Keishi Ohtomo tarafından yönetilen Rurouni Kenshin, görsellik olarak tatmin edici derecede başarılı bir yapım. Film içerisinde seçilen mekan ve kullanılan ışık kalitesi ise yönetmenin sanatçı yapısı ve sanatçı gözü olduğunun kanıtıdır.

Film içerisinden işlenen konu ve tema bakımından film gayet tatmin edici ve memnun edici. Aksiyon ağırlıklı olan Rurouni Kenshin filmi seyircilere bir sürü farklı duygu yaşatarak ekrana odaklanmalarını başarmıştır, aksiyon olarak gayet tatmin edicidir ve aksiyon sahneleri rahatsız
edici boyutta bir vahşet içermeden gayet dengeli ve başarılı bir şekilde seyirciye sunulmuştur.

Filmin başrolleri içerisinde bulunan dinamik ilişkiler ve diyalog dengesi olarak çok başarılı ve aynı zamanda etkileyicilik içermiştir, bu başarı yönetmenin ve oyuncuların başarısıdır. Oyuncuların karakterlerini başarılı bir şekilde yansıtmaları oyuncuların işlerini ciddiye almalarından
kaynaklanıyor. Oyuncular karakterlerini ciddiye alınca ortaya çok başarılı ve memnun edici bir film çıkmış. Filmde ki oyuncular karakterlerini iki uç arasında dengelemişler ve o denge içerisinde en başarılı ve memnun edici şekilde rollerini canlandırmışlardır.

Film, içerisinde bulundan doğu kültürüne ait savaşçı teknikleri, çok boğmadan ve aşırıya kaçmadan başarılı bir şekilde sergilenip kurgulanmış. Bunun neticesinde ortaya bir bale gösterisi gibi narin, ciddi, dikkatli ve emek verilmiş sahneler ortaya çıkmış. Böyle olunca bu tip sahnelere seyirciler genel yapı itibariyle aşına oluyor. Bir sürü güzel aksiyon filmi mevcut ancak bu filmde olan fark ise fazla abartıya kaçılmış olmamasıdır ve aşırıya kaçıldığında dahi bunu dengeli bir şekilde yansıtabilmiş olmasıdır.

Bu sonucu her film yapamamaktadır ve iki uç arasında gezmektedir; kimi film abartıyı çok kullanır, kimi film ise pasifliği.

Film içerisinde seçilen ilişkiler bütünü ve karakterlerin rol dengesi ise minimum seviyede hayal kırıklığına uğratsa dahi genel yapı itibariyle güç dengesi ve diyalog sıklığı olarak dengeli ve memnun edici bir şekilde yansıtılmaktadır. Maalesef ki bazı sahnelerde dengenin bozulması kaçınılmaz olmaktadır.

Film yapı itibariyle başarılı ögeler barındırmakta ve doğu kültürü savaşçı sanatlarını memnun edici bir şekilde perdeye yansıtıyor. Küçük aksaklıklar ve minimum şekilde dengenin bozulması ise göze batmıyor. Netice itibariyle film bir bütün olarak sıkılmadan rahatça seyredilip, bir bütün olarak gerçek anlamda seyircisini memnun ediyor.

Sonuç olarak; film içerisinde bulunan oyuncular işlerini ciddiyet ile yapmış ve bu ciddiyetin neticesinde ise gayet başarılı bir film ortaya çıkmış. Yönetmenin kurgusu ve görsel algısı olarak başarılı bir yönetmen olduğu gerçeğini bu film göstermektedir. Oyuncu, yönetmen, senaryo ve ilgi çekici savaş sahneleri ile süslü bu başarılı filmi kaçırmayınız. İyi seyirler.

Misafir Yazar : BERK ANIL YAVUZ

Yönetmen : Keishi Ohtomo

Senaryo : Nobuhiro Watsuki

Oyuncular : Takeru Sato, Emi Takei, Mackenyu, Munetaka Aoki, Yu Aoi, Yusuke Iseya, Tao Tsuchiya, Kazuki Kitamura, Kasumi Arimura, Yosuke Eguchi

Japonya / Aksiyon-Macera-Dram / 138 Dk.

OrtaKoltuk Puanı:

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz