40. İstanbul Film Festivali Mayıs Seçkisi 2 b

“Mujeres al borde de un ataque de “nervios” / Sinir Krizinin Eşiğindeki Kadınlar”

Gösterim süresi: 8 Mayıs 21.00 – 13 Mayıs 21.01

Venedik 1988 En İyi Senaryo, En İyi Kadın Oyuncu (Carmen Maura), 1989 Goya Ödülleri En İyi Film, En İyi Senaryo, En İyi Kurgu, En İyi Kadın Oyuncu (Carmen Maura), En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Maria Barranco) dâhil 22 ödül sahibi “Mujeres al borde de un ataque de “nervios” / Sinir Krizinin Eşiğindeki KadınlarPedro Almodóvar’ın en sevilen ve en eğlenceli filmlerinden biridir.

İspanyol yazar yönetmenin 1980’li yıllarda yaptığı “underground” filmlerden olgunluk dönemine geçişini müjdeleyen “Sinir Krizinin Eşiğindeki Kadınlar”, ilk filmlerinde başladığı ve yirmi seneyi aşkın süreyle çizmeye devam edeceği olağanüstü kadın portrelerinin yer aldığı, aynen adının işaret ettiği durumu anlatan çılgın bir vodvildir.

Tüm ünlü Hollywood yıldızlarına seslerini veren, iki dublaj sanatçısı Pepa (Carmen Maura) ile İvan (Fernando Guillén) mutlu bir beraberlik yaşarken sevgilisi Pepa’yı, üstelik telefonda terk eder. Lola Beltran’ın “Soy infeliz / Mutsuzum” şarkısının eşliğinde Cocteau’nun “La voix humaine / İnsan Sesi” oyununa selam çakan ilk yarım saatini ardından durumu çözmeye çalışan Pepa’nın kendi sorunları yerine başkalarının krizleriyle ilgilenmek zorunda kalmasıyla film iyice çığırından çıkar.

Feydeau’yu kıskandıracak tesadüfler, Billy Wilder’ın kabullenebileceği diyaloglar eşliğinde giderek daha da tuhaflaşan öykü, karmaşıktan saçmaya uzanan olay örgüsüyle, kitsch’den kara komediye oradan da farsa ve melodrama uzanır. Almodovar’ın Pepa’nın Madrid’deki teras katına sokuşturduğu, polis tarafından aranan arkadaşı Candela (Maria Barranco), sevgilisinin cadaloz ve yarı deli eski karısı Lucia (Julieta Serrano), İvan’ın oğlu Carlos (Antonio Banderas) ile onun uyumsuz nişanlısı Marisa (Rossy de Palma) ve iki polis, gelenek ve çağcıllık, nevroz ve rahatlama arasında kalmış Franko sonrası İspanyol toplumunu simgelerler.

Almodovar, camların ve kalplerin kırıldığı, yatakların kazara yakıldığı, intihara teşebbüs edildiği, uyku hapı dolu gaspaço içen aşıkların, polislerin ve telefon tamircilerinin mışıl mışıl uyuduğu bu dünyada kimsenin gülünç olmasına izin vermez. Durmaksızın Ivan’la konuşmaya çalışan Pepa’dan, her sokağa çıktığında karşısına çıkan, sallantılı süsleri, mambo müziği, dergileri ve leopar dekoruyla taksiden çok bekleme odasını andıran taksinin saçını sarıya boyamış şoförüne tüm kişilerini saygın olarak resmeder.

Günümüzün en önemli yaratıcı sinemacılarından birinin ilk döneminin en önemli filmlerinden birini izlemek için bulunmaz bir fırsat. Artık orta yaşın tadını çıkarmakta olan Antonio Banderas’ın gencecik hâlini görmek, artık yaşlı kadınları canlandıran Carmen Maura’nın 0 küsur yıl önce ne kadar güzel ve çekici olduğunu anımsamak da farklı bir keyif.

Gösterim süresi: 8 Mayıs 21.00 – 13 Mayıs 21.01. kaçırmayın derim.

Yönetmen / Senaryo : Pedro Almodóvar

Görüntü Yönetmeni : José Luis Alcaine

Kurgu : José Salcedo

Müzik : Bernardo Bonezzi 

Oyuncular : Carmen Maura, Antonio Banderas, Julieta Serrano, María Barranco, Rossy de Palma, Kiti Mánver, Guillermo Montesinos, Chus Lampreave, Eduardo Calvo, Loles León, Ángel de Andrés López, Fernando Guillén, Agustín Almodóvar, Tomás Corrales, Ambite

İspanya / Komedi-Dram / 88 Dk.

Film notum:
İLESinir Krizinin Eşiğindeki Kadınlar
KAYNAKSinir Krizinin Eşiğindeki Kadınlar
Önceki yazıKralların Gecesi / La nuit des rois
Sonraki yazıCanavar Hormon / Monster

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz