Planetarium

Planetarium filmini, senaryo yazarı olarak başladığı profesyonel hayatında, 3. Uzun metraj olarak yöneten Rebecca Zlotowski, 104 dakikalık, fantastik dram türü ile karşımızda. Oscar ödüllü Natalie Portman, filmin başrol oyuncusu olarak karşımızda.

1930 lu yılların sonlarına doğru, hayaletlerle konuştuğunu söyleyerek, Fransa’da küçük klüplerde gösteri yapan 2 Amerikalı kız kardeş, bir gece gösteriye katılan yapımcılar birliğinin başkanı, ünlü yapımcının dikkatini çekerler. Ertesi gün yapımcı, 2 kız kardeşi evine özel bir seans düzenlemeleri için davet eder. Seansdan sonra 2 kız kardeşe bir sözleşme sunar. Onlarla film yapmak istemekte ve çekimler boyunca evinde kalmalarını istemektedir. Ekonomik krizle ters orantılı, büyük bir gösterişle çekilen filmlerin dünyasına giren büyük abla Laura (Natalie Portman) ile evdeki seanslara devam eden ve üstünde deneyler yapılan küçük kardeş Kate Barlow ( Lily-Rose Depp/Jony Depp’in kızı) artık birbirinden farklı dünyaların insanları haline gelirler.

planetarium

Fransa-Belçika yapımı Planetarium filmi, oyuncu kadrosundan da anlaşılacağı üzere, daha çok yapım yeri olan ülkeler dışına satılmak için ve özellikle Amerika Birleşik Devletlerinde gişe şansı arayan bir film olarak sınıflandırılabilir. Filmin atmosferi, ruh çağırdıklarını söyleyen ve buna inandıklarını ispat etmeye çalışan 2 kız kardeş gibi biraz gizemli, biraz hüzünlü, kimi yerlerde pek net olmayan duygusal anlatım yapmaya gayret eden bir film olarak durmaktadır. Oskarlı oyuncu Natalie Portman şimdiye dek kendisinden görmediğimiz ruh haliyle perdede. Onun küçük kız kardeşi rolündeki Lily-Rose Depp ise Natalie Portman’ın gölgesinde sade ve basit bir oyunculukla, gelecekte sinema filmlerinde yer almaya devam edeceğini hissettiriyor.

planetarium

Amerikalı oyuncular eşliğinde Avrupa’nın II:Dünya Savaşına sürüklendiği dönemde, o günlerin gelecek vaat eden sinema sektörü Fransa’da neler yapıyor, Natalie Portman Fransız bir yönetmenle çalışırsa ortaya nasıl bir film çıkar diye merak ediyorsanız, film tam size göre. İyi seyirler dilerim.

Yönetmen: Rebecca Zlotowski

Oyuncular: Natalie Portman, Lily-Rose Depp, Emmanuel Salinger

Ülke: Fransa, Belçika  Yapım Yılı:2016  Yapım: Jean-Pierre Dardenne & Luc Dardenne

Senaryo: Rebecca Zlotowski, Robin Campillo  Görüntü Yönetmeni: Georges Lechaptois

Süre:104 dakika

planetarium

Film notum:

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here