Kayıp Şehir / The Lost City

Komedi ağırlıklı Hazine arama macerası…

Basın gösterimi başlamadan önce filmin ünlü oyuncularının isimlerini tekrar gözden geçirip büyük beklentiler içerisinde orta koltuğuma oturdum. Bu benim yaptığım oldukça yanlış bir tutum. Siz benim gibi yapmayın. O ünlü isimlere aldanmayın. Bazen sıfır beklentiyle bir filme girmek, anlatılan hikayenin tadını çıkarmanızı sağlar. Hiçbir dişe dokunur başarısına şahit olmadığım iki kardeş yönetmenin çektiği Kayıp Şehir, oldukça ünlü oyunculara sahip,  80’li-90’lı yılların eğlenceli romantik komedilerine selam çakan orta düzeyde bir stüdyo komedisi.

Virüs belası yüzünden yapımcıların, çektikleri filmleri vizyona sokamaması, vizyona girse bile yeterli seyirciye ulaşamayıp para kazanamaması bu tür stüdyo filmlerine yönelmelerine yol açıyor. Son zamanlarda Hollywood’dan ”Örümcek Adam : Eve Dönüş Yok”, ”The Batman” Türk yapımlarından ”Bergen”, ”Dilberay” seyirci ve hasılat açısından yapımcıların yüzlerini güldürdü. Sadece bu filmlerle kazanç sağlanmayacağını düşünen yapımcılar, ünlü isimlerin rol aldığı değişik konulu filmlerle sinema salonlarında şanslarını denemeye başladılar. Kayıp Şehir bunlardan birtanesi ve devamı mutlaka gelecektir.

Kayıp Şehir romanının yazarı Loretta Sage (Sandra Bullock), romanının kahramanı Dash’i canlandırmaya adamış yakışıklı kapak modeli Alan (Channing Tatum) ile birlikte yeni kitabının tanıtım günlerine katılırlar. Bu toplantı sonrası Loretta, kendisini son kitabında yer alan antik kayıp şehrin hazinesine götürebileceğine inanan oldukça eksantrik bir milyarder olan Fairlax’ın (Daniel Radcliffe) adamları tarafından kaçırılır.

Loretta’yı bulmak için Loretta’nın kitabının yayıncısı Beth (Da’vine Joy Randolph) ve Alan, kaçırılan insanları bulup kurtarmakla ünlü olan Jack Trainer (Brad Pitt) ile anlaşır. Sadece kitapta kahraman olmadığını ispatlamak isteyen Alan’da jack’in peşine takılır. Loretta, Alan ve milyarder Fairlax, yanardağ patlamaları nedeniyle yok olma eşiğinde olan ekzotik ormanlarla kaplı bu ada da, herşey yok olmadan önce kayıp şehir’i ve antik hazineyi bulabilmek için olası tehlikeleri bertaraf ederek hızlı hareket etmek zorundadır…

58 yaşında genç kız macerası…

58 Yaşındaki Sandra Bullock‘ın, 40 yaşındaki Channing Tatum ile birlikte romantik ve aksiyon içeren bir macerada ne işi var diye soran olabilir. Olabilir çünkü, filmin yapımcısı Bullock. Sandra Bullock, kendisi yerine başka genç bir ismi de Loretta karakterine uygun görebilidi ama hala vücudunun ve ruhunun diriliğine inanıyor olmalı ki kendini bu role uygun görmüş. Bence iyi de olmuş. Bullock, Tatum ile arasında 18 yaş fark olmasına rağmen filmde bu yaş farkını hiç hissettirmiyor.

Filmin senaryosu oldukça basit olmasına rağmen kurgusu aksıyor. Tatsız müzikleri ve başarısız bir oyuncu yönetimi de cabası. Bence filmin en iyi sekansları, Brad Pitt‘in olduğu sekanslar. Brad Pitt, Jack Trainer rolünde o kadar iyi ki… Rüzgarda savrulan dalgalı saçları, bildiğiniz sakin bakışları, kendine has gülüşü ve dövüş sahnelerineki ustaca hareketleri, onlarca yıllık kazanılmış bilgeliği içeriyor. Bu film, kısa rolüne rağmen sadece Brad Pitt için izlemeye değer.

Kapak modeli Alan rolünde Channing Tatum, sadece kaslı vücudunu öne çıkaran oldukça silik bir oyun sergilemiş. Harry Potter serisi ile ünlenen Daniel Radcliffe, hazinenin peşindeki milyarder kötü adam rolünde rolünde abartılı bir oyun sergilemiş, bu nedenle çok sırıtıyor. Da’vine Joy Randolph ise Loretta’nın romanının yayıncısı Beth rolünde oldukça sempatik ve sevimli.

Sözün Özü : Sinemalarda gösterimde olan dram filmlerinden sıkılmış olan sinemaseverler için komedi-aksiyon-romantik türündeki ”Kayıp Şehir” cazip olabilir ama yukarıda belirttiğim üzere filmi beklentinizi yüksek tutmadan izlemenizde fayda var.

Yönetmen : Aaron Nee, Adam Nee

Senaryo : Oren Uziel, Dana Fox, Aaron Nee, Adam Nee

Görüntü Yönetmeni : Jonathan Sela

Kurgu : Craig Alpert

Oyuncular : Sandra Bullock, Channing Tatum, Daniel Radcliffe, Brad Pitt, Da’vine Joy Randolph, Oscar Núñez, Patti Harrison, Bowen Yang

ABD / Aksiyon-Komedi-Romantik / 112 Dk.

 

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz