Anasayfa Film Eleştirisi ve Yorumlar Kurtlar Vadisi Vatan

Kurtlar Vadisi Vatan

23440
16

Kurtlar Vadisi Vatan

Kurtlar Vadisi Vatan filminin yönetmen koltuğuna  1964 Ankara doğumlu ”Gemide(1998), Barda(2007), Gecenin Kanatları(2009), Dar Alanda Kısa Paslaşmalar(2000), Behzat Ç serisi(2011-2013), Çanakkale Yolun Sonu(2013)” filmleri ile tanınan ve 2013 yılında ”Kutsal Bir Gün” filmi ile ”Altın Portakal Siyad En İyi Film” ödülü sahibi Serdar Akar oturmuş.

Kurtlar Vadisi Vatan, yakın zamanda yaşadığımız 15 Temmuz darbe girişimine odaklanıyor. Polat Alemdar ve üç arkadaşı, hainlerin Türkiye’ye giriş olarak seçtiği en zayıf sınır noktası ”Yalavuz”u korumak ve düşman girişini engellemek için köy halkı ile birlikte her türlü fedakarlığı gösteriyor.

 

Filmin açılış ve genele yayılan sahnelerinde fetönün o iğrenç ağlak suratı eşliğinde İslamiyeti kullanarak Türkiye için beslediği kötü niyetler anlatılıyor. Anlamadığım şey ise filmin başında ”Gerçek kişi ve olaylar ile ilgisi yoktur, tamamen hayal ürünüdür” yazması. Filme konu yapılan darbe girişimi hayal ürünü mü? Hayal ürünü ise filmin sonunda ”15 Temmuz Şehitleri Anısına” diye neden yazıyorsunuz!

Filmin hikayesine darbe gecesinde Türk halkının şahit olduğu hemen her şey konulmuş. Şahit olmadığı bölüm ise ”Yalavuz” köyünde geçen Polat Alemdar’ın mücadelesi. Polat ve üç arkadaşı bu sınır köyünde yüzlerce düşmana karşı savaşıyor. Yine bu bölümde anlamadığım şey, tüm Türkiye’de söz sahibi hayali kahraman Polat’ın yakın çevrelerden köye yardım için takviye güç getirememesi!

Hamaset dolu replikler ve görüntülerden oluşan hikaye, çoğu yerde ilk okul müsameresine dönüşüyor. Köyün yaşlılarına, çocuklarına ve halkına söylettiği replikler tam bir okul müsameresi tadında. Aklıma takılan diğer konu ise Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’den tek kelime bahsedilmemesi. Sadece askeri karakolda ”Hattı müdafaa yoktur, Sathı müdafaa vardır. O satıh bütün vatandır.” sözünün yer almasıydı. O sözün altında bulunan atamızın imzası ise flu bir şekilde verildi ve imza okunmadı. Filmin son sahnesinde okul duvarında daha büyük yazı ile aynı sözler yer alıyordu ama bu sefer Mustafa Kemal Atatürk ismi hiç yoktu. Bu bir tesadüf mü, unutkanlık mı, yoksa bilerek yapılan bir iş mi? Bence bilerek yapılan bir algı operasyonu. Ama ne gam! Biz o sözlerin atamıza ait olduğunu biliyoruz, Necati yazmasa ne olur?

Film, siyasi olarak etliye sütlüye karışmadım, sağa sola bulaşmadım, orta bir yol izlemeye çalıştım dese de iktidarın yağdanlığı olmaktan kendini maalesef kurtaramamış. Amerikalı diplomatın ağzından verilen mesajlar ise dikkat çekiciydi. Yanındaki destekçisi ”-başaramadık” diyor. O ise ” -Hayır, aslında başardık. Bu darbe girişimi ile Dünyanın en güçlü ordusunu bölüp parçaladık, Türk halkının gözündeki imajını, güvenini yok ettik. Dinlerine ve İslam alimlerine olan güveni yerle bir ettik. En önemlisi halkı ikiye böldük, artık Türkiye’de bir birine tahammül edemeyen iki grup var” diyor. Siz ne dersiniz?

Oyunculuklar ne yazık ki ortalamayı tutturamıyor. Kurgu fena değildi. Müzikler olay örgüsüne uygundu ama Polat’ın her yere düştüğünde insanı hüzünlendiren ve içini kıyan notaların seslendirilmesi sıkıcıydı.

Sözün özü: Aksiyonun zirve yaptığı, mermi ve bombaların bol bol kullanıldığı hamaset yüklü, müsamere tadındaki Kurtlar Vadisi Vatan, bana göre Kurtlar Vadisi serisinin en zayıf halkası. Yapım, fanatiklerinin küçük bir kısmını mutlu edecek olsa da  diğer kısım, bu mudur? diyerek Vadiden soğuyabilir. Tercih sizin.

OrtaKoltuk Puanı:

16 YORUMLAR

  1. Valla gayet yerin de bir filim ben gayet beğendim ıyi olmuş emeği geçen herkese teşekkür ediyorum buradan ve Necati Şaşmaz”a da ayrı teşekkür ediyorum ben çok beğendim hatta 2 defa üst üste izledim o kadar ki hoşuma gitti diye bilirim.

  2. helikopterin düşmesi ve sonrasında nasıl kurtuldular, orada neler yaşandı. bunları gösterseler daha güzel olabilirdi. helikopter düştü ama herkes sapasağlam ve sadece bir kişi yaralı.

  3. Hiç beğenmedim çok basit yapılmış bu sefer olmamış necati şaşmaza yakışmadı darbe hic mi sehirde olmadı cumhurbaskanimizi bile göstermediniz askeri birlik sifir hele hele koydeki o köprü nedir kisacasi cok basit olmus yinede söz vatan olunca ekince elinize sağlık

  4. Kahramanlıkların yaşandığı 15 temmuzdan böyle düzeysiz bir film çıkartmak bence millete saygısızlık olmuş Belkide kültür bakanlığından destek alarak daha büyük bir bütçeyle 15 temmuz destanına yakışacak bir film çekilmeliydi

  5. Bu nasıl bir film Allahını seversen çizgi filim gibi anasınıfı düzeyinde tam anlamıyla 15 temmuza hakaret . Necati Şaşmaz şaşırmış

  6. Filmi yapanların iktidara yakınlığının yanında, filmi eleştirenlerin bir o kadar iktidar karşıtı olduğunu çok güzel açıkladınız. Hayır yani sadece filmi, içeriğini, kurguyu falan değerlendirin. İktidara nasıl bağladınız işi?

  7. Evet 15 temmuz da sinirdaki gercek tehlikeyi ve tehlikeleri filim olarak güzel anlatilmis bunu filmi siyasi yorumlayanlarda filim bakarken siyaseti unutmalari gerekir sonucta bu tür seyleri bu millet 15 temmuzda yasadi.

  8. şu filme iyi diyenlerin neye göre iyi dediklerini bilmiyorum ama bu kadar vasat olamazdı. Artık eski tadı zaten yok artık polat ölmeli ve yeni projelerle bencillik yapmadan film yapmalı

  9. Film güzl ama dahada güzel olabilirdi mesela gecede yaşanan herşeyi yansıtabilirlerdi cumhur başkanın kurtulması hulusı akarın halkın tankları durdurmaları vs vs bu şekil sade olmuş sıradan bi savaş filmi gibi ama geceyi gerçekten olduğu gibi çekseydiler film patlardı ama yinede emeğinize sağlık

  10. Ne olursa olsu en azından vatan millet adına milleti uyandırma adına yapılan bir çalışma o kadar sanatçı var kim böyle bir projenin içine giriyor iyi veya kötü Necati şaşmaz gibi Cuneyt arkin gibi sanatçılara ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum herşey için Necati şaşmaz a ve ekip arkadaşlarına şahsım adına teşekkür efiyorum

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz