Baştan belirtmek istiyorum ki bugüne kadar izlemekte en zorlandığım proje buydu. Gerçekten yazısını yazacak olmasam asla ilk 10 dakikadan sonrasını izlemezdim. İki arkadaşın gizli kameralarla yolculukları boyunca insanlara şaka yapmaları üzerine kurulu proje. Bizim televizyon kanallarının zaman zaman denediği -karavanın içinden talimat verme- konseptten çok daha farklı bir konseptle ilerliyor.

Chris ve Bud isimli iki arkadaşın üzerinden yürüyor program. Chris başlangıçta bir araba temizleme görevlisi olarak görüyoruz acaba ne olacak diye beklerken bizim sarı afişli komik olmayan komedi filmlerinin yaptığı şakalardan birisini yapıyor. Ben gülmedim ama bu tarz filmler bizim ülkemizde çokça yapıldığı için alıcısı güleni vardır diye düşünüyorum.

Bud bu çerçevede ilk kez karşımıza kasiyer olarak çıkıyor. İşlem yaparken akrabası gelip para istiyor para vermek istemese de akrabası zorla alıyor onunla beraber işletme içerisindeki müşterilere şaka yapıyorlar. Sonra yaşadıkları deneyimler sonrası Chris bir kadına aşık oluyor onun için New York’a gitmeye karar veriyor Bud’ta küçük bir yerde kalmak istemiyor beraber yola çıkıyorlar. Bu kararı aldıkları otobüste yine bizim sarı afişli komedi filmlerinde olduğu gibi espriler yapmaya çalışıyorlar. İlk iki şakalar tek çekiliyor arada bir bağlantı olmadan direk bir geçiş yapılıyor. Sonra Chris yaşadığı sorunlardan dolayı Bud’ın yanına geliyor ve biz arkadaş olduklarını aralarında bir bağlantı olduğunu anlıyoruz.

Bu sahneden itibaren daha geniş alanlarda daha fazla kişiye şaka yapıyorlar. Benzetmek gerekirse Sihirbazlar Çetesi filminde daha sınırlı bireylerden salonlara geçiş gibi tabir edilebilir. Bu sahneden sonra film bitiyor ve her şeyin kamera şakası olduğunu öğreniyoruz. Ben bitirdikten sonra bazı yorumları okudum acaba bende mi sorun diye beğenen arkadaşlar da olmuş. Belki de benim komedi anlayışım kötü bilemiyorum.


Bu tarz insanları işletme üzerinden komedi konseptlerine ben çok yaklaşamıyorum ortaya genellikle komik olmayan işler çıkıyor ve bu alana Dünya’da genel bir eğilim var. Belki de formatın maliyetinin düşük olmasından kaynaklıdır veya gerçekten izleyip gülenleri vardır. Ben kendi değerlendirmemi yaptığım için 5 üzerinden ancak 1 verebilirim.

MİSAFİR YAZAR : BURAK GÖRE

Film notum:

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here