Kuralsızlar / The Roundup

Aksiyonu komedi ile harmanlayan serinin ikinci filmi olan “Haydut 2”, özenli çekimi, oyunculukları ve aksiyonu nerede ise gözleri kapatacak denli başarıyla sunan yapısı ile bir dakika bile filmden kendisini uzaklaştırmayacak özelliğiyle türünün kuşkusuz iyi bir örneği.

Hemen hemen her sahnede bol miktarda kan akıyor. Dolaysıyla Güney Kore aksiyon filmlerine aşina olanları bir tarafa koyarsak, şiddet sekanslarından rahatsızlık duyacak olanların mutlaka uzak durması gereken yapımlardan. Onu da belirteyim.

OrtaKoltuk Puanı:

 

Kore İşi Cehennem Silahı…

Güney Kore Sineması’nın yükselişi, tüm türlerde devam ediyor. Gittikçe kendi öz değerlerini temel alan bağımsız bir dile uzanan auteur yapımlarla karşılaşmakla beraber, daha geniş kitlenin hoşlandığı, ABD ya da herhangi bir Avrupa ülkesinde fazlasıyla başarılı örneklerini gördüğümüz aksiyon yapımlarını da görmemiz mümkün. Üstelik en azından benim izlediğim bu Güney Kore yapımları yer yer türünün çok başarılı örneklerini seyir keyfi yüksek bir şekilde sunabilmeleri yönüyle Batı’daki kimi tür örneklerini bile geçebilmekteler. İşte serinin ikinci filmi olan “Haydutlar 2”, tam da bu tür yapımlardan…

24 Şubat’ta vizyona girecek yapımda Geumcheon polis biriminde çalışan ve herkül gücüyle bazı kural dışı hareketleri biraz da müsamaha ile geçiştirilen “canavar polis” lakaplı polis memuru Ma Seok-do (Ma Dong-seok) ile komiser Jeon İl-man (Choi Gwi-hwa) bu kez Vietnam’da adam kaçırarak fidye toplayan, tam bir tehlikeli yapı olan Kang’ı (Song Seok -goo) yakalamakla görevlendirilirler.

Filmin başında Kang’ın Kore’nin önemli figürlerinden başkanın oğlu Choi’yi kaçırıp babasından fidye istemesi ile yapının o yoğun şiddet kullanımı henüz ilk sahnelerde karşımıza çıkıyor. Sonrasında fidye için kaçırılan Choi öldürülür ve bu nedenle Choi’nin babası paralı adamlarını Vietnam’a göndererek oğlunun intikamı için Kang’ın peşine düşer.

İşte kahramanlarımız olan Güney Koreli polisler böyle bir şiddet sarmalı içinde üstelik de uluslararası boyutu da olan bir büyük sorunla boğuşmak zorunda kalırlar. Öncelikli hedef tabi ki Kang’ı yakalamak. Ama işler gittikçe karmaşık bir boyuta uzanacaktır. İşte film 100 dakikalık süresi içinde polisler ile Kang arasındaki bu sürek avında seyirciyi de işin içine meraklı gözlerle katmayı başarıyor. Ve artık işler tekrar Kore’ye dönecek, orada da nihai hedef değişmeyecek. Şimdiden söyleyelim filmin final kısımları oldukça heyecanlı sahnelerle dolu ve de bazı sürprizleri de içinde taşıyor…

Vietnam ve Kore Arası Suçlu Kovalamaca..

Haydut” serisi Güney Kore sinemalarında iyi gişe başarısı gösteren yapımlardan. Serinin ilk filmi olan 2017 yapımı “The Outlaws”, ülkemizde de beğenildi. Bunun sebebi bence Mel Gibson ve Danny Glover’ın uyumlu ikiliye can verdikleri “Cehennem Silahı” gibi aksiyon ile komediyi başarıyla yansıtmasında görmek mümkün. Gerçekten de filmin bazı sahneleri kahkaha artırırken hemen diğer geçiş sekansı gözlerinizi kapatacak kadar şiddet dolu olabiliyor.

Filmin başarısında tam bir süper kahraman olan Ma-Seok-do’yu canlandıran Ma Dong-seok’un serinin ilkinde olduğu gibi bu ikincisinde de başarısını sürdürmesini gözden kaçırmamak lazım. Onun o her sorunu sakin karşılayan cool görünümü ve de gücü seyircide kötülere karşı hep bir sempati sağlayan yapısı Mel Gibson gibi seyircide kahramanın yaptıklarını rızaya sürüklüyor. Filmin çekim mekanlarından olan özellikle Vietnam’ın o otantik hali filmin genel havasını yer yer olumlu şekilde değiştiriyor. Bu arada filmin finaline doğru kimi konuşmalar serinin devamının geleceğini de seri sevenlerine müjdeliyor…

Aksiyonu komedi ile harmanlayan serinin ikinci filmi olan “Haydut 2”, özenli çekimi, oyunculukları ve aksiyonu nerede ise gözleri kapatacak denli başarıyla sunan yapısı ile bir dakika bile filmden kendisini uzaklaştırmayacak özelliğiyle türünün kuşkusuz iyi bir örneği. Ancak filmin bazı handikapları da yok değil. Ufak mantık hatalarında görülebilen senaryosunun kimi ufak dokunuşlara ihtiyacının olması ve sanırım Güney Kore polis teşkilatında silah kullanımının kısıtlı olması nedeni ile sürekli pala vasıtasıyla gerçekleşen o akıl almaz şiddet görüntüleri.

Hemen hemen her sahnede bol miktarda kan akıyor. Dolaysıyla Güney Kore aksiyon filmlerine aşina olanları bir tarafa koyarsak, şiddet sekanslarından rahatsızlık duyacak olanların mutlaka uzak durması gereken yapımlardan. Onu da son olarak belirteyim. İyi seyirler…

Kamuran Kaya / ortakoltuk.com

Yönetmen : Lee Sang-yong

Senaryo : Kim Min-Seong

Görüntü Yönetmeni : Sung-Lim Ju

Kurgu : Sun-Min Kim

Müzik : Kim Tae-Seong

Oyuncular : Ma Dong-seok, Son Seok-Koo, Gwi-hwa Choi, Ji-hwan Park, Heo Dong-won, Ha-Jun, Park Ji-young

Güney Kore / Aksiyon-Polisiye-Suç / 106 Dk.

 

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz