Sevda Mecburi İstikamet bize iyiyi, doğruyu, merhameti, sevgiyi, saygıyı, aşkı, mücadeleyi anlatırken, en önemlisi engelli sevdiklerinizden ne olursa olsun utanmamayı ve onlardan vazgeçmemeyi öğütlüyor. Yüreklerinize dokunarak sevgi ve iyilik tohumları ekmeye çalışan Çağan Irmak‘ın filmini kaçırmayın diyor sizleri sinema salonlarına davet ediyorum.

OrtaKoltuk Puanı:

 

Çağan Irmak’tan sinemamıza hayat öpücüğü

Sinemanın dijital platformlara hızla taşındığı bu son günlerde başarılı yönetmenlerimizden Çağan Irmak‘ın 1970 ve 2000’li yıllar arasına köprü kuran ”Sevda Mecburi İstikamet” filminin, can çekişen sinema işletmecilerine hayat öpücüğü gibi geleceğine inanmak istiyorum. Sinemaya en çok seyirci kazandırıp gişe başarısı sağlayan Cem Yılmaz, Şahan Gökbakar‘dan sonra Ata Demirer‘de dijital platforma kaçınca salonlarda seyirci bulmak zorlaştı. Çağan, bu yaraya yeni filminde parmak basmadan geçmemiş. Umarım, bundan sonra dijital sevdasından vazgeçilip sinemamız için kaliteli filmler çekilir, sinema salonları dolup taşar ve sinemamız için her şey çok güzel olur.

Çağan bu kez bize, babalıkla yeniden tanışma fırsatı yakalayan eski bir yeşilçam yıldızı ile 30’lu yaşlardaki otizmli kızının yol hikayesini anlatıyor. Yeşilçam’ın eski yıldızlarından Selim Erensoylu (Selçuk Yöntem), çaptan düşmüştür ve televizyon dizilerinin yaygınlaştığı yıllarda ancak yardımcı oyuncu olarak rol bulabilmektedir. Selim, gençlik yıllarında filmlerde birlikte rol aldığı ve sonrasında evlendiği Sevda Basaran (Elif Ceren Balıkçı) ile büyük bir aşk yaşamış ve bu evlilikten bir kızları olmuştur. İlerleyen yaşlarda Sevda (Sevda Aktolga) kötü bir hastalığa yakalanmıştır. Hasta yatağında Selim ile vedalaşıp otizmli kızı Suna’yı kendisine emanet ederek hayata gözlerini yumar. Bundan sonra Selim ile Kızı Suna, yanlarına çocukluğundan itibaren Suna’nın dadılığını üstlenen Fatoş (Günay Karacaoğlu) ile birlikte birbirlerini tanıma yolculuğuna çıkarlar…

Çağan Irmak, hemen hemen bütün filmlerinde toplumsal yaralara başarılı bir şekilde parmak basmış bir yönetmen. Bu filmde de otizmli çocukların ve ailelerinin dünyasına girip biz seyircilere insanlığımızı sorgulatıyor. Bu sorgulamayı da herkes tarafından tanınan ünlü bir film yıldızı üzerinden yaparken, her türlü hastalık zengin, fakir, ünlü ayırmadan bütün insanların kapısını çalabilir mesajı veriyor.

Diğer yandan, eğer otizmli bir çocuğunuz varsa ondan utanmayın, onu eğitip topluma kazandırmak için elinizden ne geliyorsa yapın diyerek otizmli çocukları olan ailelere selam gönderiyor Çağan Irmak.

Filmde yaşlı Selim’in, gençlik yıllarında ki Selim’le (Kubilay Aka) konuştuğu sahnelerde genç selim’in sesinin eski filmlerdeki ses tonu ile verilmesini sevdim. Yeşilçam yıllarında film çekmenin maddi açıdan ne kadar zor olduğu malumunuz. Filmde ki bir sekans da yeşilçam yönetmeninin ”-tuvalet kağıdı ile film çekmiyoruz oğlum, biraz daha dikkat. Neyse, yakın çekimde hallederiz” repliği ne zor şartlar altında film çekildiğinin bir kanıtı gibi. Filmin müziklerini de sevdim. Uzun bir aradan sonra ”Sevda Mecburi İstikamet”i besteleyen Teoman‘ı da kutlamak gerek. Oldukça duygusal ve akılda kalıcı bir beste yapmış. Bana göre bir film için önemli olan kurgu’da da ciddi hatalara rastlamadım.

Oyunculuklar ise tadındaydı. Usta oyuncu Selçuk Yöntem, yılların tecrübesi ile Selim rolünde hiç zorlanmadan oldukça rahat bir oyun sergilemiş. Genç Selim’i canlandıran Kubilay Aka‘da kendini geliştirebilirse sinemanın önemli yıldızlarından olabilir. Selin Şekerci, bu filmdeki rolü ile kendini aşmış. Günay Karacaoğlu ve Elif Ceren Balıkçı‘da rollerinin hakkını veren oyuncular.

Sözün özü : Sevda Mecburi İstikamet bize iyiyi, doğruyu, merhameti, sevgiyi, saygıyı, aşkı, mücadeleyi anlatırken, en önemlisi engelli sevdiklerinizden ne olursa olsun utanmamayı ve onlardan vazgeçmemeyi öğütlüyor. Bu, yüreklerinize dokunarak sevgi ve iyilik tohumları ekmeye çalışan Çağan Irmak’ın filmini kaçırmayın diyor sizleri sinema salonlarına davet ediyorum. Siz seyircilere yardımcı olması açısından aşağıya Çağan Irmak‘ın bana göre en iyi on filmini bırakıyorum. (Sizlerin bu filmleri benden daha iyi bildiğinize adım gibi eminim. Benimkisi ukalalık işte)

  1. Babam ve Oğlum
  2.  Unutursam Fısılda
  3.  Issız Adam
  4.  Çocuklar Sana Emanet
  5.  Dedemin İnsanları
  6.  Tamam mıyız ?
  7.  Mustafa Hakkında Herşey
  8.  Dedemin İnsanları
  9.  Nadide Hayat
  10. Bizi Hatırla

Yönetmen / Senaryo : Çağan Irmak

Görüntü Yönetmeni : Mirsad Herovic

Müzik : Teoman

Oyuncular : Selçuk Yöntem, Selin Şekerci, Kubilay Aka, Günay Karacaoğlu, Elif Ceren Balıkçı, Nergis Öztürk, Hilmi Cem İntepe, Şebnem Sönmez, Sevda Aktolga, Selçuk Borak, Ali Savaşçı

Türkiye / Aile-Dram / 95 Dk.

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz