Şampiyon

ŞAMPİYONLAR, BİRGÜN KAYBEDECEĞİNİ BİLE BİLE YARIŞIRLAR..

Filmin yönetmen koltuğuna 1981 Keşan doğumlu ”Sonsuz Aşk (2017)” uzun metraj filmi ile adını duyuran Ahmet Katıksız oturmuş. 15 Milyon Türk lirasına 3 ay gibi bir sürede tamamlanan filmin senaryosunu yönetmen ve Serkan Yörük birlikte yazmış.

Shirbaz lakabı ile anılan Jokey Halis KarataşBegüm Atman ve şampiyon at Bolt Pilot‘ın yaşamına odaklanan hikayede 1994-1997 yıllarında yaşanan gerçek olaylar anlatılıyor.

Halis Karataş, Sivas’ın bir köyünde anne babası ve küçük kardeşi ile yaşamaktadır. Halis, at üzerinde büyümüş yetenekleri olan bir gençtir ve İstanbul’a gidip jokey olma hayali ile yanıp tutuşmaktadır. Ancak; babası, büyük oğlunu İstanbul at yarışlarında ki kaza sonucunda sakatlanıp kaybettiği için Halis’in İstanbul’a gidip jokey olmasına karşı çıkar.

Babasını dinlemeyen Halis, İtanbul’a gelir ve jokeylik yapmaya başlar. Hipodrom da Halis’in at binişini beğenen Özdemir Atman, atlarına binmesi için Halis’e teklif yapar. Çiftlikte, Bold Pilot ve atın bakımını yapan Begüm ile tanışır. Bu tanışma, hem Halis Karataş‘ın, hem Begüm Atman‘ın, hemde Bold Pilot‘ın yaşamını değiştirir. Bu muhteşem üçlü arasında gelişen sevgi bağı, onları şampiyonluğa ve dillere destan aşka götürecektir.

Türkiye at yarışları tarihinin 1994-1997 yılları arasındaki dönemine damgasını vuran İngiliz kanı taşıyan Türk atı Bold Pilot, 1996 yılında koşulan Gazi Koşusunu jokeyi Halis Karataş ile ”2.26.20” gibi muhteşem bir derece yaparak kazanmış ve bu rekoru hala kırılamamıştır. Bold Pilot, Türkiye’de at yarışı seven sevmeyen herkesin sevgisini kazanmış bir attır. Öyle ki, hipodroma sadece onu izlemek için gidenler oluyordu. Bold Pilot, gürültüden hoşlanmayan ve gürültü nedeniyle tedirgin olan bir yarış atıydı. Bu nedenle koşu öncesi, padoktaki yerine kolay kolay girmiyordu. Birgün izleyicilerden birisi durumu farkedip hipodromdakileri susturunca Bold Pilot, sessiz ortamda kolaylıkla padoktaki yerini alır. Ve daha sonra bu durum Bolt Pilot‘ın her yarışında gelenek haline gelir.

Bolt Pilot, Gazi koşusu‘nu kazandıktan sonra ülkemizde düzenlenen Dünyanın en iyi atlarının yarıştığı Enternasyonel Boğaziçi koşusu‘nu da, yarışın kesin favorisi gösterilen ”Galtee” önünde, sağ ayağında problem olmasına rağmen kazanan muhteşem bir şampiyondu.

Filmde, Bold Pilot‘un taylık dönemine, yarışlara hazırlanışına ve koşularına yer verilirken Halis Karataş ve Begüm Atman‘ın dillere destan aşklarıda hikaye ediliyor. Halis’in, Begüm’ü ilk gördüğünde aşık olması ve sonrasında onun kalbini kazanmak için verdiği mücadele ve yaşamın içinde var olan acı olaylar gayet iyi anlatılmış.

Yaşamını atlara adamış, Türkiye Jokey Klübünün başkanlığını da yapmış olan ünlü iş adamı Özdemir Atman‘ın yaşamından kesitlerin sunulduğu filmde, at yarışları spikeri Ali Kayakıt‘ın yarış anlatımına yer verilmesi ile de şahane bir nostalji yaratılmış. Gerçek bir hikayenin anlatıldığı ”Şampiyon”, Bold Pilot‘ı, jokeyi Halis Karataş‘ı ve yarış camiasına damga vurmuş isimleri tanımak için iyi bir fırsat.

Filmin senaryosunu, kurgusunu, kamerasını ve oyunculuklarını beğendim. Ekin Koç, Farah Zeynep Abdullah ve Fikret Kuşkan diğer oyunculara göre daha öne çıkan bir oyun sergilemişler. Kendilerini tebrik ediyorum. (Bir sahnede, Özdemir Atman‘ı canlandıran Fikret Kuşkan‘ın perdeye yansıyan uzun tırnaklarına takıldım. O dönem, Özdemir bey uzun tırnak bırakıyor muydu acaba ? Bırakmıyordu ise, gerçek yaşam hikayesini çeken yönetmen bunlara neden dikkat etmedi?)

Sözün Özü : Şampiyon, Türkiye’de iyi bir spor filmi çekilmiyor diyenlere tokat gibi çarpacak bir yapım. Şampiyon‘u izlerken bir Türk olarak ”bizimde şampiyon bir atımız varmış” diye gururlanacak ve salondan ödediğiniz paranın karşılığını almış olarak ayrılacaksınız. Bu hafta niyetiniz, yalnız, arkadaşlarla, sevgilinizle veya ailece film izlemekse, bu filmi kaçırmamanızı tavsiye ediyorum.

OrtaKoltuk Puanı:

2 YORUMLAR

  1. iyi bir sinema takipçisi olduğumu dünüşüyorum…. Hemen hemen her filme gitmeye çalışıyorum ve inanın samimiyetle söyleyebileceğim tek şey çok uzun zamandır böyle MUHTEŞEM bir film izlemediğimdir. Emeğinize sağlık….

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz