Ağzı Olmayan Kız

Bize hep üç maymun olmayı öğrettiler… “Aman sus, sakın duyma, asla görme hatta bilme de”. Hayatı nasıl ele alacağız o zaman? Sahi, o zaman nasıl güzelleştirebileceğiz, nasıl geliştirebileceğiz, nasıl aşabileceğiz kötülükleri, yanlışlıkları, eksiklikleri…

Can Evrenol, Kutay Ucun ile birlikte, Cem Özüduru’nun “Perihan” kitabından serbest uyarladığı senaryodan çektiği “Peri: Ağzı Olmayan Kız” filminde görmenin, duymanın, konuşmanın ne denli önemli olduğunu, hem de gözsüz, kulaksız, ağızsız çocuklar üzerinden anlatıyor. Bir de kokuyu katmış aralarına, çünkü koku olmazsa tat almayı bilemeyiz…

Gündemle ilişkili, çarpıcı bir konu filmin anlattığı… Bir çevre felaketi yaşanmış, egemen güç, bunun nedenlerinin bulunmaması için herkesi her şeyi izole etmiş yaşamdan. Ama bulamadığı, yakalayamadığı “uzuvları eksik” insanlar kalmış arada.

Önce tabii, çevre felaketine yol açacak bütün santral, maden ocağı, orman kestirecek yol, havalimanı, kanala karşı çıkmanın gerekliliğini anlatıyor film. Güçlerinizi birleştirince (okuma yazma bile bilmeyen -eksik!- çocukların zorlu macerası birlikteliğin gücünün de göstergesi aynı zamanda) üstesinden gelemeyeceğiniz hiçbir sorun olamaz.

Masalsı bir film…

Filmin fazlaca atraksiyona kaçmadan konuya yönelmesi, çocukların (bana göre gerçekten de başarılılar) oyunlarında serbest bırakılması, efektlerle aşırıya kaçılmaması başarısını arttırıyor. Yönetmen ne istediğini bilerek, kararlılıkla kotarmış filmini. İster fantastik deyin ister düş isterse hayal dünyası… Bu filmden çıkaracağımız çok ders var.

Filmi, “kıyamet” ve “kıyamet sonrası” (apokaliptik ve post apokaliptik) olarak niteleyenlere katılamıyorum hak versem de… Bir uyarı filmi bana kalırsa. Kıyamete kalmadan, yaşanması olası iklim ve çevre felaketleri öncesinde eksik(!) çocukların bize gösterdiği yoldan, hep birlikte yürümeliyiz.

Yönetmen : Can Evrenol

Senaryo : Kutay Ucan, Can Evrenol

Görüntü Yönetmeni : Meryem Yavuz

Oyuncular : Denizhan Akbaba, Elif Sevinç, Özgür Civelek, Kaan Alpdayı, Sermet Yeşil, Mehmet Yılmaz Ak, Özay Fecht

Türkiye / Fantastik-Macera / 97 Dk.

Film notum:

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here