Anasayfa Film Eleştirisi ve Yorumlar SAVAŞIN ÇİÇEKLERİ

SAVAŞIN ÇİÇEKLERİ

1896
0

2011 Çin yapımıSAVAŞIN ÇİÇEKLERİ, Savaş-Dram türündeki, 146 dakika süreli filmin yönetmen koltuğuna ”Kahraman,Altın Çiçeğin Laneti,Parlayan Hançerler” filminin yönetmeni ve ”Beijing Olimpiyatları’nın açılış- kapanış törenlerinin tasarımcısı ünlü,usta yönetmen Zhang Yimou oturmuş. Baş rolleri ise Christian Bale,Ni Ni,Xinyi Zhang,Tianyuan Huang ve Shigeo Kobayashi paylaşmış. Film,çinli ünlü yazar ve senarist Geling Yan’ın 13 Flowers Of Nanjin isimli romanından Heng Liu tarafından senaryolaştırıldı. Savaşın Çiçekleri,90 milyon dolarlık bütçesiyle yönetmen Yimou’nun en pahalı filmi olmuş. Yönetmen,filminde Evrensel mesaj vermeyi hedeflemiş ve üslup olarak da epik bir anlatım sağlamaya çalışmış.

SAVAŞIN ÇİÇEKLERİ

    Film,2012 Altın Küre Ödülleri’nde Çin’i ”Yabancı Dildeki En İyi Film”kategorisin de temsil etti. Genç oyuncu Ni Ni,Asya Film Ödülleri’nde Umut Vadeden Oyuncu ödülüne layık görüldü. Film,geçmişte yaşanan ve tarihe Nanking Katliamı diye geçen hesaplaşmanın konusu. Japonlar,bu katliamda ” Savaş esiri alınmayacak,teslim olanlar bile öldürülecek ” mantığı ile savaşmışlar. Çin kökenli verilere göre Japonlar tarafından 300.000’e yakın insanın öldürüldüğü ve 80.000 kadına tecavüz edildiği belirtiliyor. Japon tarihçiler,bu sayıya itiraz ediyor ancak yaşanan trajediyi kimse inkar etmiyor. Christian Bale,ölülere makyaj yapan Amerikalı mezarcı rolü ile filmde yine mükemmel bir iş çıkarmış.Yine genelev patroniçesi rolü ile Ni Ni rolünde gayet başarılı. Usta yönetmen,filmdeki savaş sahnelerini, pastel renkleri kullanarak mükemmel çekmiş. Sizlerde filmi izlediğinizde bana hak vereceksiniz.

SAVAŞIN ÇİÇEKLERİ

SAVAŞIN ÇİÇEKLERİ

FİLMİN KONUSU : Film,13 Aralık 1937 tarihinde o zamanlar Çin’in Başkenti olan Nanking şehrinde geçen savaş sahnesi ile açılıyor. Sağa sola kaçışan,mermilerden korunmaya ve japon askerlerinden kurtulmaya çalışan Çin’li insanlar rahibe okulu öğrencisi Shujuan Meng’in(Xinyi Zhang) gözünden anlatılıyor. Winchester Manastırı’nın rahibi ölmüştür.Kilise,rahibin cenazesini kaldırmak üzere John Miller’i (Christian Bale)görevlendirir. Miller,manastıra varmaya çalışırken iki küçük rahibe öğrencisi ile karşılaşır. Kızlarla birlikte,Çinli yüzbaşı ve askerlerinin koruması altında manastıra girmeyi başarır. Alkolik mezarcı Miller,istemese de kendini ve küçük kızları korumak için rahip kılığına girer.  O sırada Kırmızı Işık Kulübü’nün 13 tane kızı da bir şekilde manastıra girerler. (13 kadın,12 kız öğrenci,1 küçük erkek çocuk ve sahte rahip Miller manastırdan nasıl kurtulacaklar? Bir gün müzik sever Japon komutan manastıra gelir ve kızların sesini dinler. Daha sonra Miller’a,verilecek baloda,üst düzey komutanların kızları dinlemek istediğini söyler. Miller,bunu şiddetle reddetmesine rağmen yapacağı bir şey yoktur.13 Kız baloya gidecektir..

Film notum:

İYİ SEYİRLER

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here