Uslu Çocuklar  /  Good Boys

Ortaokul yıllarınıza geri dönmek istermisiniz?

Kendi adıma ben isterim doğrusu. Yaramazlığın, haylazlığın, çocukluk aşklarının zirve yaptığı yıllar. İşe gitmek, çalışmak, elektrik, su, odun, kömür, yiyecek, içecek gibi faturaları ödeme derdi yok. Dibine kadar beleş bir yaşam.

Ortaokul altıncı sınıfa giden ve kendilerine ”Minder Kankaları” adını veren 12 yaşındaki Max, Lucas ve Thor isimli üç arkadaş, zengin bir çocuğun düzenlediği ”öpüşme partisi” ne davet edilirler. Ancak; öpüşmeyi bilmedikleri için nasıl öpüşülürü araştırmaya başlarlar. Max, arkadaşları ile beraber nasıl öpüşülürü öğrenmek için babasının kullanmasını yasakladığı Drone ile komşu evdeki sevişen genç komşularını izlemeye karar verirler. Komşuları Drone’u farkedip imha ederler. Max, hem kırılan Drone’un yenisini babası eve gelmeden yerine koymak hemde parti gününe kadar arkadaşları ile birlikte öpüşmeyi öğrenmek zorundadır..

Kişiliklerini henüz inşa edememiş olan 12 yaşındaki bu üç çocuk oldukça sempatik ve sevimliler. Ebeveynlerinin ve öğretmenlerinin yüzeysel değindikleri yaşamın gerçeklerinden ve pisliklerinden ise bihaberler. Kötülük nedir bilmiyorlar ve mümkün olduğunca beladan uzak durmaya çalışıyorlar. Bu tertemiz yüreklerine rağmen aileleri o kadar temiz değil ne yazık ki.. Kendilerine özel ilgileri olan ergenlik ve kişisel gelişim çağında ki bu çocuklardan Lucas’ın anne ve babası ayrılmanın eşiğinde diğeri manyaklık derecesinde seks bağımlısı, ötekisi ise katı kuralları olan sert bir aile.

Yönetmen, Saf ve meraklı ufaklıkların cinsel terminolojiyi yanlış kullanma tekniğini uygulayıp seyirciyi tatlı tatlı gülümsetirken anlatılan hikayenin hiç bir safhasında ahlaksız anlatıma izin vermiyor ve izleyiciyi o bilinen sıcak sulardan uzak tutuyor. Filmin esprileri oldukça seviyeli ve kavram yanılgılarının üzerine nadiren çıkıyor. Senaryosu düzenli ve düzeyli olan ”Uslu Çocuklar” güldürürken bazen melankolik, duygusal bir yapıyada bürünüyor. Bu duygusallık biraz uzatılsa da komediyi bölmüyor. Başka bir deyişle acı ve tatlı dengede tutuluyor.

Sözün Özü :  Filmin senaryosunu, kurgusunu ve oyunculuklarını beğendiğim hikayede üç çocuğun yaşamını merkezine alan ” Uslu Çocuklar” görülmesi gereken bir komedi filmi. Komedi filmlerini seviyorsanız yada canınız sıkılmışsa, stresliyseniz, gülüp rahatlamak istiyorsanız Uslu Çocuklar tam size göre, kaçırmayınız!

Yönetmen : Gene Stupnitsky

Senaryo : Lee Eisenberg, Gene Stupnitsky

Görüntü Yönetmeni : Jonathan Furmanski

Oyuncular : Jacob Tremblay, Keith L. Williams, Brady Noon, Molly Gordon, Lil Rel Howery, Will Forte

ABD/Komedi/90 Dk.

Film notum:

 

1 YORUM

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here