Naim : Cep Herkülü

Naim; Bir Motivasyon Aracı Olabilir mi?

Motivasyon temalı filmlere baktığımızda genelinin türünde spor odaklı filmlerin yer aldığını görürüz. Özellikle Hollywood, motivasyon temasını spor üzerinden kurmayı çok sever. Amerikan futbolu, binicilik, basketbol, boks, uzak doğu sporları bunlardan sadece birkaç tanesidir. Aslında sporun motivasyon amaçlı kullanılması etkili bir yöntem. Çünkü sporun içerisinde ve doğasında var olan hırs, azim, gayret, çaba, vazgeçmeme, yenilgiyi kabul etmeme, başarı odaklılık, amaç, değer, inanç, süreklilik, tutku, zorlama ve zorlanma, kişisel, özel ve sosyal hayattan tavizler gibi faktörler motivasyon oluşturmada kullanılan temel öğretiler. Hatta motivasyon semineri düzenleyen bir eğitmen sunumu içerisinde mutlaka spor içerikli filmlerden sahneleri izleyicilerine göstermektedir.

Naim: Cep Herkülü filmi de biyografik bir tür yanında motivasyon içerikli bir yapıt. Her ne kadar film dram, biraz da olsa macera, etnik karmaşa, ideolojik, milliyetçilik, etnosentrik yaklaşımlar gibi birden fazla mesaj üzerine kurulu olsa da motivasyon öğesi ve öğretisi üst planda olduğunu düşünüyorum. Ancak filmin ilk başlarında sporcunun fiziksel ve motivasyonel eksikleri doğrultusunda gerçekleşen başarısızlıklara yer verilmiş olsa, elde edilen başarıların aslında başarısızlıklar karşısında mücadele etmenin bir sonucu olarak elde edilen bir kazanım olmasının vurgulanması daha da etki olurdu.

Yıllardır, Türk sineması şu konuda eleştirilir; “Elin Amerikalısı bazı olmamış olayları öyle anlatıyor ki, insanları derinden etkiliyor. Bizim o kadar muazzam tarihimiz, önemli kişiliklerimiz var. Hiçbir şey yazamıyorsak onların hayatını ya da yaşananları anlatın.” Mustafa Uslu, sanki bu eleştirileri duymuşçasına bu zamana dek yapımcılığını üstlendiği filmler hep bu topraklardan doğmuş eserler oldu. Sırada kim var acaba; Neşet Ertaş mı? Yoksa Barış Manço mu?

Türk sinemasının motivasyon temalı filmlere ihtiyacı vardı. Naim, bu ihtiyacı en güzel şekilde kapatan film oldu, elbette ki devamı da gelmeli. Ülkemizde filme konu olacak ve motivasyon öğesi olacak onlarca isimli ya da isimsiz kahramanımız var. Ayrıca Bulgaristan ve diğer ülkelerde yaşayan Türklerin yaşadıklarının sinemaya aktarılmasının gerekliliği de bir kez daha Naim sayesinde ortaya çıktı. Naim’in Türk hava sahasına girişte onu karşılayan Efeler filosunun komutanının isminin Yarbay “Eren Bülbül” olması 11 Ağustos 2017’de şehit edilen Eren Bülbül’e ince ve vefalı bir dokunuştu.

                                                     Öğr. Gör. Cihad Doğan

OrtaKoltuk Puanı:

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz