Sessiz Kız / An Cailín Ciúin

Colm Bairéad’in “SESSİZ KIZ”ıyla İrlanda ilk kez Oscar’a aday oluyor

DUYGUSAL VE İNSANCIL FİLM

Colm Bairéad ilk filmini yapan bir yönetmenden beklenmedik bir beceriyle, yüreklere hitap eden samimi, gerçekçi, içten, inandırıcı bir öykü anlatıyor. Film incelikli, duygu yüklü, hümanist senaryosuyla, 9 yaşındaki sevgisiz büyümüş, ezik bir kızın hayatında yaşadığı büyülü bir tecrübeyi izleyicisine ustalıkla geçiriyor. Bir çocuğun kendisini güvende hissetmesi için şefkate ihtiyacı olduğunu vurgulayan “Sessiz Kız” İrlanda’da seyirci rekoru kırmış bir film.

OrtaKoltuk Puanı:

 

 

İRLANDA’NIN İLK OSCAR ADAYLIĞI

Kariyerinin ilk uzun metrajlı filmini yapan genç İrlandalı yönetmen Colm BairéadSessiz Kız / An Cailin Ciuin / The Quiet Girl” ile ülkesinin ilk kez Oscar adayı olmasını sağladı. Prömiyerini Berlin Film Festivalinde yapan film, En İyi Film dalında Kristal Ayı Ödülünü kazandı. Jürinin gerekçesi “Çocukluk, kader, ebeveynlik ve aile kurmaya dair ayrıntılarla dolu incelikli bir hikaye. Çok güçlü anlatım, çarpıcı bir sinematografi ile birleşiyor. Ses ve görüntüler eşsiz bir atmosfer yaratıyor” oldu.

1982’de Dublin’de doğan yönetmen, senaryo yazarı, kurgucu, belgesel sanatçısı Colm BairéadSessiz Kız” ile, 12 Mart’ta 95. Akademi Ödülleri için Uluslararası En İyi Film dalında Oscar Ödülü için yarışacak. Akademi 2020 yılında “Yabancı Dilde En İyi Film” ödülünün adını “Uluslararası En İyi Film” olarak değiştirdi. “Sessiz Kız” diğer iki aday Jerzy Skolimowsky’nin “E O”sundan ve Edward Berger’in “Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok / İm Westen Nichts Neues”inden daha kaliteli bir film. Ancak Lucas Dhont’un “Yakın / Close”unun yanında ödül için şansı yok. 5. aday Santiago Mitre’nin “Argentina, 1985”ini izlemediğim için kıyaslama yapamıyorum.

İRLANDA KIRSALINDAN PASTORAL ÖYKÜ

“Sessiz Kız” Türkiye prömiyerini 59. Antalya Film Festivalinde yapmıştı. Filmin vizyon tarihi 10 mart. İrlanda’nın “en çok seyirci tarafından izlenen filmi” sıfatına sahip “Sessiz Kız”, Claire Keegan’ın 2010 tarihli “Foster” adlı kısa romanından sinemaya Colm Bairéad tarafından uyarlandı. Claire Keegan yüksek tahsilini ABD’de yapan, ödüllü kısa filmleriyle tanınan 55 yaşında bir İrlandalı yazar. Bairéad’ın incelikli, duygu yüklü, hümanist senaryosu 9 yaşındaki masum, müdafaasız, ezik bir kızın hayatında yaşadığı bir tecrübeyi izleyiciye ustalıkla geçirmede başarılı.

1981’de geçen konusuyla film, yaz için işlevsiz anneden “annesinin ailesi” ile yaşaması için gönderilen Cait (Cathrine Clinch) adlı genç bir kızın hikayesini anlatıyor. Sessiz, sevgisiz, ihmal edilmiş Cait, hiç tanışmadığı yaşlı çift Sean (Andrew Beneth) ve Eibhlin Cinnsealach (Carrie Crowley) gözetiminde yeni bir yaşam tarzı keşfeder, ancak sevginin hüküm sürdüğü bu evde Cait bir sırrı keşfeder. İrlanda kırsalında yoksul ve ihmalkar ebeveynleriyle yaşayan birçok kardeşten biri olan 9 yaşındaki Cait’in annesi yeniden hamile kalınca, yaz sezonun için uzak kuzenleri Cinnsealach’ların yanına gönderilmesine karar verilir. Eibhlin genç kıza sevgisini gösterir, ona ev ve çiftlik işlerini nasıl yapacağını öğretir. Bahçede bulunan kuyudaki suyun iyileştirici güçlere sahip olduğunu, ancak kuyunun derin olduğunu ve su alırken dikkatli olması konusunda uyarıda bulunur.

Ailesinin eşyasız gönderdiği Cait kendisine ayrılan odadaki gardıropta kalan erkek kıyafetleriyle giydirilir. Daha sonra kendisine yeni kız giysileri alınır. İçine kapanık, mesafeli bir insan olan Sean başlangıçta misafirine karşı soğuk davranır. Sonraları çiftlik işlerine yardımcı olan Cait ile bağ kurmak için çaba sarfeder, ikilinin arasında zamanla bir bağ oluşur. Üçlünün katıldığı bir cenaze töreninde Cait ile yalnız kalan geveze ve boşboğaz bir kadın, Cinnsealach ailesinin kuyuda boğulan küçük oğulları olduğunu söyler. Yaz sezonu biterken, okuluna dönebilmesi için Cinnsealach’lar Cait’i evine götürürler. Yeni doğum yapan annesi (Kate Nic Choanaigh) kızına karşı kayıtsızlığını sürdürürken, kaba bir insan olan baba (Michael Patric) kızını azarlar. Film izleyicinin göz yaşlarını harekete geçiren duygusal bir final bölümüyle noktalanır.

”SESSİZ KIZ” 10 MART’TA VİZYONDA

Sorunlu, hastalıklı annesi, kumarbaz ve yoksul babası, içine kapanık Cait’i yazı geçirmesi için koruyucu ailesinin yanına göndermiştir. Cait alışık olmadığı ilgi sayesinde serpilirken, hayatını daha önce deneyimlemediği bir şekilde yaşamaya başlar. Bu huzurlu evde, hiç beklemediği bir sır keşfedecektir. Film fakir ve sevgisiz bie ailede, bakamadığı çocuklar varken yine hamile kalan bir biyolojik anne, baltaya sap olamamış, sorumluluk duygusundan yoksun bir babanın küçük kızı olan Cait’e odaklanıyor. Misafir olarak gittiği, ilk kez karşılaştığı, ancak insanca muamele gördüğü, gerçek aşkla ve şefkatle tanıştığı bir ailenin yanında, mutsuz bir çocuk olan Cait, hayatında ilk kez “sevgi”yi keşfeder. İlk kez “sevildiğini” hisseder, kendisine kucak açan sevgi dolu bir ailenin yanında hayatının en mutlu günlerini yaşayan Cait, yaz bitince onları terkedip evine dönmek zorunda olduğunu bilir.

Ailesi tarafından ihmal edilen, kardeşleri tarafından görmezden gelinen, sınıf arkadaşları tarafından dışlanan, hayatı huzursuzluklarla dolu Cait, yeni evinde sevgiyi, şefkati, huzuru hayatında ilk kez tadar. Yönetmen Colm Bairéad yalın, basit ama etkileyici sinema diliyle, bir çocuğun kendisini güvende hissetmek için sadece şefkate ihtiyaç duyduğunu izleyiciye hissettiyor. Sinemada ilk tecrübesini yaşayan çocuk oyuncu Catherine Clinch’den verim alma becerisini de gösteriyor. Birbirine derin bir aşkla bağlı Cinnsealach ailesinin iki bireyini canlandıran, deneyimli İrlandalı oyuncular, Carrie Crowley ile Andrew Benneth, Cait’in sorumsuz biyolojik anne-babasında Kate Nic Chonaoigh ile Michael Patric uyumlu oyuncu kadrosunun başarısına ortak oluyorlar.

Yönetmen / Senaryo : Colm Bairéad

Görüntü Yönetmeni : Kate McCullough

Kurgu : John Murphy

Müzik : Stephen Rennicks

Oyuncular : Catherine Clinch, Carrie Crowley, Andrew Bennett, Michael Patric, Kate Nic Chonaonaigh

İrlanda-İngiltere / Dram / 96 Dk.

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz