Mucize 2 : Aşk

Günümüzde insanlar acımasız, böyle masal var mı?

Mahzun Kırmızıgül’ün müzik hayatından vazgeçip senaryosunu da kendisi çektiği filmlerine seyircinin ilgi göstermesine karşılık sinema yazarlarının soğuk bakıp eleştirmesi, tartışmalı bir polemiğe yol açtı. Kırmızıgül de “Siz beni tanımıyorsanız ben de sizi tanımıyorum” diyerek filmlerine ne basın gösterimi yapıyor, ne de yaptığı galaya sinema yazarlarını çağırıyor. Bizim işimiz gazetecilik, peşin hükümlü değilim, eleştiriden çok tanıtım yaptığımı düşünüyor, arada elbette kendi düşüncelerimi paylaşıyorum. Filmi galada izleyip merak eden okurlarımızı bilgilendirme görevini üstlendim, uğraşıyorum!

Dönem filmi

Kırmızıgül’ün büyük gişe başarısı yapmış olan “Mucize” sini seyretmemiştim. Bu “Mucize Aşk2”olduğuna göre onun devamı mı? Öyleymiş. Mahzun Kırmızıgül’ün galada açıkladığı üzere hasta bir genç kız, “Duru” nun büyük bir azimle ayağa kalkma hikayesinden hareketle yazmış senaryosunu. Duru da galada izleyiciler arasındaydı. İki yıl sürmüş yazımı; filmin çekim hazırlıkları. Sonunda iyi bir cast yapılmış ve çekimlere İzmir Foça’da başlanmış.

Öncelikle şunu belirtmeliyim: dönem filmi yapmak, hele Türkiye gibi her dış çekimin büyük stüdyolarda çekilmediği, sokakların kullanıldığı ve o sokakların çoktan yıkılıp yenilendiği ülkelerde bu iş, çok ama çok zordur! Foça’da binlerce figüranla gerçekleştirilen dış çekimlerde falso yok. Gerçekten de 60’ın sonları, 80’e doğru gidiyoruz, saç baş, kıyafet, makyaj, hatta arada birilerini paketleyip götüren jandarmalar da dahil olmak üzere, belki toplu twist yapılan sahneler biraz fazla abartılı gibi ama güzel.

Oyuncular on numara beş yıldız!

Mert Turak başrolde oynamasaydı bu film olmazdı dedirten bir performans var bir kere. Eli ayağı tutmayan, çarpık ağzından salyalar akan bir hastayı canlandıracaksınız, saatlerce yamuk basıp yürüyemeyen rolü yapacaksınız, filmin sonunda da aslan gibi çıkacaksınız karşımıza, bravo! İBB Şehir Tiyatroları oyuncu olan Mert Turak’ı izledikten sonra Başkan İmamoğlu da gururlanarak tebrik etti galada.

Fikret Kuşkan, Erdal Özyağcılar, Şenay Gürler gibi önemli rollerde ve hatta diğerlerinde, rolünü seve seve canla başla oynayan emektar oyuncular göz dolduruyor. Biran Damla Yılmaz da çok güzel. Demek ki cast’da sıkıntı yok.

Sualtı sahneleri, gün batışları, genel planlar, chevrolet arabalar filan, onlarda da sinematografik açıdan sorun yok.

Mesaj yüklü

Film, mesaj verme derdinde: sevgi, merhamet, azim, kardeşlik, ekseninde. Hatta bunun yanı sıra Güneydoğulular, yani Kürtler, kötü insanlar değildir, onlarla da evlenilebilir, dost arkadaş olunabilir, İzmirliler, hor görmeyin garipleri mesajı sıkıştırılmış kimi yere.

Hayır, küçümsediğim için yazmıyorum bunları, bir filmde bir çok mesajın karıştırılıp verilmesini çok sevmeyenlerdenim, toparlamaya çalışıyorum. Uğur Yücel de böyle yapardı, bir filmin üzerinden bir çok mesaj, ülkenin ne kadar sorunu varsa hepsi birden!

Töre evliliği

Filmin konusu kısaca şöyle: Güneydoğu’da bir aile babası, kendisini ölümden kurtaran bir aileye kızını gelin vermek ister. O aile, “bizim tek oğlumuz var, o da engelli” diye istememek alicenaplığını gösterse de, (ben tam tersine onlar ısrar etti diye düşünürüm mesela, kadının değeri mi var oralarda) baba söz ağızdan çıktı bir kez diyerek, güzeller güzeli kızını, yüzünü ilk defa gerdekte göreceği engelli gençle evlendirir.

Genç kız, başına gelen bu felakete önce isyan eder ama sonra bunu Allahın bir sınavı kabul edip koca bildiği erkeğe bebeği gibi bakar. Kocası da ona iyi davranır Allah için, ki genelde, ben bekledim, hem engelli, hem Doğulu, sertlik yapsın diye. Köpek yavrusu bile hediye etti, o kadar yani. Ama bulundukları küçük köy ortamında alay konusu oldukları için mekan değiştirip İzmir Foça’ya giderler, orada eski öğretmenlerinin yardımıyla yeni bir hayat kurmaya çalışırlar.

Önce engelli, sonra Doğulu oldukları için bazıları tarafından itilip kakılırlar ama Cinema Paradiso’yu anımsatan görüntü ve öykü eşliğinde bir süre sonra her şey yoluna girecek, Mucize gerçekleşecek, göz yaşlarıyla mutlu son gelecektir ama o da ne? Bu kez sınav vermesi gereken öğretmenin ta kendisidir!

İşte film böyle böyle ağlatmaya çalışarak (oldukça ağlak birisi olmama rağmen film beni ağlatamadı) “iyilik yap, iyilik bul” teması altında ilerliyor. İki saat on dakikalık bir masal. Günümüzde böylesi yok, insanlar acımasız, kimse kimseyi bu benim sınavım diye çekmiyor, çekemiyor! Ailecek sinemaya gidip yüreğiniz yumuşasın istiyorsanız size göre.

Yönetmen / Senaryo : Mahsun Kırmızıgül

Müzik : Tevfik Akbaşlı, Yıldıray Gürgen, Mahsun Kırmızıgül

Görüntü Yönetmeni : Soykut Turan

Oyuncular : Mert Turak, Fikret Kuşkan, Erdal Özyağcılar, Şenay Gürler, Ali Sürmeli, Metin Yıldız, Suna Selen, Deniz Oral, Biran Damla Yılmaz, Levent Sülün, Melis Sezen, Sera Tokdemir, Sinan Çalışkanoğlu, Deniz Özerman, Meray Ülgen, Erol Aksoy, Mahsun Kırmızıgül

Türkiye / Dram-Komedi / 128 Dk.

OrtaKoltuk Puanı:

 

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz