Almanya doğumlu yönetmen Robert Schwentke‘nin bu yeni filmi beni hayal kırıklığına uğrattı dersem yalan söylemiş olmam. Filmde ki gereksiz kamera sarsıntıları, titremeler ve kullanılan hızlı geçişler izleyeni rahatsız ediyor. Yönetmenin daha önce Türkiye’de de vizyona giren “Uçuş Planı, Red, Zaman Yolcusunun Karısı, R.I.P.D., Uyumsuz Serisi, Kuralsız” gibi filmleri “Snake Eyes”den daha başarılıydı. Film, Franchise hanedanlığı ve karakter tanıtımlarını yaparken birtürlü asıl anlatmak istediği özüne dönemiyor.

Filmde, çizgi roman serisi A G.I. Joe‘dan senaryolaştırılıp sinemaya uyarlanan Snake Eyes’in yaşamına odaklanılıyor. Snake Eyes (Henry Golding) 10 yaşındayken babası, kötü adamlar tarafından gözü önünde öldürülür. Yıllar geçmiştir ve Snake Eyes’i yasa dışı bahisçilerin organize ettiği bir ringde dövüşürken buluruz. Onun döğüşünü dikkatle izleyen birisi vardır. O isim Kenta’dır. Kenta (Takehiro Hira), dövüş sonrası Eyes’e babasının katilini tanıdığını ve kendisine katili teslim edeceğini söyler. Ancak, katili teslim etmenin karşılığında Snake Eyes’den efsanevi güçleri olan bir mücevheri getirmesini ister. Snake Eyes, daha sonra  Arashikage klanının gelecekteki lideri Storm Shadow’u (Andrew Koji) ölümden kurtarır ve arkadaşlıkları başlar…

Bugüne kadar iki kez G.I. Joe filmi çekildi ve seyirciden yeterli ilgiyi görmedi. Bu üçüncü filmde de Snake Eyes karakterinin nasıl ortaya çıktığına ve Storm Shadow karakteri ile yaşadığı rekabete odaklanılmış. Filmin açılış sekansında Snake Eyes’in küçük bir çocuk olduğu ve babasının nasıl öldürüldüğü gösterilirken, kimler tarafından, nasıl büyütüldüğüne değinilmiyor. Bir süre sonra bundan önce defalarca izleyip bildiğimiz uzak doğu dövüş sanatları, kılıç şakırtıları, uçmalar kaçmalar başlıyor. Senaryodan kaynaklanan ana hikayeye uzak o kadar çok bağlantı kopuklukları var ki hangisini yazayım bilemedim.

Filmin görselliği, özel efektler, koreografik döğüş sahneleri fena değil ama eğlenceli değil. Tam tersine sıkıcı, tutkudan yoksun, akılda yer edecek konudan uzak. Halbu ki sen, bizlere bir efsaneyi tanıtıyorsun, daha görkemli ve akılda kalıcı olmalısın. Filmin mekan seçimine birşey diyemem ama oyuncu seçimleri kesinlikle yanlış. Snake Eyes ve Storm Shadow karakterlerini canlandıran oyuncular başta olmak üzere diğer cast seçimi baştan aşağı yanlış. Onlarda bu seçimin bilincindeymiş gibi oldukça yetersiz oyunculuk sergilemişler. Rollerinde hiç inandırıcı değiller. Snake Eyes’in senaryosu zayıf, kurgusu idare eder, müzikleri ise tadındaydı.

İlk iki başarısız filmden sonra G.I. Joe ve Kobra rekabetini anlatmaya yönelik Snake Eyes‘i çekmek kimin fikri bilmiyorum ama üzülerek söylemek zorundayım, maalesef bu üçüncü G.I. Joe’yu da çöp yapmışlar. Başı sonu belli konusu çabukça tahmin edilebilen oldukça sıkıcı bir filmi seyirci neden izlesin ki…Benim Snake Eyes için beklentim yüksekti, iyi kotarılmış eli yüzü düzgün bir film bekliyordum ama hayal kırıklığına uğradım. Ne diyeyim yazık, çok yazık.

Filmin sonunda devam filminin çekileceğine dair ipucu veren sekans var. Gelecek olan devam filmi de eğer böyle üçüncü sınıf ucuz aksiyon filmleri gibi olacaksa hiç boşuna zahmet edip çekmeye uğraşmasınlar, bizi de sıkıntıya sokmasınlar. Eğer hafta sonu sinemaya gitme planınız varsa başka seçenekleri değerlendirmenizde fayda var.

Yönetmen : Robert Schwentke

Senaryo :  Evan Spiliotopoulos

Görüntü Yönetmeni : Bojan Bazelli

Kurgu :

Müzik : Martin Todsharow

Oyuncular : Henry Golding, Andrew Koji, Úrsula Corberó, İko Uwais, Samara Weaving, Haruka Abe, Takehiro Hira, Samuel Finzi

ABD / Aksiyon-Macera-Gerilim / 113 Dk.

OrtaKoltuk Puanı:

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz