HER MÜRİT KENDİ MAĞDURUNU BULUR

Yeni yılın başında zevkle izlediğimiz ve biz geriden izleme şansına sahip olduğumuz için yılın “En İyi Senaryo” dalında aday gösterilen, “Bıçaklar Çekildi” filmden en son hatırlayacağımız, kendine has duruşu ile Jaeden Martell’li, en son yine Yorgos Lanthimos ustanın “Kutsal Geyiğin Ölümü” filminden anımsayacağımız, burada kısa bir rolü olsa da film aslında, onun varlığı üzerinden dönen yani eş / anne Alice Silverstone kadrolu bir Mürit filmi, karşımızda.

AİLENİN ÖNEMİ ve ÇOCUKLARA DEĞER

Yine hem senaryo hem yönetmen olarak ikili; Veronika Franz ve Severin Fiala’dan çıkan “Ölümcül Oyun” tarzı ve aile içi odaklı psikolojik-gerilim türü Mürit filmi, aslında hemen hemen her boşanmış ailenin makûs kaderi olan 2.Baba ya da 2. Anne hatta daha ilerisi diğer kardeş sendromlarının, çocuk ruh sağlığı üzerine onarıcı olmayan etkilerinin izdüşümü gibi.

Eğer ebeveynlerden birisi diğerinden daha az sorumsuz ya da hayata bakışı farklı ise işte o zaman çocukların işi biraz daha kolaylaşıyor.

Mürit filminde zaten mağdur olan Grace (Riley Keough) üzerinde yaşadığı din/dogma ve inanç sistemi üzerine oturtulmuş, üstelikte babası tarafından yaşatılan travmaları çözmeye çalışırken. Mutluluğu yeni bir hayatın kıyısında sanır ama işin aslı öyle değildir.

Yeni aile Noel arifesinde, baş başa hem tanışma hem kaynaşmak için biraz zoraki de olsa bir araya gelirler. Fakat birbirini takip eden sıra dışı olaylar silsilesi arasında acaba hangisi doğru derken yanılanacağınız, farklı bir film.

Türk Sinema ve Tiyatronun önemli karakter oyuncularından, Rahmetli Aliye Rona’nın (1921-1996) egemen kötü kadın rolünü, ondan sonra fiziki duruşu nedeni ile belki de en çok bu ünvana sahip olan değerli sanatçımız; Ressam, Şarkıcı hem de oyuncu, aynı zamanda ilk milli mankenimiz, Lale Belkıs, almıştır. Filmi izlerken siyah-beyaz zamanlardan bir ormanın içinden çınlayan replik düşüverdi usuma “Aslan kaç! Parapara pum!”

Diyeceğim o ki siz, ne söylerseniz söyleyin çocuk yetiştirmek özellikle “insan” yetiştirmek hiç kolay değil. Ve onlar bildiklerini okuyorlar.

İçerde bir oyun var. Ve bu oyunun kurallarını sadece kendileri belirliyor.

Yönetmen Senaryo : Severin Fiala, Veronika Franz

Görüntü Yönetmeni : Thimios Bakatakis

Müzik : Danny Bensi, Saunder Jurriaans

Oyuncular : Riley Keough, Richard Armitage, Jaeden Martell, Lia McHugh, Alicia Silverstone, Daniel Keough

ABD-İngiltere / Korku-Gerilim-Dram / 113 Dk.

Film notum:
İLEMürit
KAYNAKMürit
Önceki yazıBloodshot : Durdurulamaz Güç
Sonraki yazıAdile Naşit kitabı üzerine..

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz