Küçük Şeyler

Romantik komedi zannederken her evdeki dram çıkıyor karşımıza..

Küçük şeyler”den büyük işler çıkaranları severim! Antalya Film Festivali’nde “En iyi erkek oyuncu”, Malatya Film Festivali’nde “En iyi film” dahil olmak üzere 5 ödüle layık görülen, Kıvanç Sezer’in yönettiği Küçük Şeyler’in en büyük başarısı, çok ödül alan bir festival filmi olmak değil, seyrederken herkese “Bizim evde de ben bunları yaşadım” dedirtmek! Bir çok sahnede aynı biz dediğimi itiraf etmeliyim. Her zaman yazıyorum: bizde konu mu yok, niye G.Kore’den adaptasyon yapıyorsunuz, bakın etrafınıza, yazın senaryonuzu, bizim olan hikayeleri çekin. “Issız Adam” bunun için kalbimize dokunmuştu, “Küçük Şeyler” bunun için kalbimize dokunuyor.

İyi bir öykü her zaman satar. Bir de cast iyiyse. Alican Yücesoy’un başarısını tekrarlamaya gerek yok, bu içtenlikli oyunculuğuyla her katıldığı festivalden ödül alır. Rolünü giyinmiş. Sevimli ama sorumsuz, başarısız ama farkında değil, sorunu çözmeye değil, günü geçirmeye odaklı. Hatasını görmüyor, çabuk pes ediyor, yeni çözüm aramıyor. Tam bir erkek sorunsalı. Etrafınıza bakın, bunlardan ne çok var değil mi?

Kıvanç Sezer, çok iyi iş çıkarmış. O havuzlu, güvenlikli site ev çok iyi seçilmiş. Çok mu lazım orada oturmanız ve şehir dışında olduğu için arabalar filan almak zorunda kalmanız? Sonra da ilk krizde burun üstü çakılmanız? Kafamıza vurmadan krizi de anlatıyor, büyük plazalardaki acımasızlığı da, ilaç sanayinin yalan dolanını da, krediyle yaşanan sahte hayatları da. Hatta kriz anında kedisiyle eve geliveren annenin erkek evlat korumacılığıyla da tatlı tatlı dalgasını geçiyor. Çünkü bu erkekleri önce anneler yaratıyor, sonra işler iyi gittiği sürece karıları şımartıyor, ama burun üstü düşünce de terkediyor, maalesef.

Güzel bir ekip çalışması, didaktik olmadan, sevimli, dokunaklı bir anlatımla, komediymiş gibi gözüküp aslında dram olan bir iş, herkese kocaman bir alkış!

Yönetmen : Kıvanç Sezer

Görüntü Yönetmeni : Hatip Karabudak

Oyuncular : Alican Yücesoy, Başak Özcan, Bülent Emrah Parlak, Seda Türkmen, Müfit Kayacan, Tuğçe Altuğ, Nihal Koldaş, Ece Dizdar

Türkiye / Komedi-Dram / 93 Dk.

OrtaKoltuk Puanı:

1 YORUM

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz