Pervasız / Brazen

Türkiye’de olmadığımdan gösterime girecek filmleri sinemaya gidip izleyemediğim için Netflix filmlerini yorumlamak bana düşüyor. Hoş Netflix’in de çokça seyredeni var ama bazen bana bıkkınlık veriyor. Ara sıra çok iyi filmleri gösterime koysa da genelde aynı tarzda olanları seyircinin önüne sunuyor ve ister istemez usanıyor insan; ayrıca sinemanın tadını vermesi mümkün mü?..

Yaşadığım kasabada sevimli bir sinema var, yalnızca iki film oynuyor; dolayısıyla yeni gösterime giren filmleri burada da izleyemiyorum. 

Bu hafta da siz okuyucular için Pervasız filmini izledim. 13 Ocak perşembe günü gösterime girdi. Sinema tadı alamadım; daha ziyade dizi konseptine uygun bir film olmuş. Şöyle de söylemek mümkün; sinema ile dizi arasında kalmış.

Yine bir kitap uyarlaması ile karşı karşıyayız!

Bu olaya artık bozulmaya başladım; best seller kitaplarının tekrar tekrar okuyucunun, seyircinin gözüne dayatılmasını kolaycılık olarak algılıyorum. 

Uyarlama olacaksa; herkese ulaşamamış ama tanınması kesinlikle gerekli kişi ve olayları anlatan romanlar sinemaya uyarlanmalı. Örneğin daha önce eleştirisini yazdığım Jack London’ın bir bakıma otobiyografik olan romanından uyarlanan Martin Eden, yine Emile Zola’nın Dreyfus davasını anlattığı “Suçluyorum” (Türkiye’de Subay ve Casus olarak gösterildi) gibi. Bu önemli kitaplar elbette çok iyi yönetmenler tarafından yapılmalı, esere ihanet etmemek adına aslına uygun olarak çevrilmeli…

Gelelim filmimize!

Nora Roberts’in aynı adlı romanından uyarlanmış.  Yönetmenliğini Monika Mitchell üstlenmiş. Senaryosunu Suzette Couture, Donald Martin ve Edithe Swensen birlikte yazmışlar. Belli ki ekip çalışması olmuş senaryo, her ne kadar okumadıysam da  filmden çok romanı da eleştirmek gerekecek. 

Yönetmeniyle, roman kahramanlarıyla, oyuncularıyla kadın işi “Pervasız”

Monika Mitchelle hakkında Türkçe bir açıklamaya rastlamadım internette ama Fransızca okuduğum bilgilere göre sinemadan ziyade televizyon dünyasında ünlü biriymiş. Böylece filmi neden diziye benzetmiş olduğumu da anladım. Birkaç Noel filmi, değişik filmler de çekmiş. Kayda değer bir film var mı bilemiyorum ama ödül sahibi değil. Anlaşılan yönetmenimiz popüler işlere imza atıyor. 

Filmin oyuncu kadrosunda; Alyssa Milano (Grace), Sam Page (Ed), Colleen Wheeler (Senator Baxter), Matthew Finland (Jerald Baxter, öğrenci), Aaron Paul Stewart ( Billy) Will Verchere-Gopaulsingh (öğrenci).

Suç, dram ve gizem türündeki filmin konusuna gelince; Grace polisiye türünde roman kaleme alan ve  eserleri çok satan bir yazardır. Romanında; sıradan olduğunu düşündüğümüz kişilerin belki de sıradan olmadığını, onların gizli bir hayatları olduğu, sırlarının sanılandan daha karanlık ve tehlikeli olduğunun altını çizer…

Grace bir gün kız kardeşinden telefon alır ve hemen yola çıkar. Kız kardeşi eşinden ayrılmış ve çocuğunun velayetini almak istediği için bildiğimiz kadın sorunları ile boğuşmaktadır.  Kardeşine destek olmak isteyen yazarımız bir başka büyük sorunla karşılaşır. Güzel ve gösterişli olan kız kardeşinin ölümüyle!… Kardeşi Kathleen  çalıştığı lisede öğrencileri tarafından sevilen bir edebiyat öğretmenidir; aynı zamanda kendi gizil dünyasında  erkeklere hitap eden fantazi sitesi Desiree’de elinde kırbacı ile (bu kırbaç olayını da bir türlü anlayabilmiş değilim) kısa süreli şuh gösteriler  yapmaktadır. (Başarılı bir öğretmen niçin böyle bir sitede çalışır bu sorunun cevabını da bulamıyoruz. En azından psikolojik nedenleri üzerinde durulması gereken bir analiz yapılmalıydı diye düşünüyorum) Bu olay üzerine yıkılan ve acı çeken Grace, dedektif olan kardeşinin komşusu Ed  ile  birlikte  cinayeti çözmeye karar verir…

Filmi  izleyecek olanlara bir uyarıda bulunmak isterim. Film Desiree’nin görüntüleriyle başlıyor. İlk etapta kız kardeşlerin benzerliği yüzünden gösteriyi yapanın Grace olduğunu düşünüyorsunuz. (en azından ben böyle düşünmüştüm) Bunu spoiler vermek için söylemiyorum, izleyecek olan baştan bunu bilirse  filmi seyretmek  daha iyi olur kanısını taşıdığım için bu bilgiyi vermeye ihtiyaç duydum…

İnsanı şaşırtan, ters yüz ettiren bir cinayet çözümlemesi yok.  Aykırı bir şey yok. 

Sıradan bir gerilim polisiye filmi işte. Zaman geçirmek için izleyebilirsiniz. 

Yönetmen : Monika Mitchell

Senaryo : Edithe Swensen, Donald Martin, Suzette Couture

Görüntü Yönetmeni : Sean Kirkby

Kurgu : Christopher A. Smith 

Müzik : James Jandrisch, Jeff Tymoschuk

Oyuncular : Alyssa Milano, Sam Page, Colleen Wheeler, Matthew Finland, Aaron Paul Stewart, Will Verchere-Gopaulsingh

ABD / Gerilim-Polisiye-Suç-Dram / 92 Dk.

OrtaKoltuk Puanı:
Önceki yazıBenden Ne Olur ?
Sonraki yazıLicorice Pizza

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz