Ninja Kaplumbağalar : Mutant Kargaşası / Teenage Mutant Ninja Turtles : Mutant Mayhem

Yeryüzüne Tırmanıp Kabul Görme İsteği

Çocukluğunu hatırlamak isteyenlerinse Ninja Kaplumbağalar : Mutant Kargaşası filmini izledikten sonra kendilerini, sabah kuşağında yayınlanmış eski çizgi dizileri tekrar izleme isteğiyle yanıp tutuşurken bulmaları oldukça mümkün. Sadece pizza yemeye yönelik bir iştah artımı da cabası.

OrtaKoltuk Puanı:

 

Karakterlerin bilmediğimiz tarihçesi

Çocukluğu televizyon karşısında Ninja Kaplumbağalar izlemekle geçmiş olan neslin, çocuklarıyla sinemaya gidebileceği yaşa geldiği zamanda çıkan; Ninja Kaplumbağalar : Mutant Kargaşası filmi, iki grup için de keyifli bir film olmayı başarıyor. Animasyon yapımlarının şahlanışına tanık olduğumuz bu yılda, kendine has mizahı, görselliği ve temasıyla film; bir dilim pizza eşliğinde izlenmeyi hak ediyor. Film, hem kendine has tarzıyla şahsına münhasır olmayı hem de bilindik karakterleri kendi hallerinde yansıtabilmesiyle takdiri hak ediyor ama önce hepimizin bildiği bu karakterlerin pek de bilmediğimiz tarihçesinden bahsedelim.

Şimdiye kadar çizgi filmini, video oyununu, sinema filmlerini ve animasyon filmlerini gördüğümüz Ninja Kaplumbağalar‘ın kökeni çizgi roman sayfalarına dayanıyor. 80’li yılların sonunda, mutant karakterlerin çizgi romanlarda popüler olduğu dönemde Kevin Eastman ve Peter Laird isimli iki arkadaş; ninja silahları kuşanmış, genç, mutant ve süper kahraman olan 4 kaplumbağanın maceralarını yazmaya karar veriyor ve ürettikleri eser kısa sürede Dünya çapında, hiç tahmin etmedikleri bir üne kavuşuyor.

Çocuksu kahramanlar

Ülkemizde bu çizgi romanlar pek popüler olmasa da ardından gelen çizgi diziler sayesinde Ninja Kaplumbağalar hepimizin aklına kazınıyor. Bunların ilki 1987’de başlayıp 10 sezon, ikincisi de 2003’te başlayıp 7 sezon sürüyor. İşin ilginci; çizgi dizilerdeki çocuksu hallerine alıştığımız kahramanlar, kitaplardaki maceralarında kan dökmekten ve küfürler etmekten çekinmiyor. Jeff Rowe‘un yönetip Seth Rogen ve Evan Goldberg‘ün senaryosunu yazdığı film, efsanevi çizgi dizilere ev sahipliği yapmış olan Nickelodeon Movies ve filmin iki senaristinin ortak girişimi olan Point Grey Pictures tarafından yapılmış bulunuyor. Filmin dağıtımını ise Paramount Pictures üstleniyor.

Seth Rogen ismi burada önemli bir yer tutuyor çünkü daimi komedi filmi oyuncusu olarak bilinen bu isim son zamanlarda ses getiren dizilerin yapımında büyük rol oynuyor. Süper kahraman türünü karamsar bir bakışla ele alan The Boys ve süper kahraman olan bir ergenin aile dramını, sosyal sıkıntılarını ele alan Invincible dizilerinin ikisinin de çizgi romandan uyarlanmak ve Seth Rogen‘ın uğraşıyla ekrana gelmek gibi bir ortak noktası bulunuyor. İkisi de yetişkin içeriği olan bu eserlere bakıp da Seth Rogen’ın, Ninja Kaplumbağalar’ı çizgi romanlardaki karanlığına geri döndürmesini beklemek mümkünken o, çizgi filmlerdeki çocuksuluğu devam ettirmeyi seçiyor.

Enerjisi yüksek bir yapım

Yönetmenin tarzıyla da film yediden yetmişe denilebilecek bir skaladaki seyirciye hitap etmeyi başarıyor. Bu sene adından oldukça söz ettiren; The Super Mario Bros. Movie, The Little Mermaid, Elemental ve açık ara en öndeki Spider-Man : Across the SpiderVerse filmlerinin yanına, Ninja Kaplumbağalar‘ın adını yazdırıyor. Filmin görsel dili bir yandan tuvaldeki resimleri bir yandan da oyun hamuruyla yapılan stop-motion filmleri andırıyor, filmin enerji yükselten müzik seçimleri de filmin macera sahnelerini tarz sahibi bir tempoda tutuyor.

Ergenlik çağındaki Ninja Kaplumbağalar, orijinal isimlerine en yakışan yaşlarda, ekranda kendilerine yer buluyor. Leonardo’nun liderliği, Donatello’nun zekası, Raphael’in asabiyeti ve Michelangelo’nun neşesi, karakterlerin belirleyici özellikleri olarak kalıyor ve hepsi de 15 yaşından beklenildiği gibi davranıyor.

Normal bir hayat yaşama isteği

Jackie Chan‘in seslendirdiği Splinter usta ise filmde gizemli üstat olarak değil, çocuklarına düşkün kaygılı bir baba olarak karşımıza çıkıyor. Bilindiği gibi insanların, mutantları kabul etmeyeceğini ve yeryüzüne çıkarlarsa çocuklarının başına türlü işler geleceğini düşünüyor, bundan sebep ninjutsu’da ustalaşıp bunu çocuklarına da öğretiyor. Babalarının baskı ve kısıtlamalarından bunalan çocuklar; insanların arasına karışmak, “normal” bir hayat yaşamak, en çok da toplum tarafından kabul görmek istiyor.

Film boyunca, gölgelerde ve yeraltında yaşayan kaplumbağaların, insanların kendilerini bağırlarına basması hayaliyle yaşadığını ve ağızlarından düşmeyen popüler kültür göndermeriyle; sokaktan ve hayattan izole yaşayan gençlerin nasıl ekranlardan seyrettikleri şeylerin kültürüyle yoğurulduğunu görüyoruz. Karakterlerin yaşadığı yabancılık ve yalnızlık hisleri bir şekilde seyirciye tanıdık geliyor.

Film kendini açık ediyor

Kaplumbağaların karşılaştığı diğer mutantlar da hem görsellikleri hem de karakterleriyle, filmin seyir zevkini arttırıyor. Her zaman Ninja Kaplumbağalar’ın dostu olan April O’Neil da gazeteci olmak isteyen bir lise öğrencisi olarak karşımıza çıkıyor. Yalnız kaplumbağaların saf isteklerine karşı April, daha pragmatist ve hesapçı bir karakter imajı çiziyor. After credit bekleyenler için film bitip de yazılar akmaya başladıktan kısa süre sonra bir sahne daha olduğunu belirtmekte fayda bulunuyor.

Mizah yüklü bu sahnenin ardından kendini gösteren tanıdık bir yüz, devam filmi için heyecan yaratıyor. Ayrıca şimdiden, filmin bir çizgi dizi ve devam filmleriyle bir seriye dönüşeceği biliniyor. Son olarak filmin bir negatif yönünden bahsetmek gerekiyor. Film kendini çok açıklıyor : Karakterler sürekli kendilerini, bununla birlikte de filmin gidişatını anlatmak durumunda kalıyor. Bu da yer yer seyir zevkinin düşmesine sebep oluyor. Bu durumun, bunun bir çocuk filmi olduğunu hatırlayarak üstesinden gelmek mümkün.

Çocukluğunu hatırlamak isteyenlerinse Ninja Kaplumbağalar : Mutant Kargaşası filmini izledikten sonra kendilerini, sabah kuşağında yayınlanmış eski çizgi dizileri tekrar izleme isteğiyle yanıp tutuşurken bulmaları oldukça mümkün. Sadece pizza yemeye yönelik bir iştah artımı da cabası.

Yönetmen : Jeff Rowe

Senaryo : Brendan O’Brien

Müzik : Mark Mothersbaugh

Dublaj Oyuncuları : Nicolas Cantu, Brady Noon, Ayo Edebiri, Jackie Chan, Ice Cube, John Cena, Paul Rudd, Seth Rogen

ABD / Animasyon-Aksiyon-Macera-Komedi / 99 Dk.

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz