Sıfır Bir

Herkes sussa biz susmayız.. 

Sıfır Bir, Adana’nın en sert belalı semti ”Hürriyet Mahallesi”nin arka sokaklarında ikamet eden insanların yaşantılarını anlatan, internette 6 sezon yayınlanmış ve oldukça fazla ilgi görmüş bir dizi filmmiş. Dizi, 2019 Haziran ayında final yapmış. Bu diziyi bugün basın gösteriminde sinema filmini izleyene kadar bilmiyordum ve hiç duymamıştım. Bu benim ayıbım olsun. Hatta, ne yalan söyleyeyim sabah başka bir filmin gösterimi olmasa özellikle bu filmi izlemek için de gelmeyecektim (Bu da benim ayıbım olsun). Sabah gelmişken öğleden sonraki ”Sıfır Bir” içinde kalayım, biraz izler beğenmezsem çıkarım dedim kendi kendime. Dakikalar ilerledikçe film ilginç bir şekilde beni avucunun içine aldı ve dışarı çıkmama müsade etmedi. İyi ki de kalmışım.

Filmin konusu basit ama bir o kadar da önemli. Herkesin gişe kaygısı nedeniyle önemsemediği sosyal bir yaraya, kadın ve çocuk tecavüzlerine yer veriliyor. Adana’nın varoşlarında doğup büyüyen ve suç dünyasının liderliğine kadar yükselen Savaş, Cihat ve Azad isminde üç arkadaş, yaşanan şiddet dolu olaylardan sonra suç dolu geçmişlerine sünger çekerek İzmir’e yerleşip yaşamlarında temiz bir sayfa açarlar. Taa ki, küçük bir kız çocuğu kendisine tecavüz etmek isteyen bir çete elemanının elinden kaçıp çalıştırdıkları iş yerine sığınana kadar. Çete elemanları, üç arkadaştan kız çocuğunu kendilerine vermelerini ister. Bu istek reddedilince çatışma çıkar. Çatışmadan galip çıkan üç arkadaş, küçük kızı himayelerine alırlar. Bu olay, İzmir’in uyuşturucu, organ ticareti ve insan kaçakçılığı ayağını yürüten mafya lideri ile kendilerine temiz bir sayfa açmaya gelen üç arkadaş arasında kıyasıya bir ölüm kalım savaşı başlatır..

Sıfır Bir, odaklandığı kadın ve çocuk tecavüzleri konusu ile övgüyü hakediyor. Adana’lı kardeşlerim bu duruma isyan edip ”herkes sussa biz susmayız” diyor. İyi de ediyorlar ama sadece kadına, çocuklara şiddet ve tecavüzlere başkaldırı ile  sınırlı kalmamalı bu isyan. Gençlerimizin, çocuklarımızın kanını kurutan uyuşturucuya da isyan edip mücadele etmeliler. Rahatça yaşanılır bir dünya için, ellerinde tesbih sallar gibi bıcak, ceplerinde cüzdan taşır gibi silah, ağızlarında emzik gibi sigara, vücutlarına her yoldan aldıkları uyuşturucu olmamalı.

Bazı filmlere küfür yakışır. Bu filmde de yakası açılmamış küfürleri hikaye karakterlerinin ağzından duyunca ”-aa ne ayıp” diyerek şaşırıp yadırgamıyorsunuz. Çünkü, hikaye de zaten pisliklerle dolu bir arka bahçe anlatılıyor. O nedenle ”gülüm, balım, canımlı, cicimli” kelimeleri, cümleleri duymak abes kaçar ama sadakati, arkadaşlığı, sevgiyi kuvvetle hissedersiniz. Bu hikayemizde de çok önemli sosyal yaraya parmak basılırken, arkadaşlık, dostluk, sadakat, sevgi, saygı gibi değerlerin önemine de vurgu yapılıyor. Tüm bunların yanında filmin, küfür, aşırı şiddet, işkence ve akan kanın bol olduğu sahneler içerdiği için 18+ olarak sınıflandırılacağını düşünüyorum.

Filmin oyuncularının hiçbirini tanımıyorum ama tanıyıp bildiğim oyunculardan aşağı kalır yanları yok, gayet iyiler. Özellikle, kötü adam Samet Hanoğlu karakterine can veren Hakan Aydın isimli oyuncuyu çok beğendim. Oyuncularını iyi yöneten ve kamerasına hakim bir yönetmen görüntüsü izlenimi bırakan genç yönetmen Kadri Beran Taşkın‘ı tebrik ediyor başarılarının devamını diliyorum. Filmin senaryosunu ve kurgusunu da beğendim. Ancak, aşırı yüksek volümlü ve süresi uzun tutulan müzik beni fazlası ile rahatsız etti.

Sözün Özü : Sıfır Bir, suça bulaşmış ve bulaştıkları bu bataktan kurtulmak için İzmir suç baronlarına karşı mücadele veren Adana’lı gençlerin yaşamını anlatan bir yapım. Filmi beğendim, izlemenizi tavsiye ederim ama film yukarıda da belirttiğim üzere aşırı kanlı şiddet sahneleri içermesi nedeniyle 18 yaş altı için uygun değil.

Yönetmen / Senaryo : Kadri Beran Taşkın

Görüntü Yönetmeni : Ali Yılmaz

Müzik : Esat Bargun, Uğur Ateş

Oyuncular : Savaş Satış, Onur Akbay, Mehmet Elmas, Cengizhan Yurdutek, Burak Akyüz, Mert Aygün, Salih İnci, Zafer Altun, Hakan Aydın, Ceyhun Tutal, Hiro Hami

Türkiye / Suç-Polisiye-Dram / 98 Dk.

OrtaKoltuk Puanı:

27 YORUMLAR

  • Harbiden elinize yüreginize sağlık hayatım da ilk defa sinemeya gittim oda bizim gibi genclere sizlerle uzaktan da olsak beraber olmak için varolun

  • Plansız eyvallah da planlı baskın bu kadar mı plansuz olur. Azıcık Çinçin deki abilerle bilgi alışverişi yapaydiniz bu nasıl saçma mekan basmadir. Mekan basıyorsun bastığın yerden s daha fazla zayin var

 1. Abi 5 sene boyunca uyuşturucuya karşı mücadele eden dizi çektiler zaten filmde de farklı bir konuya parmak basmak istemişler.Diziyi de seyretmenizi tavsiye ederim

 2. Mukemmel otesi tebrikler allah yolunuzu acik etsin tum oyuncular filmin hakkini vermis kanayan yaraya baskin olmuslar ne yazikki toplumda baskin ugrenc boyle tipler var kadinligimdan igrendigim oldu cezaevinde yattigim surece gercekleri anlatan harika bir filim kotulere olum canolar

  • böyle süper bir filmi sen izlemeyin dedin diye izlemeyecekmiyiz…boş yapma git gereksiz filmleri izle…film konusu çocuk istismarları sen nasıl kadınsın sen hiç çocuk olmadın mı ?

  • Siz insanoglu ne cahil siniz !!! Sen bı bayansin adamlar senin haklarinla ilgili film çekmişler destek olmak yerine yazdığın yoruma bak ben ilk seansta izledim çok iyiydi ve bugün 2 kez gidicem destek olmak gerekiyor. Kimse bu şekilde bı ses getirmek için film çekmedi kusura bakma haksizsin.

  • Boş yapma, başkaları niye izlemiyor. Gayet de çok güzel ve emek verilen kaliteli bir film olmuş. Sosyal mesaj veren bir film. Günümüzde kaç kez çocuk istismarı haberleri okuyoruz. İşte ona dikkat çektiler ama sen anlamazsın ??

 3. Bence kızı kurtaran savaşla cihat kızı kurtarırken ölüceklerdi
  İntikamını almak için burakla cengo savaşıcaktı. Zaten adana 01 dizisini ayakta tutan cio cengo burak üçlüsü
  Bu filmde de son sahne burakla cengonun olucaktı. Savaşın ön planda olması saçma olmuş. Burakla cengo yanlış yerde öldüler. Cihat ta yanlış sahnede öldü. Başta kızı kurtarıp savaş ile cihat ölüceklerdi inkamlarını almak için burakla cengo savaşıcaktı böyle olsaydı belki 2nci sinema dizide gelebilirdi.

 4. Çok iyiydi film gündem le iç içe olmuş mesajinizde gayet güzel olmuş herkes sussa biz susmak emeginize ellerinize sağlık herkesin izlemesi gerek..

 5. Mükemmel bir filmdi herkese tavsiye ederim çok güzel bir konuyu ele almışlar başarılarının devamını dilerim bütün ekibin emeğine sağlık

 6. Ben böyle kaliteli film görmedim, bitmesin istedim. Zaman ne çabuk geçti anlamadim. Harbiden yeri göğü konusturmussunuz, emeğinize sağlık.

 7. Sıfırbir çok başarılı. Mutlaka izleyin. çok güzel film olmuş ve çok güzel bir veda olmuş. Elinize sağlık. 10 üzerinden 9 veriyorum.

 8. Filmin hiç reklamını görmedim. tesadüfen sinema afişinde gördüm. Eşim izlemez sandım ama benden daha çok beğendi. Film çok güzel gerçekleri anlatıyor. Herkese tavsiye ederim

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz