaz perde de film izlemek isteyen seyirciler için bu Cuma günü vizyona girecek olan ”Jungle Cruise” oldukça eğlenceli, sıkılmadan izleyebileceğiniz bir yapım. Diğer filmlere gidip oflayıp puflayacağınıza bu filme gidip gülüp eğlenin, aksiyonun, maceranın ve iyi oyunculukların tadına varın. İyi seyirler.

Yönetmen : Jaume Collet-Serra

Senaryo : John Requa, Glenn Ficarra, Patrick McKay

Görüntü Yönetmeni : Flavio Martínez Labiano

Kurgu :  Joel Negron

Müzik : James Newton Howard

Oyuncular : Dwayne Johnson, Emily Blunt, Jack Whitehall, Édgar Ramírez, Jesse Plemons, Paul Giamatti, Quim Gutiérrez, Veronica Falcon

ABD / Aksiyon-Macera-Komedi / 127 Dk.

OrtaKoltuk Puanı:

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz