Saklambaç  /  Ready or Not

Ne Kadar İyi Saklanabiliyorsun ?

Film mistik bir çekim tarzında başlıyor. Eğer izlediğiniz film bir korku filmi ise ilk sahneden size bir ipucu sunmaları hem klişe bir başlangıç hem de izleyiciyi filme en baştan bağlayan bir etken olduğunu düşünüyorum.

Filmin konusu ilgi çekici. Eski bir yapıda geçiyor olmasının yanı sıra filmde kullanılan figürler ve karakterler de bütünlüğü sağlıyor. Yönetmen Matt Bettinelli ve Tyler Gillett filmi çekerken özellikle duvardaki tablo ve figürleri de göstermesi filme ayrı bir gizem katıp kullanılan mistik havayı güçlendiriyor.

Evlilik Aşkı Öldürür mü ?

Henüz yeni evlenmiş olan Grace ve Danielʼ ın ilk gecelerinde yaşayacak oldukları korku, heyecan ve gerilim onları bambaşka bir boyuta taşıyor. Zengin bir aileden gelen Daniel hayatının aşkını bulduğuna inanıyor. Grace için ise durumlar daha farklıdır. Davet edilmiş olduğu akşam yemeğini sıradan bir yemek olarak düşünürken kendisini hayatta kalmak için mücadele verdiği bir savaşın içinde bulur.

Danielʼ ın ailesinde gelenek haline gelmiş olan kart oyununu bu sefer Grace oynayacaktır. Film için kötü demek biraz ağır olabilir ama içerdiği şiddet sahnelerinin yetersiz olduğunu  söyleyebilirim. Film daha çok gerilim komedisi tarzında ilerliyor ve kara mizah olarak işleniyor.

Bir yandan Ortaçağʼdan kalma cinayet aletleriyle kanlı aile geleneğinin ortasında kalan ve kurtulmaya çalışan Graceʼ in hayatta kalma çabasını izlerken diğer yandan karakterlerin birbirlerine karşı olan komedi tadında işlenmiş absürd tavırlarını izliyoruz.

Film boyunca Graceʼin üstünden çıkarıp atamadığı ben burdayım diye bağıran gelinliğini de yönetmenin kovalamacanın bir parçası
olarak düşündüğünü varsayıyorum çünkü o gelinlik film boyunca Grace için bir bela olmaktan başka bir işe yaramıyor.

Farklı Bir Final

Sonuç olarak özgün bir senaryo, olayların hızlı akışı, mekan ve kostümlerin güzel uyumu, oyuncuların güzel performansı ve farklı bir final ile göz dolduran bir film izliyoruz.

Yönetmen : Matt Bettinelli – Tyler Gillett

Senaryo : Guy Busick

Görüntü Yönetmeni : Brett Jutkiewicz

Oyuncular : Samara Weaving, Adam Brody, Mark O’Brien, Henry Czerny, Andie MacDowell, Melanie Scrofano, Kristian Bruun, Elyse Levesque

ABD / Korku-Gerilim-Komedi / 96dk

OrtaKoltuk Puanı:

3 YORUMLAR

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz