Cem Yılmaz, Karakomik Filmlerin ikinci grubunu da gösteriye çıkardı: Orta metraj denilecek, birer saatlik filmlerden biri DELİ, biri EMANET

Yazgülü Aldoğan

Cem Yılmaz, sinema yazarlarından çektiğini seyirciden çekmedi. Filmlerini bir türlü sinema yazarlarına beğendiremedi. Bu nedenle de artık basın gösterimi yerine dostlar gösterimi yapıyor, sonra da magazin basınına konu vermek ve medyada yer almak için büyük bir gala. 2019’da çektiği ve dört filminden ilk ikili, gişede sadece 700 bin girişle çakılmış ve kısa sürede gösterimden kalkmıştı. İkinci grup için gösterimden önce dostlarını uyardı. “Bu filmler komik değil, gülmeyi beklemeyin” dedi. Sıkıntı da burada başlıyor. Cem Yılmaz ünlü bir standupçı. Seyircisi öyle koşullanmış ki onu gördüğü zaman gülmeye başlıyor. Bunun sinema sevdalısı ve farklı bir şeyler yapmak isteyen bir sanatçı için sinir bozucu bir durum olduğunu biliyorum. Ama maalesef bir gerçek. Film yaptığı zaman da ağlak bir dram bile olsa, seyirci ne zaman, nerede kahkaha atacağız diye beklenti içinde olacaktır. İlk ikilide açıkçası pek gülememiştik. Benim çok itirazım yoktu ama şimdi düşünüyorum, isimleri bile aklımda kalmamış, demek ki çok da etkileyici değillermiş.

Bu kez iki filmi de dikkatle izledim. Deli ve Emanet. Tıpkı ilk ikilide olduğu gibi bu filmlerin senaryosu da kendisine ait, yönetmeni ve tabii ki başrol oyuncusu da kendisi. Dolayısıyla bütün sorumluluğu da kendisine ait. Alkışı da, övgüyü de, eleştiri ve yergiyi de o hak ediyor. Ama sinema bir ekip işi. Ben de bunun için böyle “auteur sineması” dedikleri işe biraz soğuk bakıyorum. Woody Allen yapıyor, Yılmaz Güney de yapıyordu ama Cem Yılmaz, iyi bir standupçı olduğu kadar iyi bir sinemacı mı? Orada duruyorum. Sinema yaparken çok keyif aldığı, çok heyecan duyduğu, çok emek ve para harcadığı kesin. Ama başarılı olup olmadığı tartışmalı. En azından seyirci beklediğini bulamadığı için “başarısız”. Peki sinematografik açıdan nasıl?

Deli ve Emanet

İlk film Deli, tam bir dram. Taksici Güven, mahalledeki kim olduğunu bile bilmediği kıza platonik aşkla tutkundur, tek hayali de onun gözlerinin içine bakarak geçireceği sakin bir hayat. Bir gece taksisine aldığı müşteriler yüzünden hayatı alt üst olur. Başına gelmedik kalmaz ve sonunda hayali gerçekleşir, ama hangi koşullarda! Özkan Uğur, Cem Davran, Büşra Develi, Emin Gürsoy’un da oyuncuları arasında olduğu filmde gerçekten gülünecek bir şey yok. Benim çok da bayılmadığım Özkan Uğur, kabul etmeliyim ki iyi oynuyor. Hatta Cem’den iyi. Filmin yarısı Bakırköy Akıl Hastanesi’nde geçiyor. Gerçekten böyle şeyler olabilir mi, o hastanede bunlar yaşanabilir mi? Bilmem! Gözyaşlarıyla bitiyor film.

EMANET

İkinci film, Emanet’te ise acıklı başlamasına rağmen kahkaha atmaya hazırlanın. Her biri başka bir tiyatro olan televizyon reality şovlarıyla dalga geçtiği bu film, gerçekten toplumsal bir eleştiriyi de gündeme getirdiği için başarılı. Üstelik gerçek kahramanları da oynamaya ikna etmiş: Saba Tümer, evlilik programı sunucusu, Acun Ilıcalı ise yetenek yarışması programıyla filmde oynamayı kabul etmiş vallahi. Her biri kurmaca olan bu programların birinde şöhret meraklısı Çağlar Çorumlu‘nun dansçı rolüyle Cem Yılmaz‘dan daha çok güldürdüğünü izleyeceksiniz. Cem Yılmaz da bu bölümde dansçı ama sonradan evlilik programına müstakbel damat adayı olarak katılıyor. Bunların bire bir olduğunu bildiğim için içim acıyarak izledim. Özge Özpirinççi‘nin de hayli başarılı bir rolü var bu bölümde. Peki nesi eksik de pek olmamış diyoruz bu filme? İşte o zaman sinema olmak için nesi var sorusu gündeme geliyor. Cem Yılmaz’ın, nereden aklına geliyorsa bu hikayeler, senaryolar ilginç. Cast dersen, zaten Cem Yılmaz’ın oynaması yeter diye düşünüyorsun. Öteki oyuncular da iyi. Müzik, dekor da fena değil. Ama tam sinema değil. Cem Yılmaz ya yönetmeli, ya oynamalı. Hepsini kendi yapmaya kalkınca olmuyor bence.

Karakomik Filmler 17 Ocak’ta vizyona giriyor. Cem Yılmaz‘ın her zaman seyircisi olacaktır. Ama o bu yıl artık standup yapıp sinemaya ara vereceğini söylüyor. Demek ki para kazanma zamanı gelmiştir ve bence bundan sonra Cem, ekrandan vazgeçip şansını dijital platformlarda deneyecektir.

Yönetmen / Senaryo : Cem Yılmaz

Görüntü Yönetmeni : Ahmet Sesigürgil

Oyuncular : Cem Yılmaz, Çağlar Çorumlu, Özge Özpirinçci, Celil Nalçakan, Necip Memili, Tülin Özen, Özkan Uğur, Cem Davran, Emin Gürsoy, Saba Tümer, Acun Ilıcalı, Gülden Avşaroğlu

Türkiye / Komedi-Dram / 114 Dk.

OrtaKoltuk Puanı:

8 YORUMLAR

  1. Saçma, Kazıkçı bir film! Bunu nasıl övebiliyorsunuz anlamadım… Hele ikinci film! Aıl onu gömmeniz lazım! Vallaha çok güldüm(!) yahu biraz gerçekçi olun!

  2. Şimdi sinemadan çıktık,üzülerek söylüyorum ki olmamış geçekten.
    Bence Cem Yılmaz sadece stand up yapmalı:(
    Not:Hayata olan neşeniz kaybolabilir.

    • Cem Yılmaz koskoca cem yılmaz bu filmi niye yaptın kendini bitirmişsin kral yazık biz sana gülerdik eskiden bu nasıl saçmalık bunları kendinede yapma bizede samimi söylüyorum

  3. Afedersin ama deli ve emanet filmden bir şey anlamadım. Senaryolar kesilmiş. Beklentimin altında kaldı. Standup yapsın Cem abimiz, filmleri çok kötü.

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz