Ambulans / Ambulance

Ailen için neler yapabilirsin ?

Hollywood’un aksiyon, macera, gerilim, bilimkurgu filmlerinin ilk akla gelen yönetmenlerinden Michael Bay, yine baştan sona aksiyon yüklü, kaçıp kovalamalı bir yapımla karşımızda. Bu tür soygun, kaçıp kovalamalı polisiye filmleri yüzlerce kez izlemişizdir. Ben, beyaz perde de çok daha iyilerini gördüm. Aksiyon, macera, polisiye, suç türünü sevenler bir dakika bile dur durak bilmiyen, nefes nefese izlenen bu filmi de seveceklerini düşünüyorum.

Will Sharp (Yahya Abdul-Mateen II), eski bir deniz piyade askeridir. Will, sigortası olmadığı için kanser olan karısını tedavi ettirememektedir. Tedavi masraflarını karşılaması için ağabeyi Danny’den (Jake Gyllenhaal) yardım ister. Danny, gençlik yıllarından beri her türlü pis işe bulaşmış bir suçludur. Danny, zor durumdaki Kardeşi Will’in aklını çelerek banka soymaya ikna eder. Soygun, planladıkları gibi gitmez ve polisle silahlı çatışmaya girerler. Yaralanan bir polisi almaya gelen ambulansa el koyup, ambulans sağlık görevlisini (Eiza Gonzalez) ve yaralı polisi rehin alan kardeşler bu zor durumdan kurtulmaya çalışırken, polis şefi Monroe’nun (Garret Dillahunt) onları bırakmaya hiç niyeti yoktur…

İzle ve unut…

Bergen filminin gişede fırtınalar estirdiği günlerde vizyona girmesi gereken filmler gösterilecek salon bulamayıp gişede hüsran yaşamamak için vizyon tarihlerini ertelerken vizyona sokulan aksiyon yüklü Abulans filminin elbette alıcısı olacaktır. Herkes, savaşın ve ekonomik baskının karabulut gibi insanların üzerine çöreklendiği bu sisli ortamda dram ağırlıklı Bergen izlemeye hevesli değil. Bu sisli ortamdan bunalmış insanlar kafa dağıtmak için sabun köpüğü kıvamında olan filmler istiyor. Ambulans‘da kafa dağıtmak için ”izle ve unut” tarzında bir yapım ama süresi oldukça uzun. 126 dakikalık süre, bana göre gereksiz olan sahneler yönetmen tarafından çıkarılıp 90-95 dakikaya düşürülseydi bence çok daha vurucu, tadından yenmez bir yapım olabilirdi.

Yönetmen Michael, anlattığı hikayede oyuncularına Mel Gibson, The Rock lakablı Dwayne Johnson‘ın isimlerini telefuz ettirip filmlerine göndermeler yaparak seyirciye, bakın onlar film yıldızı şu an biz gerçek bir olay yaşıyoruz duygusunu vermeyi hedeflemiş. Diğer yandan,  işsizlik sorununa parmak basarken, hükümetin sağlık sistemindeki yanlış kararları nedeniyle yoksul insanları suça teşvik ettiğinin de altını çizmiş. Ha diyeceksiniz ki, her işi olmayan banka mı soysun, hırsızlık mı yapsın ? Yapmasın tabiki ama siz, çaresizlik nedir bilir misiniz?

Filmin senaryosu, kurgusu, görsel efektleri oldukça iyi. Yakın, uzak çekimler, hareketli kameralar ve Drone’larla çekilen takip sahneleri başarılı. Müzikler de anlatılan hikayede ki aksiyon ve gerilime cuk oturmuş. Oyunculuklar ise bu tarz hızlı filmlerde pek dikkate alınmaz. O aksiyon dolu, hızlı, tempolu filmlerde aktörün oyun gücünü sağlıklı olarak tartamazsınız. Bu filmde de annesi babası yönetmen, kardeşi ünlü bir aktris olan çekirdekten yetişme oyuncu olan Jake Gyllenhaal kendisine verilen rolün hakkını veriyor. Diğer başrol oyuncuları Yahya Abdul-Mateen II ve Eiza Gonzalez‘de Jake‘den aşağı kalmıyor. Diğer yan karakterler de yönetmenin başarılı oyuncu yönetiminde ellerinden geleni yapmışlar.

Sözün özü : Ambulans filminin konusuna benzer filmleri daha önce birçok kez izlememize rağmen ”Ambulans”, aksiyon-suç-polisiye filmlerini seven seyirciyi mutlu edecek bir yapım. Aksiyon, macera filmlerini seviyorsanız Ambulans’ı kaçırmayınız.

Yönetmen : Michael Bay

Senaryo : Chris Fedak

Görüntü Yönetmeni : Roberto De Angelis

Kurgu : Karen Frick

Müzik : Lorne Balfe

Oyuncular : Jake Gyllenhaal, Yahya Abdul-Mateen II, Eiza Gonzalez, Garret Dillahunt, A. Martinez, Keir O’Donnell, Moses Ingram, Olivia Stambouliah, Cedric Sanders, Celin Woodell, Jackson White

ABD / Suç-Gerilim-Aksiyon-Dram / 135 Dk.

OrtaKoltuk Puanı:

1 YORUM

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz