Sararmış Yapraklar / Kuolleet lehdet

Baştan sona hüzünlü bir gülümsemeyle izlenen dokunaklı ve keyifli bir film. İzleyenlerin yüreğini ısıtan bu sımsıcak aşk masalının son jeneriğini izlerseniz Jacques Prévert ve Joseph Kosma’nın Fransızca ve İngilizce 600’ü aşkın versiyonu olan ünlü şarkısı “Les feuilles mortes / Autumn Leaves”in Fincesini dinleyebilirsiniz.

OrtaKoltuk Puanı:

 

Usta yönetmen Aki Kaurismäki‘nin yazıp yönettiği 2023 Cannes Jüri Ödülü, FIPRESCI Büyük Ödülü (Yılın En İyi Filmi), 2023 Münih Munich İzleyici Ödülü kazanan son filmi “Kuolleetet Lehdet / “Sararmış Yapraklar” tatlı ve hüzünlü bir romantik komedidir.

Bir gece Helsinki’de tesadüfen karşılaşan iki yabancı için bu karşılaşma, ilk, tek ve son aşkı bulma olasılığı yaratır. Ne var ki birbirlerinin adlarını bilmemeleri, kaybedilen telefon numaraları, adamın alkol tutkusu ve hayatın genelde mutluluk arayanların yoluna taş koyması gibi nedenlerle işler yolunda gitmez. Trajediyle komediyi ustalıkla harmanlayan “Sararmış Yapraklar”, yine de tüm aksiliklere ve kaderin tüm engellemelerine karşın mutlu sona ulaşır.

İzleyenlerin yüreğini ısıtan bu sımsıcak aşk masalının alt metninde karşımıza epey huzur bozucu öğeler de çıkar. Öncelikle güncel küresel ekonomik durum yüzünden Kuzey Avrupa ülkelerinin o ünlü refah düzeyinin artık geçmişte kaldığı, bireyin yaşamını sürdürebilmek için, çoğunlukla vasıfsız, seviyesiz ve de çok ağır işlerde çalışmak zorunda olduğu görülür.

Bu yaşamsal güçlükler beraberinde iletişimsizliği ve insanların birbirine yabancılaşmasını da getirir. Film kişilerinin yalnızlığı sadece tedirgin edici değil, ürkünç hatta korkunç boyuttadır.

Hiç kimsenin bırakın elinde cep telefonu, evinde bir televizyonu bile olmadığı için izleyici filmin 60’lı yıllarda geçtiğini düşünebilir ki, kişilerin sık sık radyoda haberleri dinlemesi bu izlenimi daha da güçlendirir.

Ancak, radyoda okunan tüm haberler Ukrayna Savaşı ve özellikle Rusların verdirdiği ağır hasarlarla ilgilidir. Kaurismäki seyirciye Rusya ile Finlandiya’nın sınırdaş olduklarını, Rus birliklerinin birkaç kilometre ötede olduğunu, Finlandiya için Putinizm korkusunun, UK ye da ABD için olduğu gibi uzak değil, ülkenin bitişiğinde var olduğunu hatırlatmaktadır.

Sonuç olarak baştan sona hüzünlü bir gülümsemeyle izlenen dokunaklı ve keyifli bir film. Son jeneriğini izlerseniz Jacques Prévert ve Joseph Kosma’nın Fransızca ve İngilizce 600’ü aşkın versiyonu olan ünlü şarkısı “Les feuilles mortes / Autumn Leaves”in Fincesini dinleyebilirsiniz.

Yönetmen / Senaryo : Aki Kaurismäki

Görüntü Yönetmeni : Timo Salminen

Kurgu : Samu Heikkilä 

Oyuncular : Alma Pöysti, Jussi Vatanen, Janne Hyytiäinen, Nuppu Koivu, Alina Tomnikov, Sakari Kuosmanen, Matti Onnismaa

Finlandiya / Dram-Komedi-Romantik / 81 Dk.

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz