Özel Bir Hediye / Le Nouveau Jouet

BENİM OYUNCAĞIM BU OLSUN…

Zengin ve fakir dengelerini, sosyal sınıf farklılıklarını, fakirlerin zaaflarını, zenginlerin ayrıcalıklarını, fakirlerin yaptığı ama zenginlerin genel olarak yapamadıklarını eğlenceli bir dille anlatan ”Özel Bir Hediye” hafta sonu ailece gülmek, eğlenmek isteyerek sinemaya gitmeyi düşünenler için iyi bir seçim olabilir. Ben, filmi izlerken ailece gülüp, eğleneceğinize inanıyorum. Kaçırmayınız!

OrtaKoltuk Puanı:

 

Bana göre komik

Özel Bir Hediye, 1976 yılında vizyona giren Le Jouet (Oyuncak) filminin yeniden çevrimi. 1976 Yılında ki filmi Françis Veber yazıp yönetmiş ve başrolü Pierre Richard üstlenmişti. Yeniden çevrim olan ”Özel Bir Hediye” nin yönetmen koltuğuna, ülkesinde komedi filmleri ile ünlenen James Huth oturmuş. Bu yeni çevrim, ilk filmin yanına yaklaşamasa da ben yine de sevdim. İzleyenlerin de seveceğini düşünüyorum. Film, seyircisini güldürmeyi başarırken, yaptığı sosyal toplum eleştirisi ile de düşündürmeyi amaçlıyor. Yönetmen, bazı esprilerde başarısız olsa da genelde başarılı bir iş çıkarmış. Başarısız komedi durumunu da anlattığı hikayenin kahramanına fıkra anlattırarak onaylatıyor. Kahramanımız kendine göre komik bir olayı anlatıyor ama karşısındakiler gülmüyor. Kahramanız, ”-ama bana göre komik” diyor. Kısacası yönetmen, ”karşında bulunanların, sana komik gelen her anlattığın fıkraya gülmesi gerekir diye bir kural yok” diyor.

İlk çevrim olan Le Jouet (Oyuncak) ile yeni çevrim Özel Bir Hediye arasında yer, mekan ve karakter olarak farklılıklar mevcut. İlk filmde kahramanız borç içinde yüzen ve bu nedenle bankalar ile başı belada olan bir adamdı. Bir medya patronunun yanında işe giriyordu. Günümüze uyarlanmış filmde ise yaptığı ve girdiği her işte başarısız olan bir adam AVM’ye güvenlik görevlisi olarak giriyor. Sonuç olarak, kahramanın her iki filmde de zengin bir imparatorluğun varisinin elinde oyuncak olması kaçınılmaz oluyor.

İlk filmin başkahramanı karizmatik, samimi, yeri geldiğinde güç kullanabilen bir hayalprestti. Yeni filmde ki kahraman bir kolunu kullanamayan, vurdumduymaz, iyi kalpli, zayıf bir kişilik.

Sami (Jamel Debbouze), hamile eşi Alice (Alice Belaïdi) fakir bir mahallede yaşayan bir adamdır. Yaptığı ve girdiği işlerde başarısız olan Sami, en son bir alışveriş merkezinde gece güvenlik görevlisi olarak iş bulur. İşe başladığının ilk gecesinde Fransa’nın en ünlü zengin adamı Philippe Etienne (Daniel Auteuil), oğlunun doğum günü hediyesi seçmesi için AVM’yi açtırır. Zengin iş adamının oğlu Alexandre (Simon Faliu) kendine hediye oyuncak olarak güvenlik görevlisi Sami’yi seçer. Bu durumu önce kabul etmeyen Sami, kendisine büyük bir ücret teklif edilince Alexandre’ın oyuncağı olmayı kabul eder ve olaylar gelişir…

Her ülkenin aşırı zengin ve fakirleri vardır. Bu uç insanların yaşamları da taban tabana zıttır ve hikayeleri farklıdır. Bize anlatılan anlatılan bu hikayede de eşini yakın zamanda kaybeden çok zengin iş adamı Philippe Etienne, oğlunun dışında herkese karşı konumu itibarı ile çok sert ve katı bir görüntü sunmaktadır. Parmağını şıklattığında her istediğini elde eden, devlet adamlarını, bakanları önemsemeyen, ayakta bekleten bu zengin adam değişebilir mi? İstediği her şeyi elde edebilen, her türlü teknolojiye sahip ama annesini kaybettiği için yaşama küsmüş, gülmeyen, içine kapanık Alexandre, yeniden mutluluğu yakalayıp gülebilir mi?

Filmin başrol oyuncusu Jamel Debbouze sevdiğim yetenekli bir oyuncu. Bu filmde de hayli başarılı. Zengin bir iş adamını canlandıran Daniel Auteuil ise dönem dramaları, romantik komediler ve suç gerilim filmleri dahil olmak üzere çok çeşitli film türlerinde rol almış bir Fransız aktör ve yönetmendir. Kendisini hep dünyaca ünlü aktör Robert De Niro‘ya benzetirim. Burada ki zengin iş adamı rolünün de hakkını veriyor usta oyuncu.

Sonuç olarak, zengin ve fakir dengelerini, sosyal sınıf farklılıklarını, fakirlerin zaaflarını, zenginlerin ayrıcalıklarını, fakirlerin yaptığı ama zenginlerin genel olarak yapamadıklarını eğlenceli bir dille anlatan ”Özel Bir Hediye” hafta sonu ailece gülmek, eğlenmek isteyerek sinemaya gitmeyi düşünenler için iyi bir seçim olabilir. Ben, filmi izlerken ailece gülüp, eğleneceğinize inanıyorum. Kaçırmayınız!

Yönetmen : James Hunth

Senaryo : James Hunth, Sonja Shillito

Görüntü Yönetmeni : Stéphane Le Parc

Müzik : Goodwing & Foltz

Oyuncular : Jamel Debbouze, Daniel Auteuil, Simon Faliu, Alice Belaïdi, Anna Cervinka, Aton, Laurent Saint-Gérard, Salim Kissari, Lucia Sanchez, Dorylia Calmel, Atmen Kélif, Redouanne Harjane, Gilles Cohen, Mahdi Alaoui

Fransa / Komedi / 112 Dk.

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz