Nefes : Yer Eksi İki

Neler yaşadığımızı bilmiyorlar..

Türk Silahlı Kuvvetlerimizin göz bebeği subaylarımızın, Astsubaylarımızın, Uzman Çavuşlarımızın ve Erlerimizin, bilmediğimiz yaşamlarını anlatan “Nefes : Yer Eksi İki” filmi mutlaka izlenmeli. Biz kahramanlarımızı unutursak, onlar o zaman ölürler.

OrtaKoltuk Puanı:

 

Film, 1993 yılında Güneydoğu Anadolu Bölgesinde iki bin metre yükseklikte bulunan bir karakolda yaşanmış gerçek bir hikayeden senaryolaştırılmış. Karakol komutanı yüzbaşı Tayfun (Murat Yıldırım), pratik zekası, emrindekilere adil davranışı nedeniyle sevilen, sayılan bir komutandır. Filmin açılış sahnesinde Tayfun, emrinde ki manga ile dağlık bölgede mayın taraması yaparken keskin nişancı bir pkk’lı teröristin silahlı saldırısına maruz kalırlar. Tayfun yüzbaşı, teröristi öldürür ama emrindeki bir erin şehit olmasını engelleyemez. Sonrasında, bölgede yaşananların fotoğraflarını çekmek için Genel Kurmaydan izinli bir gazeteci gelir karargaha ve olaylar gelişir…

Filmde üç karakterin hikayesine odaklanılıyor. Yüzbaşı Tayfun (Murat Yıldırım), Gazeteci Ufuk (İlker Aksum), köyün ve birliğin elektrik-elektronik tamirlerini yapan bir genç (Şahin Kendirci). Yüzbaşının karısı hamiledir ve doğum yaklaşmıştır ama bir türlü birliğini bırakıp gidemez. Gazeteci, göründüğü gibi birisi değildir. Yetenekli genç adam, yaşadığı yerden kurtulup Ankara’ya gitmek ister ama arkasında onu sevenler vardır. Filmde, bu üç ana karakterin yaşamının anlatımı dışında yan karakterlerin hikayelerine de kısa kısa değiniliyor.

Bilmiyoruz. Askerlerimizin ülke sınırlarını korumak için hayvanların bile yürümekte, barınmakta, yaşamakta zorlandığı dağlık bölgelerde neler çektiğini, ne zorluklar, tehlikeler altında yaşadıklarını bilmiyoruz. Sıcak evlerimizde onların dağlarda üşüdüğünü bilmiyoruz. Biz, avm’ler de, sokaklarda rahat rahat gezerken onların teröristlerle her an çatışma halinde olduğunu bilmiyoruz. Onların sevdalarını, aile özlemlerini, duygularını, sevdiklerine kavuşamama ihtimali karşısındaki korkularını bilmiyoruz. Filmin genel ana amacı da bu. Bilmeyenlere, Türk askerinin zorlu doğa şartlarında neler yaşadığını anlatarak farkındalık yaratmak. Filmde yüzbaşı, gazeteciye “-Burada yaşananları yazman gerek Ufuk, burası birbirlerinin yaşadıklarından habersiz insanlar ülkesi!” diyor.

Cesaret ve korkunun kardeş olduğunun altını çizen hikaye olabildiğince duygu yüklü. Gazeteci nöbet tutan askere “-Nöbette uyurmusun?” diye soruyor. Asker “-Ben uyursam herkes ölür” cevabını veriyor ve devamında gazeteciye “-Ağabey benim fotoğrafımı çeker misin, hiç bu kıyafetlerle resmim yok. Belki son fotoğrafım olur, yarın ne olacağın bilmiyoruz. Çekip aileme gönderir misin?” diyor. Bir an gözlerinizi kapatıp o askerin neler hissettiğini, psikolojisini anlamaya çalışın. Kendinizi onun yerine koyun. Zor değil mi?

Senaryo ve kurgu olarak tam rayına oturtulamayan hikaye, ilk 25 dakikadan sonra anlatım olarak rutinleşiyor ve seyircinin odak noktasının dağılmasına neden oluyor. Son 30 dakikasında ise toparlanarak seyircisini avucunun içine almayı başarıyor. Murat Yıldırım, İlker Aksum, Eren Hacısalihoğlu, Arda Anarat, Şahin Kendirci, Begüm Akkaya başta olmak üzere filmde rol alan tüm oyuncular gayet iyiydiler. Hepsini yürekten kutluyorum.

Sonuç olarak bize, Türk Silahlı Kuvvetlerimizin göz bebeği subaylarımızın, Astsubaylarımızın, Uzman Çavuşlarımızın ve Erlerimizin, bilmediğimiz yaşamlarını anlatan “Nefes : Yer Eksi İki” filmi mutlaka izlenmeli. Biz kahramanlarımızı unutursak, onlar o zaman ölürler. Bu nedenle, vatanı için, ay yıldızlı al bayrağımız için can veren şehitlerimizi ve sınırlarımızı her ne pahasına olursa olsun korumaya devam eden askerlerimizi asla unutmamalıyız.

Yönetmen : Ozan Uzunoğlu

Senaryo : Hakan Evrensel

Görüntü Yönetmeni : Murat Akay

Müzik : Ali Saran

Oyuncular : Murat Yıldırım, İlker Aksum, Şahin Kendirci, Eren Hacısalihoğlu, Arda Anarat, Yasin Çam, Begüm Akkaya, Rıdvan Aybars Düzey, Cezmi Baskın, Doğanay Ünal, Emrah Doğan, Eyüp Kan, Bestemsu Özdemir, Burak Sergen, Erdal Cindoruk, Bulut Akkale

Türkiye / Savaş-Aksiyon-Dram / 123 Dk.

3 YORUMLAR

  1. Filmi bugün izledim, bazı eleştirilere katılıyorum. Kimi sahnelerde duygusallık ve aksiyon çok güzel yansıtılırken bazı sahneler Nefes Vatan Sağolsun filimnin gerisinde kalmış. Yine de filmi yerden yere vurmanın bir anlamı yok izlemeye değer. Ortada büyük emek verilmiş bir yapım var. TRT ortak olsa da iktidar yanlısı bir kısım göremedim filmde.

  2. Filmi bugün izledim, bazı eleştirilere katılıyorum. Kimi sahnelerde duygusallık ve aksiyon çok güzel yansıtılırken bazı sahneler Nefes Vatan Sağolsun filimnin gerisinde kalmış. Yine de filmi yerden yere vurmanın bir anlamı yok izlemeye değer. Ortada büyük emek verilmiş bir yapım var. TRT ortak olsa da iktidar yanlısı bir kısım göremedim filmde.

  3. Ben de dün izledim, verdiği mesajlar harika, anlayana, dinleyene, kör ve sağır olmayana devamlı verilen mesajlardı zaten, çok güzel mesajlardı.
    şahsen nefes 1 den daha güzel çatışma sahneleri beklerdim ama hiç yoktu, görsellik olarak nefes 1 in çok gerisinde kalmış.. olmamış diyebilirim.

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz