Sessiz Bir Yer

ŞİİRSEL BİR SADELİK

Sessiz Bir Yer filminin yönetmen koltuğuna, 1979 ABD doğumlu ”Brief Interviews with Hideous Men(2009), The Hollars(2016)” filmlerinin yönetmenliğini de yapan John Krasinski oturmuş. Krasinski, yirmiye yakın filmde oyunculuğu ile öne çıkan bir oyuncu. Sessiz Bir Yer filminde başrolü de Emily Blunt ile paylaşan yönetmen filmin senaryosuna da katkıda bulunmuş.

Sessiz Bir Yer, seyirciye şiirsel bir sadelik sunan iyi bir gerilim filmi. Hatta, son yılların en iyisi diyebilirim hiç çekinmeden. Filmi baştan sona nefeslerinizi tutarak soluksuz izliyorsunuz. Dünyanın bir şekilde yok olduğu kıyamet sonrasında (Filmde, Dünyaya ne olduğu konusunda en ufak bilgi verilmiyor) insanlara yaşam hakkı tanımayan ”Alien” filmlerindeki yaratığa benzeyen bir tür ortaya çıkmıştır. İnsanların en küçük konuşma ve gürültülerini bile duyup anında yanında biten ve öldüren bir yaratıktır bu..

Konuşmalarını işaret diliyle yapan beş kişilik bir aile,yaratıkların cirit attığı ortamda hayatta kalmaya çalışmaktadır. Küçük çocuklarının oyuncağı ile çıkarttığı gürültü sonrasında yerleri deşifre olur ve sonrasında aile ile yaratıklar arasında kaçıp kovalama süreci başlar..

Şimdi gözlerinizi birkaç dakikalığına kapatın. Uzun yıllar konuşmadığınızı ve hiçbir şekilde gürültü yapamadığınızı düşünün. Çok zor değil mi? Filmi izlerken karakterlerin, yaratıklara avlanmamak için zorunluluk nedeni ile konuşamaması ve gürültü yapamaması sizi gerdikçe geriyor. Sonra, konuşamayan, duyamayan, göremeyen engelli insanlar geliyor aklınıza.. Bir anda onların dünyasına girip, kendinizi onların yerine koyup hüzünleniyorsunuz elinizde olmadan.

Düşünsenize, öyle bir ortam ki şarkı söyleyemiyorsun, çığlık atamıyorsun, en önemlisi tek harf dahi dudaklarından dökülemiyor! Ve böyle bir ortamda anne-baba olarak çocuklarına, yaşamlarını devam ettirebilmek için sessiz kalmayı öğretirken, en ufak tıkırtının bile hayatını kararttığı dünyaya hamile kalarak çocuk getirmeye çalışıyorsun. Nasıl olacak bu? Ailenin işitme engelli büyük kızı Regan’ın, kardeşinin ölümünden kendini sorumlu tutarak suçluluk duyması sonucu gelişen asilik ise filmin dram yönünün canlı kalmasını sağlıyor.

Filmi, uzun dakikalar boyunca konuşma, gürültü olmadan izlerken geriliyor ve şelale sahnesinde suyun sesini duyunca tuttuğunuz nefesi bırakıp rahatlıyorsunuz. Çoğu korku-gerilim filmlerinde baskın olan gürültüdür. Ses efektleri, bam-gümler ile seyirciye baskı uygulanır. Bu film öyle değil. Gereksiz bam gümler yok. Karakterler olabildiğince insani ve gerçek.

Sessiz Bir Yer filminde, insanların ”-evet olabilir” diyebileceği inanılabilir dramatik gerilimli ortam yaratılırken, akış içerisinde aklınıza takılan sorulara oldukça mantıklı akılcı çözümler üretilmiş. Akıcı ve iyi yazılmış senaryonun kurgusu da iyi yapılmış. Olay örgüsüne uygun müzikler ve ses efektleri ise tadında. Oyunculukları beğendim. Emily Blunt, bana göre kariyerinin en iyi performansını sergilemiş.

Sözün özü : Açılış sekansını yüreklere kazınan büyük bir dramla yapan Sessiz Bir Yer,  Gerilim-korku türünün ötesine geçerek, çölde zor bulunan vaha gibi.. Filmi beğeneceğinizi garanti ediyorum. Sizde izlerken, yaratıkların gelmemesi için gürültü yapmamaya çalışıp, ailenin sessizliğine saygı duyacaksınız. İyi seyirler.

OrtaKoltuk Puanı:

 

2 YORUMLAR

  1. böyle absürt konulu filmlerden geril geril gerildiğimi hiç söyleyemeyeceğim.bir tane ilginç yaratıklar koymuşlar hassas duyma organı var ses çıkaran avları avlıyor ve gözleri yok. ama bu yaratıklar etrafı göremeden evin içinde hiçbiryere çarpmadan dolanabiliyor hatta merdiven falan inip çıkabiliyor. zaman kaybı…

  2. filmdeki alien kavramı, dünyayı bir sekilde ele gecirmeleri, tamamen sessiz şekilde yaşamlarını sürdürebilmelerini anlatmaları harika olusturulmus. yaratıkların sadece sese duyarlı olması fikri çok iyiydi. tipik yarasa mantığıyla hareket ediyorlar.gerilim filmleri içinde kesinlikle izlenmesi gereken bir filmi. Emily Blunt ın ise kariyerindeki en iyi oyunculuklardan olmuş, her filmi de öyle gerçi ama.

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz