Anasayfa Film Eleştirisi ve Yorumlar VE PANAYIR KÖYDEN GİDER

VE PANAYIR KÖYDEN GİDER

1038
0

VE PANAYIR KÖYDEN GİDER

Ve Panayır Köyden Gider, filminin yönetmen koltuğuna, 1971 İstanbul doğumlu 15 dakika süreli ”Kayıp(2013)” isimli kısa filmi ile tanıdığımız Mete Sözer oturmuş. Yönetmen Mete Sözer, bu kısa süreli filmiyle uluslararası festivallerde tam yirmi dört ödül kazanarak büyük bir başarıya imza atmıştı. Bu sefer, senaryosunu ve yapımcılığını da üstlendiği, Konya’nın Gökbudak köyünde çekimlerini tamamladığı ”Ve Panayır Köyden Gider” ile ilk kez uzun metrajlı bir filme imzasını atmış oldu. Birçok festivale iştirak eden film, İrlanda film festivalinde ”En İyi Film” ödülü, Alaska film festivalinde de ”En İyi İkinci Film” ödülünü aldı. Diğer katıldığı festivallerde de ilgi çekmeyi başaran bir yapım oldu.

VE PANAYIR KÖYDEN GİDER

Filmde, gizemli bir yabancının 3-5 hane insanın yaşadığı köye gelişi, burada geçmişi ile yüzleşmesi ve köy halkının birbirlerine bağlı yaşamları anlatılmaya çalışılıyor. Üzerine basa basa ”anlatılmaya çalışılıyor” diyorum çünkü; yönetmen derdini, anlatmak istediğini seyirciye yeterli seviyede geçiremiyor ne yazık ki! Yavan, havada kalan sorular, geçmişe ve geleceğe gidip gelerek puzzle parçalarının birleştirmeye çalışmak yoruyor seyirciyi. Filmin sonunda, ”kim kimdi?, ne oldu şimdi?, ne bu şimdi?, yani?, ???” gibi sorular oluşurken seyircinin beyninde, herkes ”-sen bir şey anladın mı? der gibi birbirinin yüzüne bakıyor anlamsızca! Lafın kısası ben, yönetmenin filmde kurduğu dünyayı sevmedim ve anlatmak istediği hikayenin içine girmek istememe rağmen bir türlü giremedim. Başka bir söylemle, yönetmenin hikayesi ve anlatım tarzı bana çok gerçekçi gelmedi doğrusu.

VE PANAYIR KÖYDEN GİDER

Ve Panayır Köyden Gider böyle bir film sevgili sinema severler. Yönetmen, kamerasını iyi kullanmış eyvallah. Yerli yerine serpiştirilen müziklerini de beğendim eyvallah. Oyunculara yapılan makyajları da beğendim eyvallah. Oyunculuklarda tadındaydı, tüm oyuncular verilen görevi yerine getirmeye çalışmış ona da eyvallah. Ama sevgili yönetmenim, hikayeye gizem katacağım diye dolambaçlı yollara sapmaya, atraksiyonlara girişmeye, hikayeye çok basit demode espriler serpiştirmeye çalışmaya ve filmin sonunda insanların bir şey anlamadan salondan ayrılmalarına ne hakkın var?

VE PANAYIR KÖYDEN GİDER

Mete Sözer’in ileride çok daha iyi filmlere imza atacağına yürekten inanıyorum. Kendisinde o kapasite var. Ancak, bu filminin Türkiye’de gişe yapmayacağı açık ve net. O nedenle üzülerek ”Ve Panayır Kısa Sürede Vizyondan Gider” diyorum ben. Sinemayla kalın, sağlıklı kalın. İyi seyirler.

VE PANAYIR KÖYDEN GİDER

OrtaKoltuk Puanı:

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz