John Wick 4

EFSANE, YİNE YENİDEN

İlk bölümden itibaren, aksiyon-macera-gerilim-suç filmlerini seven izleyicilerin zevkle takip ettiği John Wick 4, yine 170 dakika boyunca seyircisini koltuğuna yapıştırıp aksiyona doyuruyor. Seriyi takip eden John Wick fanlarının, bu 4. bölümü de sinema salonlarına giderek gözlerini kırpmadan izleyeceklerine adım gibi eminim. (Seriyi takip etmeyen sinema severlerin ilk 3 bölümü izlemeden 4. bölümü izlemelerini tavsiye etmiyorum.)

OrtaKoltuk Puanı:

 

DÜŞMAN BİTMİYOR Kİ…

Tehlikeli aksiyon sahnelerinde dublörlük yaparken 2014 yılında vizyon sokulan John Wick filmi ile yönetmenliğe adım atan Chad Stahelski, dördüncü bölümün de yönetmeni. Jojn Wick (Keanu Reeves), ilk bölümde yavru köpeği öldürülünce intikamını almak için ortalığı birbirine katıyor ve yüzlerce kişiyi öldürüyordu. İkinci filmde hikaye Roma’ya taşınıyor ve sanat galerileri içinde intikam koşuşturması devam ediyordu.

Üçüncü bölümde, gizli suikastçı birliğinden atılan Wick’in ölüm fermanı imzalanıyordu. Suikastçılar ödül için Wick’in peşine düşüyor o ölmemek için öldürüyordu. Dördüncü bölümde Wick, suç örgütünü yenmek için mücadele ederken yeni düşmanı The Marquis (Bill Skarsgård) ile tanışıyor. Wick, özgürlüğünü geri kazanmak, High Table isimli suç örgütünü bitirmek ve yeni düşmanını yenmek için tüm becerilerinin sınırlarını zorlamak durumundadır…

MACERAYA YENİ YÜZLER

Yeraltı dünyasında ”Baba Yaga” olarak tanınan John Wick, bu 4. bölümde de koşmayı, ateş etmeyi, öldürmeyi bırakmıyor. Yine yüzlerce adam intikam uğruna telef oluyor. John Wick 4 filminde bize yeni dost ve düşman karakterler tanıtılıyor. Kötü adam Bill Skarsgård, kör suikastçı Donnie Yen, grotesk kumarbaz Scott Adkins, operatör Clancy Brown, onurlu otel müdürü Hiroyuki Sanada ve kızı rolünde Rina Sawayama. 5. si çekilecek olan filmde bu karakterlere yeni yüzlerde eklenebilir. Bu yeni karakterler seri için risk oluşturur mu bilemiyorum.

John Wick’in çok ötesine geçen bir dünya yaratan Stahelski, 270 dakika süren filmde her karakterin geçmiş derinliğine girmeden ihtiyaç duyduğu kadar yararlanmayı başarmış. Yönetmen, karakterlerin kısa bir sohbeti, bazen bir bakışı ile onları anlatmayı uygun bulmuş. Bu nedenle yönetmene itiraz etmeyen, oldukça hareketli, her anı  aksiyon dolu bu filmde rol alan her bir karakter benim burada ne işim var demeden oynadığın rolün hakkını vermiş.

JOHN WİCK BU BÖLÜMDE ÖLÜYOR MU ?

3. Bölümde Roma’yı tercih eden Stahelski, bu bölümde en dahiyane koreografi sekansları için  Paris’i tercih etmiş. Montmartre merdivenlerinde bir aşağı bir yukarı yapılan yolculuk aynı derecede komik ve acı verici. Hiç kimsenin güvende olmadığı hikayede en öldürülemez diyeceğimiz karakterler ölebilir. Ya da önemsemediğimiz karakterler kendi hikayelerini çekilecek olan yeni bölümlere taşıyabilir. Örneğin; sıkça vurulan, her kemiği kırılan kahramanımız John Wick (Keanu Reeves) bu bölümde ölebilir ve yerini yeni bölümlerde yan bir karakter alabilir. Yaşı ilerleyen Keanu Reeves daha ne kadar aksiyonu bol, hareketli, koşturmacalı, inişli çıkışlı filmlerde rol alabilir ki ? Yeni kahraman ortaya çıkabilir mi ? Olabilir. Filmin senaryosunu, kurgusunu, müziklerini, aksiyon sahnelerini, kamerasını, oyunculuklarını beğendim. Diğer üç bölümü izleyen John Wick hayranlarınında bu dördüncü bölümü seveceğini düşünüyorum.

Unutmadan yazayım. İlk 4 bölümde otel resepsiyon görevlisi Charon olarak izlediğimiz, zor durumlarda John Wick’e yardım eden 1962 doğumlu Lance Reddick 17 Mart 2023 tarihinde evinde ölü bulundu. İyi oyuncuydu Allah rahmet etsin.

Sonuç olarak; İlk bölümden itibaren, aksiyon-macera-gerilim-suç filmlerini seven izleyicilerin zevkle takip ettiği John Wick 4, yine 170 dakika boyunca seyircisini koltuğuna yapıştırıp aksiyona doyuruyor. Seriyi takip eden John Wick fanlarının, bu 4. bölümü de sinema salonlarına giderek gözlerini kırpmadan izleyeceklerine adım gibi eminim. (Seriyi takip etmeyen sinema severlerin ilk 3 bölümü izlemeden 4. bölümü izlemelerini tavsiye etmiyorum.) İyi seyirler.

Yönetmen : Chad Stahelski

Senaryo : Michael Finch, Shay Hatten

Görüntü Yönetmeni : Dan Laustsen

Oyuncular : Keanu Reeves, Donnie Yen, Rina Sawayama, Shamier Anderson, Bill Skarsgård, Laurence Fishburne, Hiroyuki Sanada, Scott Adkins, Lance Reddick, Ian McShane, Marko Zaror, Clancy Brown, Natalia Tena

ABD / Aksiyon-Suç-Gerilim / 170 Dk.

 

1 YORUM

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz