Ver mehteri ver, Türkler geliyor..

Yapımcılar, sinema yazarlarını önemsemeyip hafta içi gösterim yapmayınca bizde okuyucularımıza karşı duyduğumuz saygı nedeniyle sonra izleyip yorum yapmaya çalışıyoruz. Bu durum son zamanlarda Türk filmleri için sık tekrarlanmaya başladı. Kendileri bilir. Biz iyiye iyi diyoruz. Beğenmediysek de nedenini söylüyoruz. Vizyona giren her Türk filmini övecek halimiz yok.

Bugün vizyona giren ”Türkler Geliyor : Adaletin Kılıcı” filmini Başakşehir Olimpa Avm’nin sinemasında izledim. Büyük bir ihtimalle filmin oynatıldığı salondaki merceğin ya eski ya da kirli olması nedeniyle (filmin bu şekilde çekildiğini düşünmek bile istemiyorum) anlatılan hikayeyi, baştan sona karanlık puslu bir şekilde izledik. Oyuncuların doğru dürüst yüzü bile seçilmiyordu.

Filmde, Fatih Sultan Mehmet Han‘ın görevlendirdiği Türk Akıncılarının, annesini ve kardeşini öldürüp iktidarı ele geçiren Türk düşmanı Sırbistan kralı Lazar’ı etkisiz hale getirme mücadeleleri hikaye ediliyor.

Eski tarihi filmler daha keyifliydi..

Çocukluğumda Cüneyt Arkın‘lı, Kartal Tibet‘li ve Serdar Gökhan‘lı tarihi filmleri en az 3-4 kez üst üste izlemişimdir. O filmleri izlediğimde bazen Malkoçoğlu, bazen Kara Murat, bazen Karaoğlan bazen de Tarkan olurdum. Her izlediğimde ayrı bir haz alırdım bu tarihi filmlerden. Öyle sanıyorum ki bu tür tarihi filmler, teknoloji çocuklarının ilgi göstermemesi nedeniyle artık yapılmıyor. Zaten yapılsa da sinema da teknoloji ne kadar ileri giderse gitsin o eski zamanlarda ki tarihi filmlerin tadına ulaşamıyor ne yazık ki..

Tarihi bir filmi alıp götüren başrol oyuncusu ve kötü adamıdır. Filmi bazen sadece onlar için izlersin. Cüneyt Arkın‘ın duruşu, bakışı, gülüşü, mimikleri, aksiyon sahnelerindeki vücut hareketleri sizi mutlu ederken kötü adam Erol Taş‘ın, Bilal İnci‘nin, Kazım Kartal‘ın insanı delirten kötülükleri, kahkahaları çileden çıkarırdı seyircileri. Şimdilerde Türk sinemasında böyle oyuncular yok maalesef. Bu filmde, Serdar Gökhan‘ın dışında öyle öne çıkan sadece onun için bu film izlenir denilen bir oyuncu yok.

Bugün vizyona giren filmin akıncı beyi Sungur rolündeki başrol oyuncusu Emre Kıvılcım ve kötü adam rolündeki Levent Özdilek yukarıda belirttiğim özelliklere sahip oyuncular değiller. Ne kadar cilalarsan cilala parlamıyorlar.. Zalim kralların zulmüne son vermek için görevlendirilen akıncıların maceralarını anlatan Türkler Geliyor filminin çekim kalitesini ve dövüş sahnelerini beğendim. Beğenmediğim ise karakterlerin görüntüsünün ve kostümlerinin gerçeklik duygusunu yansıtamaması. Dağlarda, ormanlarda yatıp kalkan Akıncı beyi ve adamlarının günler süren mücadelelerinde saçlarının, kıyafetlerinin hiç bozulmaması, hepsinin berberden yeni çıkmış gibi saçlarının taranmış ve sinek kaydı traşlı olması güldürüyor insanı.

Bu tür tarihi filmlerde genellikle hikayenin kahramanı ve arkadaşlarının nerde yaşadığı, nasıl akıncı oldukları, lakapları gibi derinlemesine karakter analizi yapılırdı. Bu filmde böyle birşey yok. Bildiğimiz tek şey Fatih Sultan Mehmet Han‘ın akıncıları olması. Senaristimize, bundan sonra devam filmi çekilecekse eğer (ki çekilecek) eski tarihi Türk filmlerini defalarca izlemesini şiddetle tavsiye ediyorum.

Mağlubiyet Yiğidin Kamçısıdır..

Filmde, Türk’lerin merhametini, şevkatini, cesaretini, düşmanın yüreğine korku salan kahramanlıklarını öven hamaset dolu sözcükler fazlasıyla mevcut. Akıncıların gelişi ve kavga sahnelerinde ki Türk insanını gaza getiren Mehter marşı da cabası. Bunlar tarihi filmlerde olması gerekenler bunda abartılacak birşey yok ama film, insanların rahatlamasını sağlayan esprilerden nasibini alamamış. Oysa Türkler katı görünüşlerinin yanında oldukça esprili insanlardır.

Filmde aklımda kalan ve dilime dolanan tek şey Türk Akıncılarını anlatan ”Türkler Geliyor” bestesi. Film bitti eve geldim, hala melodi dilimde. Bu da birşey. Filmin müziklerini yapan besteci Cem Öğet‘i, kulaklara yer eden böyle bir beste yaptığı için tebrik ediyorum. Aklıma takılan soru şu : Uygur ve Oğuz Türkleri zamanında Kopuz eşliğinde icra edilen melodiler 1456’lı yıllarda değişime uğramadan söylenmeye devam ediyor muydu? Bağlama, o yıllarda Türklerin daha çok kullandığı bir enstrüman değil miydi? Birde filmde 3 dakikayı aşan zikir sahnesine gerek var mıydı diye sormak istiyorum yönetmenimize. Birilerine yaranmak için gerek yok bu tür atraksiyonlara. Lütfen, okumayan, dinlemeyen, bilmeyen insanların kafasını karıştırıp bu işten nemalanan insanların ekmeğine yağ sürmeyiniz. Sırf, filmim izlensin para kazanayım isteği ile sorgulama yeteneğinden yoksun insanları, kollarını açmış bekleyen tarikatların kucağına atıyorsunuz. Yapmayınız, bunlar tehlikeli işler.

Sözün özü : Türkler Geliyor : Adaletin Kılıcı, Türklerin kahramanlıklarını, zulme ve haksızlığa karşı verdikleri mücadeleleri anlatan, çekim kalitesi ve dövüş sahneleri başarılı bir tarihi film. Bu türe meraklı seyircilerin, Cüneyt Arkın‘ın ”Malkoçoğlu : Akıncılar geliyor” filmi ile kıyaslaması için iyi bir fırsat.

Not : Lütfen filmlere yorum yapmayı unutmayınız! ( Film, 13A( 13 Yaş ve Altı İzleyici Kitlesi Aile Eşliğinde İzleyebilir )  şeklinde sınıflandırılmıştır.

Yönetmen : Kamil Aydın

Senaryo : Mehmet Bozdağ

Görüntü yönnetmeni : Efe Kubilay

Müzik : Cem Öget

Oyuncular :  Emre Kıvılcım, Ece Çeşmioğlu, Serdar Gökhan, Levent Özdilek, Ebru Özkan, Selda Alkor, Seray Kaya, Ogün Kaptanoğlu, Cemal Hüner, Funda İlhan, Eren Vurdem, Sezgin Erdemir, Atilla Güzel, Tolga Akkaya, Oğuzhan Yarımay

Türkiye / Tarihi-Aksiyon-Macera / 125 Dk.

OrtaKoltuk Puanı:

10 YORUMLAR

  1. Tek kelimeyle muhtesemdi …yapimcisini ve oyunculari tebrik ediyorum bu tarz filimleri her zaman bekliyoruz..lutfen herkes izlesin tarihimize sahip ciksin.biyle yapimlari her zaman desteklemeliyiz..

    • Ben devlete tarihi ve sosyo ekonomik projeler hazırlayan tarih araştırmacısı ve stratejistim. Eleştirmeni okudum üzüldüm yargı ne kötü bir hastalık. Türk, Müslüman demektir. Osmanlının başarısı kulun değil Yaradan ın emirlerine tam uyduğu içindi. Oysa eleştirmenimiz filim tekniği bakımından 12 aylık dünyanın bu tür en iyi filimlerinin savaş kılıç at binme sahne hocalarından dersler alınarak çekilmiş bu muazzam filmi sadece beğenmiş. Başka? Zikir sahnesi niye uzunmuş da tarikatlara seyirciyi itermiş de. Vah vah. Kurda kuzuyu teslim etmişiz dini cihadı Osmanlıyı anlamamış bir Batı aydını filme 5 üzerinden 3 vermiş. Oysa vatandaş benim gibi muhteşem diyor. Hollywood kalitesinde yapılmış bu filim cidden muhteşem.

  2. Film gayet güzeldi eleştirmen bu alanı bildiği için kendince eleştirmiş ama bence bütün hepsi güzeldi belki oyuncuların sahnelenmesi kısmı daha iyi olabilirdi lâkin zikir vs sahneleri abarttıklarını ya da birilerine yaranmak için yaptıklarını zannetmiyorum… çünkü atalarımız zikirle ve imanlarıyla savaşmışlar gerçekten…

    • Ben bu tarz filmler ve diziler sevmem normalde ama filmin çekiliş tarzını okuduktan sonra ilgimi çekti ve izledim Gerçekten de çok beğendim çok güzeldi Büyük bir coşku ve gurur duydum Sadece beni düşündüren zikir sahnesiydi Neden buna gerek duyduklarını anlamadım

  3. Film tek kelimeyle muhteşem di.Bu yorum yazan arkadaşın aksine böyle flimler çekilmeli ve gidilmeli kötü olan flimler bile bu tarz flimeler için desteklenmeli ver mehteri Türkler geliyor derken bile bir sorunlu düşünce olduğunu tahmin ettim en iyisi bu arkadaş ve bu arkadaş gibi düşününler kahraman amarikan flimlerine dünyayı kurtarmaya devam etsinler .

  4. Tek kelimeyle harikaa bir filmdi. Emeği geçen herkese teşekkürler. Böyle filmlerin sayısı arttırılmalı. Ayrıca müzikler tam yerinde ve coşmamak mümkün değil. Belirtmeden geçemeyeceğim Türk olmak için değil, müslüman olmak için şahadet getirilir. Gözden kaçmış olabilir tabiki

  5. Ben dün izledim filmi bence Türk akıncılarından ziyade Boşnakları ön plana çıkaran onları öven bir film olmuş daha güzel ve geniş bir senaryo ile çelişebilirmiş.Yapımcı biraz kolaya kaçmışsa benziyor

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz