Online Vahşet

Marc Martínez Jordán’ın hem yönettiği hem de filmin senaryosuna ortak olduğu Online Vahşet, ev istilası türünde bir korku ve gerilim filmi. Orijinal ismi ”Framed” olan film Alex’in(Joe Manjon) ve ona veda partisi düzenleyen arkadaşlarının üç sadist tarafından saldırıya uğramasını ve aralarındaki ölüm kalım mücadelesini ele alıyor.

Online Vahşet filmi Ziyaretçiler (2008) ve Katliam Gecesi (2013) gibi filmlerle benzerlikler taşısa da Jordan’ın kurgusuyla ev istilası türündeki korku filmlerine yepyeni bir soluk getirerek kendi özgünlüğünü yaratmayı başaran bir film. Dijital dünyada bir devrim diye sunulan, dünyanın her yerinden her türlü cep telefonu, tablet vb. uyumlu olan ve canlı yayın yapılabilen Framed adlı paylaşım uygulaması dünya çapında popülerlik kazanınca herkes bu uygulamayla şöhret olmak ve takipçi sayısını artırmak için birbiriyle yarışa girer.

Canlı yayında canlı hamam böceği ya da kendi pisliğini yiyenler, aşk cinayeti işleyenler, terör saldırısında kafa kesenler, kendini teşhir eden kadınlar… Tam da bu noktada Framed’de zirveye e oturmak için her türlü vahşeti gözünü kırpmadan yapan Alex Maruni (ev istilacıların lideri) ve iki arkadaşı ortaya çıkar. ’’Başkasının Evinde Adını’’ verdikleri canlı yayında katliam başlar. Evdekiler adım adım vahşice katledilmeye başlayınca izleyici sayısı artmaya başlar.

Katiller, kurbanlarına verdikleri ilaçlarla onlara her türlü vahşeti yaptırırlar. İlaçların etkisiyle yamyama dönenler, kendi vücutlarını ağızlarıyla parçalayanlar… Şiddetin dozajı arttıkça takipçi sayısı daha da artmaya başlar. 1 kişiyle başlayan takipçi sayısı 12 saatte 30 milyon takipçiye ulaşır.

Online Vahşet ; renk kullanımı, makyaj ve efektler açısından çok başarılı. Özellikle de şiddet sahneleri çok gerçekçi bir film. Oyunculukların çoğunun iyi olmamasına rağmen en başta Alex Maruni ‘in sonrasında Claudia’ın (Clàudia Pons) ve Moris’in (Daniel Horvath) karakterlerini ustaca canlandırması filme sürükleyicilik kazanıyor.

Online Vahşet, bir şiddet güzellemesi olduğu için epeyce eleştirilebilir. Filmde insanlara ve hayvanlara uygulanan vahşet birçok kez sizde muazzam bir tiksinti uyandırsa da birçok sahnede yüzünüzü çevirmek zorunda kalsanız da sosyal medyanın insanları nasıl terörize ettiğini, nasıl gerçek bir sadiste veya psikopata dönüştürdüğünü, nasıl aptallaştırdığını göstermesi açısından gerçekleri zihnimize ağır darbeler indirerek anlatan didaktik bir sosyal medya eleştirisi. En nihayetinde katliamı devam ettiren asıl itici güç takipçi sayısının artması ve bu vahşete prim verilmesi değil midir ve bu konuda kaçımız ne kadar masumuz ?

 

‘’Online Vahşet ‘’filminden replikler :

‘’ Ruhunuzun ne kadarını şöhret için vermeyi kabul edersiniz ve zaten ne kadarını başkasına verdiniz ? ‘’

‘’ Milyonlarca ses kafamın içinde internet, dedi. Tanrı büyük planı için İsa’yı seçmişti, internet de beni seçti. ‘’

Yönetmen ve senaryo : Marc Martínez Jordán

Görüntü Yönetmeni : Yuse Riera

Oyuncular : Alex Maruny, Julia Molins, Pep Sais, Daniel Horvath, Joe Manjon, Claudia Pons, Enriv Auquer, Biel Montoro

İspanya / Korku / 80 Dk.

 

Film notum:
İLEOnline Vahşet
KAYNAKOnline Vahşet
Önceki yazıUslu Çocuklar
Sonraki yazıBağlılık-Aslı

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz