Bugün vizyona giren ”Ölümcül Labirent : Şampiyonlar Turnuvası”, 2019 yılında vizyona giren ”Ölümcül Labirent” filminin devamıdır. İlk filmde rol alan Taylor Russell McKenzie ve Logan Miller devam filminde de başroldeler.

İlk filmde, heyecan ve gerilim arayan gençler için ”Kaçış Odası” adı altında oyunlar düzenleyen Minos isimli bir şirket, oyuna katılanlara çeşitli sorular soruyor, bilmeceleri çözmeleri isteniyor ve bu ölüm oyunundan bu sorulan bilmeceleri çözerek kurtulmaları isteniyordu. Ancak, bu ölüm oyunundan kurtulmak o kadar olmuyordu.

Devam filmi olan ”Şampiyonlar Turnuvası” filminde ise daha önce bu yarışmalara katılıp kurtulmayı başarmış 6 gencin ölüm kalım mücadelesi anlatılıyor. Filmin açılış sekansında, ilk filmden kesitler verildikten sonra altı gencin, gizli bir oyun organizasyon şirketi Minos Espace Rooms şirketi tarafından birbirlerinden habersiz bir metroda buluşturulmaları ve aynı vagona bindirilmeleri seyirciye sunuluyor. Daha sonra altı gencin, bubi tuzağı ile donatılmış vagonda bulmacaları çözüp ölümden kurtulma çabaları metroda başlayıp çeşitli değişik platformlarda devam eder ama birer birer eksilmeye başlarlar…

Filmi izlemeye gidecek olanlar aslında anlatılan hikayede neler olacağını az çok tahmin edebiliyor. Merak ettikleri, kapana kısılmış fare görünümündeki bu gençlerden önce kimin öleceği, kimin kurtulacağı ve gençlere çözmeleri için sunulan bilmecelerin ne olduğudur. Seyirciler bu bilmecelere ”-vay bee, yok artık” diyebilecek mi? Bilmeceler çözülürken kilitli kapıyı açmak için anahtarları bulabilecek mi? Kapı kapanmadan içeri girebilecek mi? Eşyaları, insanları eriten asit yağmurundan, insanların vücudunu yakan lazer tuzağından kurtulabilecek mi? Verilen ipuçlarını iyi değerlendirebilecekler mi? vs. vs.

Gerçek yaşam hissi veren banka lobileri, pitoresk bir plaj, New York City yan caddeleri, uçakta uçuyormuş hissi veren düzenekler. Altı genç, daha önce yaşadıkları ölüm korkusunu ikinci kez yaşamamak, özgürlüğe ulaşmak için oldukça çabuk düşünmek ve hızlı hareket etmek, bazen de oldukça yavaş hareket etmek zorundalar. İlk filmde yaşama tutunan Zoe ve Ben’in amacı, Minos’un kaçış odalarının arkasında kim varsa onları bulup cezalandırmaktır.

Testere serisine nazire yaparcasına “Ölümcül Labirent : Şampiyonlar Turnuvası” endişe verici bir hızla ilerliyor ve bu, filmdeki tuzakların çoğunun ne kadar kişiliksiz olduğunu belirlemeye yardımcı oluyor. İnsan hatası ya da belirsizlik bu filmdeki en büyük gerilim kaynağı ve bu devam filmini (biraz) gösterişli bölümlerinin toplamından daha fazlasını yapmak için uzun bir yol kat ediyor. Başka bir “Kaçış Odasına” ihtiyacınız olmayabilir ancak bu yeni oda, sizin daha fazlasını istemeniz için yeterince tatmin edici.

Ben ilk filmi de bu ikincisini de sevdim. Zeka ürünü Gerilim ve korku filmlerini seven izleyicileri tatmin edeceğini düşünüyorum. Filmin senaryosu, kurgusu, müziği, oyuncu ve kamera yönetimi fena değil. Oyuncular, ahım şahım olmasa da gerilim ve korku filmlerine yakışır bir ortalama tutturmuşlar. Gerilim-korku filmlerini seviyorsanız buyurunuz orta koltuk sizin, iyi seyirler.

Yönetmen : Adam Robitel

Senaryo : Will Honley, Maria Melnik

Görüntü Yönetmeni : Marc Spicer

Kurgu : Steve Mirkovich, Peter Pav

Müzik : John Carey, Brian Tyler

Oyuncular : Taylor Russell McKenzie, Logan Miller, Thomas Cocquerel, Holland Roden, İndya Moore, Tanya van Graan, Isabelle Fuhrman, Carlito Olivero, James Frain

ABD / Aksiyon-Macera-Korku-Gerilim / 85 Dk.

OrtaKoltuk Puanı:
İLEÖlümcül Labirent : Şampiyonlar Turnuvası
KAYNAKÖlümcül Labirent : Şampiyonlar Turnuvası
Önceki yazıThe Suicide Squad: İntihar Timi
Sonraki yazıPeter Rabbit : Kaçak Tavşan

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz