Ölümlü Dünya 2

Dolu dolu kahkaha

En az ilki kadar güzel ve keyifli bir iş olmuş. Bu kez karakterler de daha oturaklı duruyor. Film için kötü bir yorum yapmak sanki izlediğim filme ve attığım dolu dolu kahkahalara ihanet etmek gibi hissettirdiğinden hakkında olumsuz yorum yapmak istemiyorum, açıkçası olumsuz sayılabilecek pek bir şey de görmedim.

OrtaKoltuk Puanı:

 

 

Kusursuz Oyuncu Seçimi

Yönetmen koltuğunda Ali Atay’ı izlediğimiz filmin senaryosu Ali Atay, Aziz Kedi ve Feyyaz Yiğit’e ait. 2018 yapımı olan Ölümlü Dünya izleyici tarafından oldukça sevilmişti. Devam filmlerinin yarattığı hayal kırıklığı bu film için geçerli olmamış. Hatta gişelerden gelecek sevindirici haberler sonunda üçüncü bir film gelebilir. Malum sinema salonları filmin vizyona girdiği ilk hafta sonunda epey doluydu. Ölümlü Dünya 2, Zeki Demirkubuz’a filmi Hayat’ın vizyon tarihini erteletti.

Başrollerinde Türkiye’nin hem çok sevilen hem de son yıllarda yıldızı epeyce parlayan isimleri yer alıyor. Feyyaz Yiğit, Doğu Demirkol, Alper Kul, Sarp Apak, İrem Sak, Ahmet Mümtaz Taylan, Mehmet Özgür, Özgür Emre Yıldırım, Reha Özcan. Bu şahane ekibe bu kez Giray Altınok’u dahil ederek ortaya çok keyifli bir film çıkarmışlar.

Feyyaz Yiğit, Gibi’de birlikte çalıştıkları Aziz Kedi’yle, Ölümlü Dünya 2’de kalemlerini oynatma stilini hissettiriyorlar. Açıkçası Gibi’nin arka arkaya gelen sezonları sayesinde kalemlerinin hala sıcak olması Ölümlü Dünya 2’nin senaryosunu yazarken oldukça işe yaramış gibi görünüyor. 2019’da izleyiciyle buluşan Cinayet Süsü, Ali Atay’ın aynı yazarlarla ve benzer kadrolarla çalıştığı yine çok sevilen filmlerinden biri olarak akıllarda yer edinmişti. Cinayet Süsü’nün yine aynı yazar kadroya ait olduğunu belirtelim.

Mizah Dersen Var

Filmin performans değerlendirmesinin bu kadar olumlu oluşunun, oyuncuların çok iyi oyuncu oluşlarından mı, yoksa oyunculuğun ötesinde benzer karakterleri canlandırmalarından mı kaynaklandığını söylemek zor. Belki ikisi de demeliyiz. Kadroya dahil edilen Giray Altınok filme çok iyi kanalize olmuş. Oyuncunun Var Bunlar ve Prens dizilerindeki başarısı tartışılmaz elbette. Filmin başarısına gölge edecek çok bir şey yok. Belki argo kullanımı konusunda biraz sınırları zorlamışlar denebilir. Bir de filmin başında Reha Özcan’la Ahmet Mümtaz Taylan’ın tango yaptıkları sahnenin gerekliliği tartışılabilir. Çok üstünde durmaya değer bir sahne değil aslında, ama filmin sahip olduğu mizaha aykırı bir hamle olmuş.

Kerhane önünde yaşanan ağız dalaşı sahnesi küfür konusunda level atlamış, ancak o sahnedeki her ağızdan bir ses çıkması ve bunun doğallığını yansıtmak oldukça zor olmalı. Buna rağmen seyir zevki yüksek ve bol kahkahaya neden olacak anlar yaşatıyor.

Filmin genel temposu çok yüksek, asla düşmüyor. Başlangıç sekansından finaline kadar seyirciyi bir an bile kaybetmiyor. Doğu Demirkol’un herkesten bağımsız olarak var olduğu sahneler Doğu dizisinden tiratlara benziyor. Oldukça kaliteli bir mizahla filmi ayakta tutuyor. İrem Sak’ın finale bir kala otobüs üstünde verdiği fotoğraf, aksiyon sahnelerini bitiren iyi bir son dedirtiyor.

Feyyaz Yiğit’in seyirciyi yakalayan ses tonu, bakışı, tarzı, duruşu, kelimeleri telaffuz şekli bile onu vazgeçilmez biri yapmaya yetiyor. Bu durum, Giray Altınok’un ofansif tarzıyla desteklendiğinde ortaya unutulmaz sahneler çıkıyor. Tabii özellikle bu iki oyuncuyu övüp diğerleri hakkında konuşmamak haksızlık olur. Herkes üstüne düşeni o kadar iyi yapmış ki, filmi izlerken aralarında olmak istiyorsunuz.

Dündar Dinç Geliyor!

“Kolumuzu kolunuza sokuyoruz, öyle yürüyoruz öyle, dimdik yürüyoruz.”

Filmdeki Dündar Dinç ayrıntısı epey keyifliydi. Filmin mizahını destekleyen türden olmuş. Özellikle sosyal medyada mizahı uzun süre dönecekmiş gibi görünüyor, hatta kült bir espri haline gelebilir.

Filmde kullanılan müzikler çok güzel. Sahnelerle bütünlük yaratma açısından doğru müzik seçimleri yapılmış. Özellikle Rasputin şarkısının çaldığı sahnelerde dans etmemek için sabır gösterilmeli. Tabii Anadolu Tat 1071’i duyduğumuz anda gelen o tanıdık hissiyatla yarışamayabilir.

Ölümlü Dünya 2, en az ilki kadar güzel ve keyifli bir iş olmuş. Bu kez karakterler de daha oturaklı duruyor. Film için kötü bir yorum yapmak sanki izlediğim filme ve attığım dolu dolu kahkahalara ihanet etmek gibi hissettirdiğinden hakkında olumsuz yorum yapmak istemiyorum, açıkçası olumsuz sayılabilecek pek bir şey de görmedim.

Ayrıca filmi sinemada izlemenizi öneririz. Bu tarz bir filmi sinemada ortak beklentiyle izlemek film için de seyirci için de daha olumlu bir etki yaratıyor; çünkü gülmek bulaşıcıdır.

Yönetmen : Ali Atay

Senaryo : Ali Atay, Feyyaz Yiğit Çakmak, Aziz Kedi

Görüntü Yönetmeni : Serkan Güler

Oyuncular : Feyyaz Yiğit Çakmak, Ahmet Mümtaz Taylan, Alper Kul, İrem Sak, Doğu Demirkol, Mehmet Özgür, Giray Altınok, Sarp Apak, Özgür Emre Yıldırım, Reha Özcan

Türkiye / Komedi-Aksiyon / 116 Dk.

5 YORUMLAR

  1. Hayatımda izlediğim en kötü filmdi. Ailecek gitmiştik, hayal kırıklığı… Küfürle başlayıp küfürle biten, kalitesiz, oyuncularına yakışmayan, zaman ve para kaybettiren bir film.

  2. Bu kadar edepsizlik olmaz!!! Küfürler havada uçuyor, konu berbat. Paraniza yazik gitmeyin.Terbiyesizlik. Oyunculara da yaziklar Olsun, para için basitleşmişler.

  3. Film çok kötü, 10 üzeri den 0 Türk toplumuna ve Müslüman olan kişiye uygun deil filmin sonunda ölen adamı yakıyorlar ne alaka her cümlede bir küfür filmin amacı konusu saçma sapan küfür içerikli bir film 13 yaş için hiç uygun deil kesinlikle gitmeyin pişman olursunuz benim gibi oğlumla gittim oğlumdsn utandım

  4. Rezillik toplumun kültürünü bozmak için yapılmış zannedersem. Kesinlikle paranızı geri isteyeceğiniz ve yasaklanmasını isteyeceğiniz bir film. Oyuncu kadrosu süper ama bu film yasaklanmalı. Gösterimden kalkması için Şikayetçi olacağım ve herkeste olsun yazık çok yazık bu oyuncularada yazık nasıl küçük durumlara düşmüşler. Bu filmi yapaninda yaptiraninda oynayaninda oynataninda biraz özel olun ya bu nedir dustugunuz duruma bakın bide ülkede yayinlaniyo bu ananiz baciniz kardeşimiz çoluk çocuğumuz yokmu la zorlami yaptirdilar silahımı dayadilar kafanıza. Sinirden gulersiniz filmde

  5. Küfür yerli yerindeyse belki olabilir.Çok küfürlü olduğu kadar küfürler yersiz,kalitesiz ve filme birşey katmıyor.Çocuklarınızla kesinlikle gitmeyiniz.

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz