Recep İvedik 7

Sinema salonlarından bir kuş misali uçarak dijital platformlara konan Recep İvedik, Bergama’da çekilen bilindik bir durum hikayesi ile sizleri  köy ortamına götürüyor. Bu ortamda doğayı, ormanı, yeşili yok ederek tesis, villa yapmaya çalışan, rant peşinde koşan iş adamlarına karşı mücadele eden Recep İvedik, avukat, köy öğretmeni, kamyoncu arkadaşları ve köy halkı ile birlikte sizleri de bu mücadeleye davet ediyor. Recep İvedik filmlerini seviyorsanız ve sevmeseniz bile gelinlik giydirilip evlendirilen 6 yaşındaki çocuk haberlerinden ve her türlü pisliğin yaşandığı bu kaos ortamından uzaklaşıp biraz gülüp neşelenmek istiyorsanız buyurunuz.

OrtaKoltuk Puanı:

 

Sinema salonları tehlikede…

Gişe rekortmeni Recep İvedik sinema salonlarından kaçarak dijital platforma taşındı. Filmin yapımcısı Şahan ve Togan kardeşler, yapımcılara illallah dedirten ”sinema yasası” yüzünden kendilerini dijitale attılar. Kendilerine göre bunda haklı olabilirler. Cem Yılmaz‘da bu acayip yasa yüzünden ”sizinle uğraşamam, ne haliniz varsa görün bana ne yaa” diyerek dijitale kapak attı. Gişe kaygısından uzak hazır paraya kim hayır diyebilir ki. Gişe hasılatı yüksek filmlere imza atan bu iki önemli komedyeni sinema salonlarından kaçırıp dijitale kaptırmak kendi ayağına kurşun sıkmak demektir. Yakında sinema salonları bir bir kapanmaya başlarsa hiç şaşırmam. Her hafta yayınlanan verilere göre sinema salonlarına giden seyirci sayısı gittikçe azalıyor ve buna paralel olarak da hasılat doğal olarak düşüyor. Bunda sinema bileti fiyatının yüz liraya dayanması da büyük etken tabiki.

Recep İvedik 7 filminin konusu ise oldukça basit bir hikayeye dayanıyor. Bu durum komedisinde Recep, 900 TL. gelen elektrik faturası yüzünden mahalleyi ayağa kaldırıyor. Ninesinin sandığında bulduğu tapuyu alarak arkadaşı Nurullah ile birlikte şehir hayatından kaçarak çocukluğunun geçtiği köye gidiyor. Burada, köyün arazilerini toplayarak villalar yapmayı düşünen ”Çökelek Holding” in sahipleri ile köy ortamında amansız bir mücadeleye girişiyor.

Yeşilçam filmlerine selam olsun

Eski yeşilçam filmlerinde sıkça gördüğümüz hikayelerden tek farkı dramdan komediye evrilmiş olması. Recep, yine bildiğimiz Recep. Küfürbaz, kaba, üçkağıtçı ve cahil. Zeka pırıltısı yok. Zeka isteyen işlerde yardımlar hep yan karakterlerden geliyor. Bu filmde de akıl işlerini avukat ve köyün öğretmeni üstleniyor ama liderleri Recep! Biraz tuhaf değil mi? Recep’in, bu filmdeki kabalığı – küfürbazlığı ise sanki biraz törpülenmiş ve hareketleri yumuşatılmış gibi geldi bana. Umarım 8. sinde (çekilirse) küfürler daha minimize edilir.

Filmde anlatılan hikaye geçişlerinde bağlama çalan iki bayanın olayla ilgili söylediği nağmeler hoşuma gitti. Bunu eskilerden ”Salako” filminde, yanlış hatırlamıyorsam yakın dönemde Sermiyan Midyat ve Yüksel Aksu‘nun filmlerinde de görmüştüm ama oradaki müzisyenler erkekti.

Filmde, siyasetçilere ve ”milletin …. koyacağız” diyen iş adamlarına bol bol gönderme yapan Togan ve Şahan Gökbakar‘ın hikayesi birilerini kızdırırken, birilerine helal olsun dedirtecektir. Alnına koyacağız sahnesinin çok ses getireceğini düşünüyorum. Filmde yer alan Murat Dalkılıç sahneleri de bana göre gereksiz olmuş.

Filmin görüntüsü, müzikleri, kurgusu iyiydi. Bazı gereksiz sahneler çıkarılıp, küfürler de minimize edilebilseydi filmi ailecek izleyenler için daha tadından yenmez bir iş ortaya çıkabilirdi. Holding patronunun yeğeni Erdem rolünde ki İrfan Kangı‘nın oyunculuğunu beğendim. Avukat Büşra’yı canlandıran Öznur Serçeler, Recep İvedik’e kafa tuttuğu, kabadayı, geri adım atmayan, dişini gösteren kadın rolünde iyiydi ancak ne zaman ki Recep’in yanında yer almaya başladı oyunu bitti. Zaten uzun bir sürede filmde gözükmedi. Yan rollerdeki diğer oyuncular da ellerinden geleni yapmaya çalışmışlar.

Sonuç olarak, sinema salonlarından bir kuş misali uçarak dijital platformlara konan Recep İvedik, Bergama’da çekilen bilindik bir durum hikayesi ile sizleri  köy ortamına götürüyor. Bu ortamda doğayı, ormanı, yeşili yok ederek tesis, villa yapmaya çalışan, rant peşinde koşan iş adamlarına karşı mücadele eden Recep İvedik, avukat, köy öğretmeni, kamyoncu arkadaşları ve köy halkı ile birlikte sizleride bu mücadeleye davet ediyor. Recep İvedik filmlerini seviyorsanız ve sevmeseniz bile gelinlik giydirilip evlendirilen 6 yaşındaki çocuk haberlerinden ve her türlü pisliğin yaşandığı bu kaos ortamından uzaklaşıp biraz gülüp neşelenmek istiyorsanız buyurunuz.

Yönetmen : Togan Gökbakar

Senaryo : Şahan Gökbakar, Togan Gökbakar

Görüntü Yönetmeni : Gerard Simon

Müzik : Jingle Jungle, Ömer Özgür

Oyuncular : Şahan Gökbakar, Öznur Serçeler, İrfan Kangı, Nurullah Çelebi, Murat Ergür, Eray Türk, İlhami Adsal, Murat Dalkılıç

Türkiye / Komedi / 130 Dk.

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz